SGK Bilgi

Kamu Bankaları Ekonomiye Kredi Destek Paketi

02.06.2020
24
Kamu Bankaları Ekonomiye Kredi Destek Paketi

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte kamu bankaları ekonomiye kredi destek paketi ile alakalı olarak bilgileri sunma yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülke genelinde koronavirüs nedeni ile çok ciddi anlamda durma noktasına geldik demek yanlış olmaz sanırım. Nitekim devlet, bu anlamda insanların ve işletmelerin kendilerini idare edebilmeleri için de ciddi manada somut adımlar attı demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi bu anlamda sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Ekonomiye Kredi Destek Paketi Nedir?

Ekonomiye kredi destek paketi, koronavirüs normalleşme sürecinde ekonomiyi canlandırmak için kamu bankalarının çeşitli krediler için hazırladığı uygun seçeneklerdir.

Bildiğimiz gibi bir ülkenin ekonomik özgürlüğü genellikle o ülkede meydana gelen alışverişler ile alakalı olarak kendisini gösteriyor. Devletin aldığı kararlar ile birlikte uygulama yükümlülüğü öncelikli olarak devlet bankalarına aittir. Yine 01 Haziran 2020 tarihinde açıklanan ekonomik seçeneklere baktığımızda detaylar kendisini gösteriyor diyebiliyoruz. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank yine ortaklaşa şekilde mükemmel bir kampanyayı Türk vatandaşlarına sunma yolunda olumlu adımlar attı demek yanlış olmaz sanırım.

Ekonomiye Kredi Destek Paketi İçeriği

Kamu bankaları, an itibari ile ülke içi alışverişi desteklemek için insanlara kredilendirme anlamında çok esnek seçenekler sunacak. Koronavirüs ile mücadele kapsamında geri ödemesiz krediler ile alakalı olarak devletin ciddi anlamda somut adımlar attığını biliyoruz. Peki bu paketin içeriğinde neler var?

  • Sıfır ve İkinci El Konut Kredisi Paketi
  • Sıfır ve İkinci El Otomobil Kredisi
  • Tatil Kredisi
  • Alışveriş Kredisi

olmak üzere 4 adımda kredi seçeneği sunacak. Üstelik bu kredileri de uzun vadede çok ciddi manada uygun faiz oranları ile sunacak. Konut kredilerinde ilk 1 yıl (12 ay) geri ödeme olmayacak.

Konut Kredisi Paketi

Birinci el konut alımlarında 12 ay geri ödemesiz %0,64, ikinci el konut alımlarınızda ise yine 12 ay geri ödemesiz %0,74 faiz oranı uygunalanacak. Bununla birlikte konut kredisinin maksimum taksit sayısı 120 aydan 180 aya çıkarılıyor. Yani 15 sene taksitli olarak konut kredisi kullanabileceksiniz.

Bununla birlikte konut kredisi kullanımında koronavirüs sürecinde düşürülen peşinat oranı yine %10 olarak uygulanacak. Yani 350.000 TL’lik bir konut için 35,000 TL peşinat yeterli olacak.

Taşıt Kredisi Paketi

Yerli üretim olarak ülkemizde üretim yapan şirketlerden sıfır otomobil alacaklara %0,49 ve %0,69 oranları ile 60 ay vadeye kadar taşıt kredisi kullanılabilecek.

İkinci el binek otomobiller için ise yine 60 ay vadeli olarak %0,89 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanabilme şansına sahip olacaksınız.

Tatil Kredisi Paketi

Yaz aylarında Türkiye’nin yerli turizmine destek olmak isteyenler için devlet yine bir proje yürüttü. 6 ay geri ödemesiz olmak sureti ile toplam 36 ay vadeli 10,000 TL kredi %0,67 faiz oranı ile destek sağlanacak. Bu sayede yine iç ekonomiye destek açısından çok ciddi manada olumlu seçenekler ön plana çıkacak gibi görünüyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.