SGK Bilgi

Kadın Kuaförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

17.06.2020
23
Kadın Kuaförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüzün popüler mesleklerinden birisi olan kadın kuaförü nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Öncelikle son derece popüler, yüksek kazanç elde ettiren ve özellikle kadınlar için olmazsa olmaz meslek gruplarından birisidir. Günümüzde ülke genelinde kadın kuaförlerinin %60 gibi bir kısmının erkek olduğunu da söylememiz gerekiyor. Tabi ki birçok kişi bu mesleki alan konusunda bilgi sahibi değil. Bizde elimizden geldiğince sizleri bilgilendirecek ve fikir edinmenizi sağlayacağız.

Kadın Kuaförü Nasıl Olunur?

Bayan kuaförü tabiri çok fazla tercih edilen konulardan değil bu neden dolayısı ile kadın kuaförü nasıl olunur sorusuna yanıt vereceğiz. Öncelikle bunun şartlarından bahsedecek ve fikir sahibi olacağız. Türkiye genelinde bu mesleki alana eğilim ciddi anlamda fazla olduğundan dolayı okullarda da bunun mesleki eğitimine başlandı demek yanlış olmaz sanırım. Kadın kuaförü olmanın şartları genel itibari ile aşağıdaki gibidir;

 • Kuaförlerde kalfalık ve çıraklık konusunda belli bir süre çalışmış olmak önemlidir.
 • Bu süreçte kadın saç kesimi, röfle, perma, saç boyama gibi uygulamalar konusunda deneyim sahibi olunmalıdır.
 • Öncelikli olarak kalfalık ve sonrasında USTALIK belgesinin bulunması gerekir. Kuaförlerde ayrıca İŞ YERİ AÇMA BELGESİ de genellikle aranır.
 • Meslek liseleri ve meslek yüksekokullarının cilt bakımı ve kuaförlük bölümlerinde okumuş olmak önemlidir.
 • Okul eğitimi kapsamında staj dönemlerinden de başarılı bir şekilde geçere mesleğe dahil olmak önemlidir.
 • Ustalık belgeniz ile birlikte KUAFÖRLER ODASI’na kayıtlı olmanız gerekmektedir.

Bayan kuaförü olma gibi bir amaç içerisinde iseniz bu noktada bilmeniz ve deneyim sahibi olmanız gereken çok fazla uygulama var. Kadın ve erkeklerin yapabileceği ve yapamayacağı şeyler de söz konusu tabi ki. Erkekler genelde saç kesimi, saç şekillendirme, saç boyama gibi aşamalarda yer alır. Tabi ki bir de sadece kadınların uygulayabileceği bazı uygulamalar söz konusudur. Hemen bunlardan bazılarını öğrenecek olursak;

 • Saç Kesimi
 • Saç Boyama
 • Fön Uygulamaları
 • Röfle
 • Manikür, Pedikür
 • Ağda
 • Makyaj

gibi konularda uygulama yapılması çok önemlidir. Hal böyle olunca da bu uygulamaların kimisini erkekler yapamaz. Dolayısı ile her kadın kuaföründe mutlak surette bir kadın uygulama ekibi olmak zorundadır. Bu kadınlar, MEB onaylı mesleki eğitim kursları kapsamında da eğitim alarak kuaförlere işe girebilirler. Bu tamamen işletmenin sahibinin insiyatifi kapsamında karar verilecek unsurlardan birisidir.

Kadın Kuaförü Ne Kadar Maaş Alır? Ne Kadar Kazanır?

Bu konuda eğitim almış, deneyim sahibi ve uygulamaları ile de adından söz ettiren bir kuaför iseniz ortalama 3500 TLile 5000 TL aralığında bir maaş almanız muhtemeldir. Tabi ki çalıştığınız yerin işlek olma durumu da bu anlamda önem arz eden bir diğer unsur.

Bununla birlikte bir kadın kuaförü açtınız. İşçiliğiniz de güzel ve kısa zaman içerisinde popüler oldunuz. Gelin başı ve makyajını da buna dahil edersek aylık ortalama 50,000 TL‘ye kadar gelir elde etmek mümkün hale gelebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.