SGK Bilgi

İtfaiyeci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

02.11.2020
31
İtfaiyeci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Doğal afetlerin ciddi anlamda arttığı ülkemizde itfaiyeci nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vererek bu kutsal mesleği tanıyacağız. Özellikle geçtiğimiz günlerde yaşanan İzmir depremi nedeni ile itfaiye güçlerimize kurtarma noktasında çok ciddi anlamda büyük bir ihtiyaç duyuyoruz. Bu kutsal meslek, insan hayatının kurtulması açısından son derece büyük önem arz ediyor demek yanlış olmaz.

İtfaiye mesleğinin ne olduğu ile alakalı olarak başlayacak ve kapsamlı bir şekilde diğer alternatifler üzerine eğileceğiz. Hemen merak ettiğiniz soruları yanıtlama yoluna gidelim.

İtfaiyeci Nedir, Kimdir?

İtfaiyeci, Bu kuruluşlarda görev alıp yangın söndürme faaliyetlerinde görev alan ve vatandaşların can güvenliğini sağlamakla görevli kişilerdir.

Türkiye genelinde özellikle depremi sel, su baskını, kapalı kalma ve diğer her türlü olağanüstü hal durumunda insanların imdadına koşan birim itfaiyedir. Esas mesleki tanımı yangın söndürme olan ancak günümüzde teknolojik imkanları nedeni ile her türlü kurtarma işine bakan bir memuriyet alanı olarak da adından söz ettirmektedir.

İtfaiyeci Olma Şartları Nelerdir? Nasıl Olunur?

İtfaiyecilik, genel olarak mesleki standartlar anlamında birçok farklı seçeneği sizlere sunan önemli meslek gruplarından birisi olarak dikkat çeker. Hal böyle olunca ortaya çıkan seçeneklerin genel niteliği de kendisini net olarak gösteriyor. Genel olarak şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Daha önce ağır hapis cezası almış olmamak veya kamusal haklardan mahrum olmamak
  • İşin görev tanımı gereği yükseklikten, kapalı alanlardan ve büyük alevlerden korkmamak
  • Erkekler için en az 167 cm, kadınlar için ise 160 cm boya sahip olmak (Ölçümler aç karnına ve ayakkabısız olarak itfaiye teşkilatı yetkilileri tarafından yapılmaktadır.)
  • Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan en az 70 puan almak
  • İtfaiye eri olmak için yapılan ayrı bir sınav tarihi itibarıyla 30 yaşından büyük olmamak
  • Erkek adaylar için zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış veya tecil ettirmiş olmak
  • Kalıcı veya bulaşıcı bir hastalığa sahip olmamak
  • Görevini yapmaya engel teşkil edecek fiziki veya ruhsal bir rahatsızlığa sahip olmamak
  • Kilo boy endeksinin uygun fiziki şartlara uyumlu olması (Kilonuzun boy uzunluğunuzdan 1 metre çıkarılarak geride kalan ölçünün 10 kg fazlasından çok olmaması gerekmektedir. Örnek olarak boyunuz 165 cm ise kilonuz en fazla 75 kg olabilir)

İtfaiyeci olabilmeniz için KPSS şartı aranır ve en az 70 puan almış olmanız gerekiyor. Bununla birlikte herhangi bir adli sicil kaydınızın olmaması gibi şartlar aranır. İtfaiyeciler, belediyeler kapsamında istihdam edilirler ve başvuruları da buraya yapmak gerekir. Bunun için gerekli eğitimleri de sertifikalı olarak almak gerekir.

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyeci maaşları başlangıç olarak 2020 yılı itibari ile net 4,646 TL olarak belirlenmiştir. Kıdem, kademe ve deneyim durumuna göre devlet kadrolarında görevli personelin maaşı buna göre yükselir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.