SGK Bilgi

İŞKUR Teşvikleri Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır 2020?

09.04.2020
68
İŞKUR Teşvikleri Nelerdir? Başvuru Nasıl Yapılır 2020?

Bugün ki makalemizde sizlere İŞKUR teşvikleri nelerdir, başvuru nasıl yapılır 2020 güncel verilerini elimizden geldiğince sunma yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi günümüzde hükümet, özellikle girişimleri arttırmak ve şirketleşmenin artarak alım gücünün de artmasını sağlamak için çeşitli destekler sunar. İŞKUR, bu desteklerin öncü kurumu olarak dikkatleri çeker. Türkiye İş Kurumu, zaman içerisinde hizmet kapsamını genelgeler ile daha fazla genişletmiştir. Nitekim teşvikler ile birlikte girişimcilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak ve istihdamı arttırmak en önemli görevlerinden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Şimdi teşvikler ile alakalı olarak elimizden geldiğince bilgi sahibi olma yoluna gideceğiz.

İŞKUR Teşvikleri Nedir?

İŞKUR teşvikleri, KOBİ’lere ya da kurumsal şirketlere istihdamı desteklemek amacı ile devlet tarafından yapılan maddi ve mülki yardımlar anlamına gelir.

Teşvikler, zaman içerisinde istihdamın daha da arttırılması için çok ciddi manada yüksek boyutlara ulaştırılmıştır. Türkiye, her geçen gün istihdam rakamları anlamında iyiye doğru gitmektedir. Nitekim şirketleşmeyi destekleyen hibe kredileri de KOSGEB gibi girişimler ile birlikte muazzam seçenekleri beraberinde getirmiştir. İŞKUR teşvikleri, özellikle işveren kesimin maddi kaynağını daha da stabil tutması ve büyütmesi açısından çok ciddi manada önemlidir. Şimdi ise sizlere 2020 yılı İŞKUR teşvikleri ile alakalı olarak kısa ve öz bir şekilde bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizler ile paylaşabilirsiniz.

2020 İŞKUR Teşvikleri Nelerdir?

Şu sıralar Türkiye genelinde koronavirüs ile ciddi manada bir mücadele söz konusudur. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile birlikte kısa süre içerisinde işverenler için ekonomik seçenekler ciddi manada arttı. Ancak genel olarak uygulanan teşvikler de söz konusudur. Bu teşvikler ile alakalı olarak da yüzeysel şekilde sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

  • İlave İstihdam Teşviki: İşverenlerin özellikle işten çıkarmaları ortadan kaldırması için devlet tarafından sağlanan maddi teşviktir. 4447 sayılı Kanunun geçici 19 ve 21 nci maddeleri kapsamında uygulanmaktadır.
  • Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki: Bu teşvik, özellikle mesleği olmayan kadın ve genç kişileri mesleki edindirme kursları tarafından yetiştirmek ve işverenlerin işe almasını sağlamaya yönelik teşviktir. Bu işe alımlarda devlet, işe alınan kişinin sigorta ödeneklerine ve maaşlarına da işveren açısından destek olur.
  • İşsizlik Ödeneği Alanlara Yönelik Teşvik: Herhangi bir neden ile işyerinden atılan kişiler, ömürleri boyunca bir defaya mahsus olarak maaş gibi 6 ay süre ile devletten işsizlik maaşı alır. İşsizlik maaşı 2020 yılı itibari ile 985,90 TL olarak belirlenmiştir.
  • Engelli İstihdamı Teşviki: Devlet zaman içerisinde kurumlarına ve özel şirketlere engelli çalıştırma zorunluluğu getirmiştir. Bunu teşvik etmek amacı ile bu engelli çalışanların sigorta prim ödemeleri devlet hazinesinden karşılanır.
  • Asgari Ücret Desteği Teşviki: Devletin yüksek sayıda istihdam yapan şirketler için sağladığı bu destekte çalışan sayısına göre maaşlara destek verdikleri teşviktir. 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101 TL, 500’ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 TL olan asgari ücret desteği uygulanmıştır.

İŞKUR Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu teşvikleri almak için İŞKUR iletişim merkezlerine giderek şirketinizin kapsamını belgelemeniz gerekir. Zaman içerisinde İŞKUR üye işyeri olarak devletin sunduğu tüm teşviklerden eş zamanlı olarak faydalanma şansına da sahipsiniz. Bunun için İŞKUR yetkilileri ile görüşerek anlaşma yapmanız gerekmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.