SGK Bilgi

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Nasıl Kayıt Olunur? Ücretleri Ne Kadar? 2020

21.02.2020
169
İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Nasıl Kayıt Olunur? Ücretleri Ne Kadar? 2020

Bu yazımızda İŞKUR mesleki eğitim kurslarına nasıl kayıt olunur ve ücretleri ne kadar 2020 verilerine bakacağız. Türkiye her geçen gün birçok farklı anlamda büyüyen, gelişen ve istihdam anlamında da olumlu adımlar atan bir ülke konumuna geldi. Devlet, zaman içerisinde vatandaşları için en iyi seçenekleri değerlendirebilmek adına somut adımlar attı. Birçok kişi, niteliksizlikten dolayı iş bulamıyor ve bu neden dolayısı ile yoksulluk sınırının da ciddi anlamda altında kalıyor. Devlet para yardımları yapsa da ne yazık ki yoksulluğun bu anlamda önüne geçemiyor. Meslek edindirme kursları sayesinde artık birçok insan iş sahibi. Bu anlamda sizleri bilgilendirecek ve detaylara yönelik olarak da bilgilendirmeler sunacağız.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Nedir?

İŞKUR mesleki eğitim kursu, devletin belediyeler ortak işbirliği ile kurduğu insanları mesleki anlamda yetiştirmek ve iş sahibi yapmak için açtığı kurslardır.

Bu kurslar, zaman içerisinde ülkemiz nitelikli istihdam rakamları için ciddi anlamda olumlu sonuçları beraberinde getirmiştir. Bu olumlu sonuçlar, aslında istihdam rakamlarını da ciddi şekilde etkiledi. Ev hanımları bile zaman içerisinde ek gelirler elde edebilmek için bu kurslara katılıyor. 2020 İŞKUR mesleki eğitim kursları çok daha fazla ve kapsamlı eğitim programları ile sunuluyor. Üstelik çok cüzi ücretler ile ve buradan mezun olurken MEB onaylı sertifika ile mezun oluyorsunuz. Dolayısı ile önem arz eden bir konu.

İŞKUR Mesleki Eğitimleri

2020 İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Nasıl Kayıt Olunur?

Bu anlamda merak içerisinde araştırma yapan fazlaca insan olduğunu biliyoruz ve sitemizden bir bilgilendirme makalesi hazırlamak istedik. 2020 İŞKUR mesleki eğitim kurslarına nasıl kayıt olunur? Bu sorunun yanıtı aslında basit. Öncelikli olarak kurslar için İŞKUR’un belirlemiş olduğu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Yani herkes kurslara alınmıyor, bunun için belli başlı şartlar dikkate alınarak kurslara dahil ediliyor. İŞKUR mesleki eğitim kurslarına kayıt olma şartları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • İŞKUR kurumuna iş arayan kayıtlı olmak, yani işsiz olmak,
 • 15 yaşını tamamlamış olmak,
 • Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak,
 • İşverenin aradığı özel şartları taşımak,
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
 • Emekli olmamak.

sureti ile resmi internet sitesinde de yer alan bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Türkiye geneline baktığımız zaman özellikle bu kurslar sayesinde ciddi anlamda istihdama katkı sağlanmıştır. Yine de kafalarda bazı soru işaretlerinin olduğunu net şekilde söyleyebiliriz. İŞKUR mesleki eğitim kursları itibari ile kısa süre içerisinde ciddi bir büyüme gösterdi. İnsanlar bu kurslar sayesinde çok daha nitelikli hale geldiler. Kayıt olma aşamaları ise aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralanabilir;

 • İŞKUR mesleki eğitim kurslarına kayıt aşaması için öncelikle İŞKUR merkezlerine gidin ve başvuru yapın.
 • Kurslar açılacağı zaman kısa bir zaman dilimi içerisinde tarafınıza bilgiler sunulur.
 • Size kurslar ile alakalı olarak tebliğ etmeniz gereken belgelerin listesi yine telefonda belirtilir.
 • Bu belgeleri toplayarak İŞKUR merkezlerine gidin ve kurs kayıt işlemlerini başlatın.
 • Sonrasında belirlenen kurs zamanları çerçevesinde kursunuz başlar.

Kayıt işlemleri öncesinde tarafınıza bildirilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak İŞKUR merkezlerine götürmeniz gerekir. Bu şekilde kurs açıldığında anında sınıf içerisinde ki yerinizi alma şansına da sahip olabilirsiniz.

İŞKUR Meslek Kursu

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları Ne Kadar?

Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde İŞKUR meslek kurslarına talep ciddi anlamda arttı. Ancak bu kursların tamamı devlet merkezli olarak açılır ve bu şekilde hizmet verir. Özellikle ihtiyacı olan kişiler bu kurslara alınırlar ve bu kurslardan başarı ile mezun olanlar İŞKUR tarafından meslek edindirilir.

İŞKUR mesleki eğitim kursları için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bu kursların ödemeleri tamamen devlet tarafından karşılanır. Mesleki eğitim kursları anlamında bu anlamda sunulan seçenekler sizlere daima en iyi imkanları sunacaktır. Herhangi bir ek ücret ödemeden bu kursları alabilir ve kısa süre içerisinde yine devlet imkanları ile meslek sahibi olabilirsiniz. İşsizlik sorunları da tamamen ortadan kalkar.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.