SGK Bilgi

İş Kazası Nedir? İş Kazası Yardımı Nasıl Alınır?

SGK
31.05.2020
49
İş Kazası Nedir? İş Kazası Yardımı Nasıl Alınır?

Bugün ki makalemizde sizlere iş kazası nedir, iş kazası yardımı nasıl alınır sorusuna yanıt verecek ve fikir edinmeniz için yardım edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle belli bir dönemden sonra iş sağlığı ve güvenliği çok ciddi manada önemli hale geldi demek yanlış olmaz. İş kazası ile alakalı olarak işçi yasası kapsamında çok ciddi gelişmeler oldu. Öyle ki devlet memurları için de zaman içerisinde uygulanan bir uygulama oldu demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için yardımcı olacağız.

İş Kazası Nedir?

İş kazası, çalışma esnasında herhangi bir şekilde fiziki ya da psikolojik sorun meydana gelmesi sonucu ortaya çıkan kaza modeli olarak dikkat çeker.

İş kazası, özellikle devletin bu anlamda ciddi şekilde önemsediği durumlardan birisi olduğu için yine ön planda tutulması gereken bir hadise. Devlet, iş kazası nedeni ile iş göremeyen çalışanlar için belli ödenekler sağlar. İş kazası nakdi yardımı da bu ödeneklerden birisi olarak yine ön plana çıkıyor diyebiliriz. İş esnasında meydana gelen tüm kazalar için devlet, vatandaşları için ekstra ödenekler ile durumu kontrol altına almayı hedefliyor. Tabi ki kaza durumunun ciddiyetine bağlı olarak da süreci kontrol altında tutmak önemlidir. İş kazasının türü de raporlar incelenerek talep ediliyor.

İş Kazası Yardımı Nasıl Alınır?

İş kazası yardımı ile alakalı olarak bundan önce devlet memurları bu sınıfa dahil değildi. Ancak zaman içerisinde devlet memurlarının da iş kazası kanunu kapsamında nakdi yardıma başvurabilmesi gibi bir imkan tanındı demek yanlış olmaz sanırım. Türkiye genelinde iş kazasına yönelik olarak yapılan yasal düzenlemeler akabinde insanların gereksinimlerine yönelik olarak da ücretler belirlendi.

İş kazası nakdi yardımı ile alakalı olarak kazanın belli bir ciddiyet sınırında olması gerekiyor. Aynı zamanda kurumunuz öncelikli olmak üzere bildiriminizi yapmış olmanız bu anlamda bir zorunluluk. İş kazası meydana geldikten sonra 3 iş günü içerisinde bildirim yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde kurum olarak bildirim yapılmadığı için ceza yeme durumu var.

Kurum bunu unutsa dahi iş kazası bildirimi ile alakalı olarak bireysel manada gidip başvuru yapma şansınız var. Dolayısı ile olayın olduğuna dair tutanak ve yazılan sağlık raporu ile birlikte en kısa süre içerisinde SGK müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir. Başvuru akabinde değerlendirme yapılır ve kısa bir zaman dilimi içerisinde nakdi yardım ödeneğiniz hesabınıza yatırılır. Bu gibi ödemeler, genellikle PTT hesaplarına TC kimlik numaranız üzerinden yatırılır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.