SGK Bilgi

İntibak Yasası Nedir? Emeklilere İntibak Yasası 2020

02.02.2020
302
İntibak Yasası Nedir? Emeklilere İntibak Yasası 2020

Bu makalemizde intibak yasası nedir ve emeklilere intibak yasası 2020 detayları ile alakalı bilgi verme yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi emeklilik sistemi ile ilgili olarak özellikle 2005 yılından itibaren çok ciddi anlamda farklılaşan bir sürecin içerisine girdik. Emeklilik yaşı, emeklilik primi gibi alanlarda birçok farklı düzenleme yapıldı ve aslında terazi ciddi anlamda dengesizleşti. İntibak yasası, tüm emeklilerin heyecan ile beklediği yasal düzenlemelerden birisi durumunda. Peki nedir bu intibak? Neden önemlidir? Ne gibi avantajlar sunacak emeklilere?

İntibak Yasası Nedir?

İntibak yasası, az ücretler ile emekli olmuş olan emekli bireylerin maaşlarında düzenleme ile en az 2000 TL üzerine çıkması yasasıdır.

İntibak, kelime anlamı ile bir olguyu eşitlemek ve olması gelen hale getirmek anlamında kullanılan bir Arapça sözcük. İntibak, özellikle 2005 yılından sonra emekli olan insanların bekledikleri çok önemli bir yasal düzenleme. Günümüz hükümeti, devletin başına geldikten sonra emeklilik sistemi ile alakalı ciddi değişiklikler yaptı. Bu nedenle şuan dahi emekli olan kişiler, olması gerekenden çok daha az aylık prim ile emekli oldu. Devlet, bununla ilgili görüşme süreçlerini başlattı ancak bir sonuca varılamadı.

İntibak Yasası Nedir?

İntibak Yasasının Önemi

İntibak yasası ile birlikte emeklilerin maaşları, kesintisiz gün sayısı ile hesaplanacak ve minimum maaş 2020 TL dolaylarına çıkarılacak. 2005 yılında 9000 iş gününden emekli olan bir KADIN çalışan 800 TL civarında bir emekli maaşı ile emekliliğe başladı. Aslında bu durum tamamen sıkıntılı. Çünkü bir erkekten dahi daha fazla çalışmış.

Ancak emeklilik süresinden sonra bir de yaş beklediği için bu süreçte de çalışmak zorunda. Bu zorunda çalışma sürecinden de emekli aylığından kesinti yapıyor. Dolayısı ile emeklilik ücreti komik fiyatlara düşüyor. Devlet, 2020 intibak yasası ile birlikte emeklilerin maaşlarında ki bu adaletsiz dağılımı kontrol altına alma amacı içerisine giriyor.

İntibak yasası, özellikle adaletsiz ve asgari ücretin dahi altında emekli maaşı alanların maaşlarını düzene sokuyor. Yani şuan emekli maaşında 1300 TL dolaylarında olan yüzbinlerce insan var. Bu durum da hali ile insanların geçim durumunu ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Devlet, intibak yasası ile birlikte emeklilerin bu sorunu düzeltmeyi amaçlayacak.

2020 Yılında İntibak Yasası Düzenlemesi Gelecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu konu ile alakalı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile ortak olarak bir yasa hazırlıyor. Devlet, milyonlarca emeklinin heyecan içerisinde beklediği bu yasa ile alakalı 2020 yılında somut adımlar atacak.

Emeklikler için intibak yasası ne zaman çıkacak sorusu birçok kişinin gündeminde. Hal böyle olunca da ister istemez internet gündemi bu konuyu tartışıyor. Geçtiğimiz günlerde TBMM’de emekli maaşları ile alakalı bir gündem meydana gelmişti. AKP Milletvekilleri’nden bir tanesi, hükümetin bu konu ile alakalı çalışma sürecinde olduğunu bildirdi.

İntibak yasası ile birlikte adaletli ve dengeli bir emekli maaşı süreci içerisine girileceği de belirtildi. Tabi ki genel emekli yasası ile alakalı olarak da yeni çalışmaların olduğuna dair bilgiler geliyor. TBMM komisyonunda bu yasanın düzenlenmesi akabinde intibak zamlarının emeklilere yansıtılması önünde herhangi bir engel de kalmayacak gibi görünüyor.

İntibak Zammı

İntibak Yasası ile Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Emekli maaşları, günümüzde asgari ücretin ciddi anlamda altında başlayacak şekilde uygulanıyor. Şuan 1000 TL dolaylarında dahi maaş alan kişiler var ve bu da aslında asgari ücretin nerden bakarsanız bakın 1300 TL altında bir rakama tekabül ediyor.

Emekliler, özellikle de yüksek prim günü ile emekli olanlar da hal böyle olunca isyandalar. Yaklaşık 3 yıldır gündemi meşgul eden intibak yasası ile alakalı olarak somut adımların 2020 yılında atılacağını biliyoruz. Bu düzenleme ile birlikte şuan 1000 TL dolaylarında en düşük maaşı alan emekli maaşı 2020 TL olacak.

Tabi ki emekli olduğunuz döneme göre emekli maaşınız da kademeli olarak bu seviyelere yükselecek. Şuan 1400 TL emekli maaşı alan bir kişi, bu düzenleme ile birlikte 2100 TL dolaylarına kadar maaş alabilecek. Mecliste bulunan yasa tasarısı hakkında düzenlemeler heyecan ile bekleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu anlamda ciddi şekilde somut adımlar içerisinde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da en önemli gündem maddelerinin 3600 ve intibak yasası olduğunu söylemişti. Herkes heyecan içerisinde bu sürecin noktalanması ve gelecek iyi haberler üzerine gelişmeleri bekliyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.