SGK Bilgi

Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

23.11.2020
35
Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde hasta kabul sekreteri nasıl olunur, maaşı ne kadar sorularına yanıt verecek ve ne iş yapar ile alakalı da detaylı bilgi edineceğiz. Günümüzde devlet birimlerinde çalışmak herkes için ciddi manada önem arz eden ve fark yaratan bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Dolayısı ile insanlar da farklı farklı mesleki alanları değerlendirip bu sektör içerisinde yer almak için adımlar atıyor.

Günümüzde devlet hastanelerinin dışarıdan da istihdam edebildiği mesleki alanlardan birisi olan hasta kabul sekreterliği ile alakalı olarak elimizden geldiğince bilgiler snacağız. Merak ettiğiniz tüm sorular ile alakalı olarak da bu makalemizde fikirler vereceğiz.

Hasta Kabul Sekreteri Nedir?

Hasta kabul sekreteri, devlet hastanesi ya da özel hastanelerde ilk olarak hasta girişini yapan, tedavi sonrası ilaçları onaylanayan bilgisayar konusunda yetkin kişilerdir.

Ülkemiz genelinde özellikle devlet hastanesi kadrolarında çok ciddi manada istihdam edilen mesleklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Dolayısı ile devlet kadrolarında yer alabilmek için en ideal meslek gruplarından birisi olarak da ön plana çıktığını söyleyebiliriz.

Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur?

Hasta kabul sekreterliği özellikle bayanların ciddi manada ilgi gösterdiği mesleki alanlardan birisi olduğundan dolayı tercih sebebi seçenekler arasında öncelikli olarak yer alıyor demek yanlış olmaz. Genel olarak aranan şartlar aşağıdaki şekilde listelenebilir;

  • Öncelikli olarak en az lise ve dengi okul mezunu olmanız gerekir.
  • Bununla birlikte bilgisayar kullanımı konusunda ileri seviye şartı aranır.
  • Hasta Kabul Sekreterliği Sertifikası almış olmanız zorunluluk arz eden şartlardan birisidir.
  • 657 sayılı devlet memurları kanunu Sağlık Yönetmeliği’ne uygun olmalısınız.
  • Herhangi bir ceza ya da soruşturma geçirmemiş olmak önemlidir.

Bu şartları karşılayarak hasta kabul sektereri alım ilanları kapsamında takip edin. Şartlar, bakanlık kapsamında değerlendirilir ve dönem dönem değişim gösterebilir.

Hasta Kabul Sekreteri Maaşları Ne Kadar?

Türkiye genelinde her geçen gün bu ihtiyaç çok daha ciddi biçimde artıyor. Şehir Hastaneleri’nin de açılması ile birlikte çok ciddi anlamda somut adımlar atılıyor demek yanlış olmaz sanırım.

Devlet hastanelerinde çalışan personellerin maaşları 2 bin 300 TL ile 2 bin 600 TL arasında değişiyor. Tabi ek ödemeler ile 3 bin TL’ yi de bulabiliyor. Özel kuruluşlarda çalışanlar 2 Bin 400 ile 2 bin 800 TL arasında maaş alabilmektedir. Ek ödenekler ile maaşları daha da artabilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.