SGK Bilgi

Gümrük Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

06.05.2020
46
Gümrük Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde gümrük memuru nasıl olunur ve ne kadar maaş alır gibi sorulara en kapsamlı şekilde yanıt vereceğiz. Ülkemizin can damarlarından birisi olan gümrük, çalışanları itibari ile de ciddi anlamda önem arz eden seçeneklerden birisidir. Gümrükte her gün yüzbinlerce ürün incelenir ve bu ürünlerin ülkemize girmesine izin verilir. Ayrıca yine tahmin edebileceğiniz üzere bu ürünlerin incelenmesi ve vergilendirmesi de burada yapılır. Gümrük muayene memuru ve gümrük muhafaza memuru bu anlamda iki ayrı sınıf. Ancak sizleri bu anlamda elimizden geldiğince bilgilendireceğiz.

Gümrük Memuru Nedir?

Gümrük memuru, Türkiye’nin sınır kapılarında yer alan gümrük kapılarında görevli olan ve devletten maaş alan memur sınıfı çalışanlara verilen mesleki tabir.

Gümrük, özellikle uluslararası pazar için en önemli noktalardan birisidir. Ülkeler arası alışveriş, ticaret ve bunun gibi aklınıza gelebilecek tüm alışveriş seçenekleri gümrükten geçer. Gümrük, bu ürünlerin tamamını inceler, denetler ve ülkemize güvenli bir şekilde girmesini sağlar. Bununla birlikte gümrükten geçen tüm ürünlere yine vergi uygulamaları gümrük kapılarında yapılır. Dolayısı ile ürünlerin incelenmesi ile alakalı olarak da tüm seçenekleri incelemek buranın görevi.

Bu neden dolayısı ile gümrük çalışanı olmak için devlet özellikle şartları son derece sıkı tutar. Usulsüzlük, özellikle kesinlikle mahal verilmemesi gereken bir durum. Ülkeler arası diplomatik kriz nedeni dahi ortaya çıkabilir.

Gümrük Memuru Nasıl Olunur?

Gümrük Memuru Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Gümrük memurluğu, sandığınızdan çok daha zor ve inceleme aşaması kişi kişi özen ile yapılan seçeneklerden birisi olarak kendisini gösteriyor diyebiliriz. Ticaret Bakanlığı kapsamında personel alımı yapılır ve alım süreçleri ciddi anlamda titizlik ile yürütülür. Gümrük memuru olmak için gerekli şartlar nelerdir sorusuna öncelikli olarak yanıt vereceğiz. Şartlar aşağıdaki gibidir;

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 657 Devlet Memurları Kanunundaki şartları taşıyor olmak.
  • Kamu haklarından mahrum olmamak.
  • Kamu Personeli Seçme Sınavında P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak.
  • En az dört yıllık eğitim veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme fakültelerinden ya da en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların Gümrük İşletme bölümünden mezun olmak. (Yurt dışı üniversite mezunları için Yüksek Öğretim Kurumları denklik belgesi aranır.)
  • Sınava son başvuru tarihi itibari ile 30 yaşından gün almamış olmak.
  • Gümrük muhafaza memuru boy şartı erkeklerde en az 1.72 cm, bayanlarda en az 1.65 cm’dir.
  • Tam teşekküllü devlet hastanesinden “DEVLET MEMURU OLUR” ibaresi geçen sağlık raporu almış olmak.

Bu şartları karşılıyor iseniz Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesinde açıklanan gümrük memuru alım ilanları kapsamında başvuru yapma imkanınız var. Başvurunuzun kabul görmesi ile birlikte öncelik yazılı sınav aşaması ve sonrasında sözlü mülakat aşamalarından geçersiniz. Herhangi bir sorun olmaz ise kadrolara aday memur olarak atanırsınız.

Gümrük Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

Gümrük memuru maaşı insanların en çok merak ettikleri unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. İster istemez ticaretin en yoğun olduğu bölgede tehlike durumları da fazla olabiliyor. Gümrük memurları merkezlerde ya da taşralarda görev alabilir. Ek ödenekleri de buna bağlı olarak farklılıklar gösterir.

Gümrük memurlarının başlangıç maaşları 4,300 TL olarak kendisini gösteriyor. Çalıştıkları bölgeye göre 1000 TL‘ye varan ek tazminat alma durumları da söz konusudur. Kıdem ve kademe durumlarına göre de yine maaş farklılık gösterebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.