SGK Bilgi

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

30.09.2020
27
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur, maaşı ne kadar gibi sorulara yanıtlar vermek istiyoruz. Türkiye genelinde özellikle son dönemlerin en çok ilgi gören mesleki alanlarından birisi de değerleme uzmanlığı olarak dikkatleri çekiyor. Bizde elimizden geldiğince her mesleki alanda olduğu gibi bu alanda da sizleri bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde çok ciddi anlamda ev alım ve satımı sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Şimdi bu anlamda sizleri bilgilendirme yoluna giderek fikir edineceğiz.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı, bir konutun çeşitli standartları değerlendirme altına alarak net olarak maddi değerini belirleyen uzmanların mesleki ünvanıdır.

Türkiye genelinde de özellikle eksper adı ile anılan bu meslek erbabları her geçen gün çok daha ciddi bir şekilde artış gösteriyor. Daha yeni seçenekleri sizlere alternatifli olarak sunacak ve fikir edinme yoluna da gideceğiz. Şimdi diğer alternatifler üzerinde de bilgi edinme yoluna gidelim.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu mesleki alanda yükselme gibi bir amaç içerisinde iseniz öncelikli olarak üniversite mezunu olmanız en önemli aşamalardan birisidir. Tabi ki zaman içerisinde birçok farklı alternatif de kendisini gösterir. Genel itibari ile şartları maddeler halinde inceleyecek ve fikir edinecek olursak;

  • Üniversitelerin 4 senelik örgün eğitim veren bölümlerinden mezun olmanız gerekir.
  • SPK tarafından düzenlenen Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavından başarılı bir şekilde geçmiş olmak ve lisans almak gerekir.
  • Ekonomi piyasalarının takibi ve yorumlanması noktasında uzman olmak çok önemlidir.
  • ‘Gayrimenkul Değerleme Esasları’, ‘Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı’, ‘Gayrimenkul Mevzuatı’ ve ‘İnşaat Muhasebesi’ alanlarında uzman seviyesinde bilgi sahibi olmak gerekir.
  • Bu alandan mezun olan ve lisans almış kişiler zaman içerisinde özel şirketlerin değerleme uzmanları olarak görev alma şansını da yakalarlar.

Genel itibari ile günümüz sektörünün en olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak da değerlendirme yapılır demek yanlış olmaz. Tabi ki bundan daha önemli seçeneklerden birisi de maaş. Hemen bu konu üzerinde de bilgileri sizlere sunma yoluna gidelim.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Günümüzde özel şirketlerde yeni başlayan bir uzman olarak başlayanlar için bugün başlangıç maaşı 2500 TL olarak dikkatleri çekiyor. Meslekte deneyim sahibi ve en az 5 yıl görev yapmış olan kişilerde ise maaş ortalaması ortalama 5000 TL dolaylarındadır ve genellikle prim usulü daha yüksek paralar kazanabilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.