SGK Bilgi

Futbol Yorumcusu Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

03.12.2020
115
Futbol Yorumcusu Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Bugün ki makalemizde merak edenler için futbol yorumcusu nasıl olunur, ne kadar para kazanır gibi sorulara yanıt vererek fikir edineceğiz. Türkiye genelinde spor dalları içerisinde hangisinin en çok ilgi gördüğünü söylemek istediğimizde açık ara futbol ve basketbolun ciddi manada ön plana çıktığını görüyoruz. Hal böyle olunca da ister istemez bazı seçenekleri ciddi anlamda değerlendirmek ve fikir edinmek gerekiyor.

Futbol yorumcuları, özellikle hem kanallardan hem de yazarlık yaptıkları gazetelerden gelir elde ettiklerinden dolayı kazançlı ve ciddi anlamda popüler olabileceğiniz bir meslek. Şimdi bu anlamda sizleri bilgilendireceğiz.

Futbol Yorumcusu Nasıl Olunur?

Günümüzde özellikle futbol yorumcuları, televizyon kanallarında ki özel futbol programlarına davet ediliyorlar. Maç öncesi ve maç sonu yorumculuğu için de her haftasonu düzenlenen arka arkaya programlar silsilesi söz konusudur. Günümüzde özellikle çok farklı bir kişilik değilseniz futbol yorumcusu olabilmek için futbolun içerisinden gelmeniz gerekiyor. Eski ünlü bir futbolcu ya da teknik direktör olmak bunda öncelikli sayılabilir.

Bununla birlikte mesleğin içerisinden gelmiyorsanız dahi insanların ilgisini çekecek nitelikte bir kişilik olmanız gerekir. Günümüzde Uğur Karakullukçu buna en büyük örneklerden birisidir. İlgi çekici makaleleri ve spora farklı ve uzman bakış açısı diyebiliriz. Mehmet Demirkol ve Uğur Meleke isimleri de buna net olarak örnek gösterilebilir. Hıncal Uluç, uzun yıllar boyunca spor yazarlığı ve yorumculuğu yapmıştır. Futbolun içerisinden gelmese de objektif ve dobra yazarlığı sayesinde ve gündem olması ile de ciddi anlamda önemli bir kişiliktir.

Futbol dışından bir yorumcu ve yazar olmak için öncelikle üniversitelerin basın yayın ya da gazetecilik bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Sonrasında ise futbol sektörüne olan ilginizi muhabirlik seviyesinden itibaren sürekli katlamalısınız. Ancak bu şekilde ünlü bir spor yorumcusu olabilirsiniz.

Futbol Yorumcusu Ne Kadar Para Kazanır?

Günümüzde sadece spor yayın akışı üzerine kanallar kurulmuştur. A SPOR, TRT SPOT, BEİN SPORTS kanalları ve S SPORT gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı seçenek kendisini gösterebilir. Bu gibi spor kanallarında yorumcu olarak çıkıyorsanız aylık 50,000 TL’ye kadar para kazanma şansına erişirsiniz.

Bununla birlikte bir gazetede köşe yazarlığı yapıyorsanız ve popüler bir yazar iseniz yine buradan da 10,000 TL’ye kadar gelirler elde edebilme şansına sahip olursunuz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.