SGK Bilgi

Futbol Hakemi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

03.05.2020
30
Futbol Hakemi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte futbol hakemi nasıl olunur, ne kadar maaş alır ve şartları nelerdir gibi sorulara yanıt vereceğiz. Günümüz global dünyası spor dalları içerisinde her insanın ilgi alanına girmeyi başaran öncelikli dal futbol olarak dikkat çeker. Erkekler, özellikle bir şekilde futbolun herhangi bir noktasında olmak için mesleki arayışlar içerisine girer. Futbol hakemliği, bu mesleki alanlardan en mümkünü olarak dikkatleri çekiyor. Bu anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirme yoluna gidecek ve fikir edineceğiz.

Futbol Hakemi Nedir?

Futbol hakemi, müsabakaların futbol oyun müsabaka kuralları içerisinde oynanmasını sağlayan ve bunu denetleyerek saha içerisinde ki cezaları uygulama yetkisi olan mesleki bir alandır.

Türkiye’de özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde futbola karşı muazzam bir ilgi artışı olduğunu söyleyebiliriz. Futbol hakemliği, her anlamda insanların ilgisini çeken bir meslek olsa da her maçın ardından suçlu merci hakemler seçilir. Özellikle birçok insan, tribünlerin sesli saldırılarından dolayı da bu mesleği tercih etme yoluna gitmez. Ancak özellikle üst liglerde yapıldığı takdirde hakemlik, ciddi manada kazançlı bir meslek grubu olarak dikkat çeker. Hakem olmanın şartları da bu yüksek miktarları kazanabilmeniz için her anlamda önem arz eden unsurlardan birisidir.

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Futbol Hakemi Nasıl Olunur?

Futbol hakemliği, orta hakem ve yan hakem olmak üzere birçok farklı türde karşımıza çıkıyor. Ayrıca günümüzde Video Asistan Hakem (VAR) teknolojisi de geliştirildi ve hakemlerin aldıkları eğitim yine buna göre değişiklik gösterdi. Türkiye Futbol Federasyonu, genel itibari ile belirli tarihlerde sene içerisinde bir ya da iki kere olmak üzere hakemlik kursları açar ve bu kurslarda eğitim vererek profesyonel hakemler çıkarmayı hedefler.

Futbol hakemi olmanın şartları nelerdir? Öncelikle bir şekilde buna yanıt vermemiz gerekiyor ve biz elimizden geldiğince sizleri bilgilendirerek fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz. Detaylar aşağıdaki gibidir;

  • En az lise ve dengi mezun okul mezunu olmak ve bunu belgeleyebilmek,
  • En az 18, en fazla 26 yaşında olmak,
  • Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenmiş tam teşeküllü hastaneden “Hakem Olmaya Elverişlidir” raporu almak,
  • Adli sicil dosyası bozuk olmamak ve bunu belgeleyebilmek,
  • Erkekler için 1,75, kadınlar için 1,65 CM’de kısa olmamak,

bu anlamda futbol hakemliği kurslarına başvuru esnasında aranan şartlardan birisidir. Tabi ki futbol hakemliği kurs ücretleri de yine kursa alım esnasında ödenir. Sonrasında federasyonun kurslarına uygun görülmeniz durumunda kurs sürecine geçersiniz. Ortalama 3 – 6 ay aralığında uygulamalı ve teorik eğitimler alırsınız. Aldığınız bu eğitimlerin ışığında başarılı bir şekilde kurstan mezun olmanız beklenir.

Mezun olduktan sonra ise amatör küme maçlarından itibaren performansınız dikkate alınarak zaman içerisinde yükselirsiniz. En üst lig Türkiye Süper Futbol Ligi olacaktır. Nitekim en yüksek maaşı da burada kazanırsınız. FIFA kokartlı ve dünya genelinde maç yöneten hakemler daha da yüksek miktarlarda maaş alırlar.

Futbol Hakemi Maaşı Ne Kadar?

Hakemlik mertebesi ve yetkinliklerinize göre maaş derecenizde de ciddi anlamda değişmeler söz konusu olabilir. Türkiye, özellikle hakem maaşları anlamında dünya genelinde ki birçok lige kıyasla çok daha ideal bir ülke. Nitekim hakemlik ülkemizde maaşı kadar en zor mesleki alanlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Hakem maaşları 2020 yılında aşağıdaki listede göreceğiniz şekilde uygulanmaktadır;

  • 2020 Süper Lig Hakem Maaşları: 8,000 TL – 12,000 TL arası (Yol Harcırahları Hariç)
  • 2020 1. Lig Hakem Maaşları: 2500 TL, 5000 TL arası (Yol Harcırahları Hariç)
  • 2020 Alt Liglerin Hakem Maaşları: 2500 TL net (Yol Harcırahları Hariç)
  • FIFA Kokartlı Avrupa Maçı Yöneten Hakemler: 8,000 Dolar (40,000 TL)


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.