SGK Bilgi

Facebook Şirketinde Nasıl İşe Girilir? Ne Kadar Maaş Alınır?

15.08.2020
25
Facebook Şirketinde Nasıl İşe Girilir? Ne Kadar Maaş Alınır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Facebook şirketinde nasıl işe girilir, ne kadar maaş alınır gibi sorulara yanıt vererek fikir edineceğiz. Bildiğiniz üzere günümüzde özellikle Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya sistemlerinden birisi. Sahibi olan Mark Zuckerberg’de dünyanın en genç dolar milyarderi olma ünvanını elinde barındırıyor. Şirket, zaman içerisinde o kadar büyüdü ki bünyesine Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaları da kattı.

Böylesine büyük bir şirkette işe girmek sanıldığı kadar kolay değil. Alanınızda uzman, deneyimli, analitik ve pratik düşünebilen bir çalışan olmanız çok büyük önem arz ediyor. Facebook şirketi içerisinde birçok farklı proje için ortalama 25 BİN kişi çalışmakta. Tabi ki bunların ortalama maaşları düşünüldüğünde çok ciddi rakamlara tekamül ediyor demek de yanlış olmaz sanıyorum.

Facebook Şirketinde Nasıl İşe Girilir?

Facebook, çalışan kadrosu olarak ve projeler bakımından çok geniş yelpazeye sahip bir şirket demek yanlış olmaz sanıyorum. Instagram, Facebook, Whatsapp, Oculus gibi şirketleri zaman içerisinde satın alarak kendi bünyesine kattı. Peki böylesine büyük bir yapılanma içerisinde kendinize nasıl yer bulursunuz? Hemen bu anlamda maddeler halinde sizlere birkaç örnek sunacak olursak;

  • Öncelikli olarak şirketin Facebook at Work sisteminden dijital ortamda iş başvurusu yapmanız gerekiyor. Ana dil seviyesinde İngilizce, ileri derece yazılım becerileri ve deneyim bu noktada önemli.
  • CV incelemesinin ardından uygun görülmesi durumunda şirket size mail yolu ile bir proje gönderir ve bunu hazırlamanızı ister.
  • Projeyi şirketi etkileyecek ve istediği şekilde hazırlamanız durumunda mülakatlara çağrılırsınız.
  • Mülakatlarda her büyük şirketin olduğu gibi yine Facebook’ta da akıl soruları ve analitik düşünme becerilerine yönelik sorular sorulur. Karşınızda 5 kişilik kapsamlı ve deneyimli bir ekip yer alır.
  • Mülakatlardan başarı ile geçmeniz durumunda pozisyonunuz belirlenir ve şirketin ABD merkezinde çalışacak iseniz tamamı şirket tarafından karşılanmak üzere vize çalışmaları yürütülür.
  • İstemeniz durumunda Türkiye’den tüm istediğiniz eşyaları ya da araçları ABD’ye götürme hakkı tanınır.
  • Facebook şirketi içerisinde yer alan tüm birimlerde çalıştırılma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Facebook Çalışanları Ne Kadar Maaş Alır?

Araştırmalar ve görüşmeler sonucunda varılan kanıya göre yazılım ve proje geliştirme kanadında çalışan uzmanlar senelik ortalama 250,000 Dolar civarında bir para kazanıyorlar. Bu da ülkemiz kuru ile an itibari ile 1 Milyon 850 Bin TL dolaylarında bir rakama tekamül ediyor ki bu rakam çok ciddi bir rakam.

Şirket içerisinde ki sekreter için dahi çok yüksek ücretler verilir. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, paranın hiçbir öneminin olmadığını ve önemli olanın ekibinin sağlam olması gerektiğini söyler. Nitekim çok ciddi maaşlar ile çalışanlarını ödüllendirir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.