SGK Bilgi

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

08.06.2020
86
Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte engelli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır 2020 verilerini yakından inceleyerek fikir edineceğiz. Türkiye genelinde özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde engellilere birçok farklı imkan sunuluyor da diyebiliriz sanırım. Bizler, genel itibari ile engelli vatandaşlarımız için çok duyarlı olamıyoruz ancak devlet bu anlamda çok çeşitli seçenekleri bizlere sunuyor. Bizde elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz.

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı, hastaneden aldığınız raporunuza istinaden çeşitli imkanlardan faydalanabilmeniz için devlet tarafından sizlere verilen kimlik kartıdır.

Bildiğimiz gibi hem devlet, hem belediyeler ve kimi özel işletmeler bu anlamda engelliler için birçok farklı seçeneği sizlere sunuyor. Engelli kimlik kartı alabilmeniz için birkaç önemli prosedür var ve bizde bu prosedürleri elimizden geldiğince bildirmek adına bu makaleyi hazırladık. Kafanızda ki tüm soru işaretlerini makalemizin alt kısmında yer alan yorum alanlarımızdan bizlere sorabilir ve bilgi edinme yoluna da gidebilirsiniz. Şimdi diğer detayları da sizlere sunarak fikir edinelim.

Engelli Kimlik Kartı

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Engelli kimlik kartları, bu anlamda engellilerin devletin sunduğu imkanlardan faydalanabilmesi için bir kişisel kimlik modelidir. Bununla birlikte sadece tek bir sefere mahsus olarak verilir ve kaybetmeniz durumunda sıkıntılı bir süreç içerisine girersiniz. Engelli kimlik kartı alabilmek için başvuru yapmanız gereklidir. Bununla birlikte gerekli belgeler listesi aşağıdaki şekilde de kendisini gösterir;

  • Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı fotokopisi
  • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi
  • Tam teşeküllü hastaneden alınmış engel belirtir heyet raporu
  • İki adet vesikalık fotoğraf

bu anlamda öncelikli olarak yanınızda bulundurmanız gereken belgeler olarak dikkatleri çekiyor. Başvuru merci, engel ile alakalı durumunuzu da göz önünde bulundurarak sizden ekstra bilgiler talep etme yoluna gidebilir. Bu bilgi ve belgeleri de toplayarak devlete ibraz etmek yine sizlerin sorumluluğunda olan unsurlardan birisi olarak dikkatleri çeker. Şimdi bu başvuru işlemlerinin nereye yapıldığına dair de bilgileri sizlere sunacağız ve merak edilen tüm sorulara elimizden geldiğince yanıt verme yoluna gideceğiz.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu yapabilmek için ilçelerde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birimlerine yukarıdaki belgeler ile gidersiniz. Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi de yine buradan sorunsuz bir şekilde tedarik edilebilir. Akabinde belgeleriniz oradaki görevli memur tarafından enine boyuna incelenir ve akabinde sorunsuz şekilde başvuru işlemleriniz alınır.

Kısa bir değerlendirme sürecinin ardından engelli kimlik kartı almanız önünde herhangi bir engel olmadığı anlaşılır ise devlet bu anlamda adım atar. Kimliğinizi ya adresinize ya da ilçenizdeki sosyal hizmetler müdürlüklerine gönderir. Telefon akabinde gider kimliklerinizi alır ve engellilere sunulan imkanlardan faydalanma şansına erişebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.