SGK Bilgi

Engelli Çalıştırma Zorunluluğu Hakkında Tüm Detaylar

03.09.2020
49
Engelli Çalıştırma Zorunluluğu Hakkında Tüm Detaylar

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte engelli çalıştırma zorunluluğu hakkında tüm detaylar ile alakalı olarak bilgi sahibi olmak istiyoruz. Devlet, bildiğimiz gibi zaman içerisinde özellikle engelsiz vatandaşlarımız için ciddi manada istihdamı destekleyen bir yol izleme yoluna gitti. Türkiye genelinde özellikle birkaç seneye yönelik olarak devlet kurumlarında da birçok farklı istihdam alanı yaratıldı diyebiliriz.

Birçok kişi de engelli çalıştırma konusunda devletin belirlediği standartlar hakkında bilgi sahibi olmadığından dolayı detaylara dair çok fazla tepki koyabiliyor. Zamana bağlı olarak yaptığımız araştırmalarda özellikle her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemizde özellikle engelsizler ile alakalı olarak çalıştırma sürecine dair bilgileri sizlere elimizden geldiğince sunmak istiyoruz.

Engelli Çalıştırma Zorunluluğu Nedir?

Engelli personel istihdam zorunluluğu, devletin 4857 sayılı İş Kanunu’na 30. madde olarak eklediği kamu ve özel sektör firmalarında engelli çalıştırma zorunluluğu maddesidir.

Bildiğimiz gibi ülkemiz genelinde özellikle engelli vatandaşlarımız, zaman içerisinde herhangi bir gelir elde edemediğinden dolayı insanlara bir yol açılması gerekiyordu. Engelli ancak çalışabilecek durumda olan vatandaşlar için bu anlamda somut adımlar atılmalıydı. Devlet, anayasa maddesine yaptığı eklemeler ile birlikte artık her firma içine engelli çalıştırmayı zorunlu hale getirdi. Tabi ki bu ülkemizde an itibari ile ne kadar uygulanıyor, tartışılır. Yine de baktığımız zaman engelli çalıştırma zorunluluğuna ilişkin bu sistem zaman içerisinde ciddi anlamda önemli bir farkındalık.

Hangi İşletmeler Engelli İşçi Çalıştırmak Zorunda?

Devlet, zaman içerisinde 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çok ciddi yenilikler yaptı ve bu anlamda engelliler için düzenlemeleri ayrıca ön planda tuttu. Devlet, daha önceden sadece kamu kurumları için bu kanun kapsamını zorunlu tutmuştu. Zaman içerisinde değişen şartlar ışığında ortaya farklı seçenekler çıktı demek yanlış olmaz sanırım.

Günümüzde uygulanmakta olan yeni yasal düzenleme ile birlikte artık özel sektörde de işletmelerin engelli işçi istihdamı zorunlu hale getirilmiştir. Üstelik bunu devlete bildirerek devletten belli oranlarda maddi destek alabildiklerini de kesinlikle unutmamak gerekiyor.

Aynı il sınırları içerisinde 50 ve daha üzeri işçi çalıştıran işverenler mevcut çalışanlarının %3’ü kadar engelli personel çalıştırmakla yükümlüdürler. Bu oran özel sektör için uygulanan orandır, kamu işyerleri için mevcut çalışan sayısının %4’ü kadardır. Örneğin özel sektör için, 70 işçinin çalıştığı bir işyerinde 70*%3=2,1 hesabıyla en az 2 engelli işçinin istihdam edilme zorunluluğu bulunmaktadır. Küsuratlı rakamlarda virgülden sonraki yarım ve yukarısı olan rakamlar yukarıya, yarımın altındaki küsuratlar ise aşağıya yuvarlanır. Engelli çalışanlar, toplam işçi sayısına dâhil edilmez.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.