SGK Bilgi

Endüstriyel Tasarımcı Nedir? Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

07.09.2020
47
Endüstriyel Tasarımcı Nedir? Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte endüstriyel tasarımcı nedir, nasıl olunur ve maaşı ne kadar sorularına yanıt vermek istiyoruz. Dünya genelinde özellikle en çok ihtiyaç duyulan meslek gruplarından birisi ve ülkemiz genelinde yeni yeni yaygınlaşıyor. Günümüzde meydana gelen tüm mekanik parçaların tasarımına dair uzman kişilikler artık sınıfının en farklı kişilerden birisidir.

Mesleki olarak da geleceği incelediğimiz zaman uzman kişiliklerden birisi olarak da kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Endüstriyel tasarım ile alakalı olarak da sınırlar ciddi manada değişecek gibi görünüyor. Öncelikle mesleği sizlere tanıtacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız.

Endüstriyel Tasarımcı Nedir?

Endüstriyel tasarımcı, endüstri ve sanayi sektöründe insan hayatı için pratik olan her türlü makineyi ya da ürünü tasarlayan alanında uzman kişilerdir.

Bildiğimiz gibi üretilebilir ve üretilemez maddeler söz konusudur ve tasarımcılar, dünya üzerinde ki tüm dönüştürülebilir materyalleri tanırlar. Bu materyalleri kullanarak meydana getirilebilecek olan her türlü ürünü ve her türlü standardı dikkate alarak tasarım yapan kişilerdir. Görsel zeka, yaratıcılık, inovatif düşünebilme gibi birçok farklı ve önemli proje bu noktada önem arz eder.

Endüstriyel Tasarımcı Nasıl Olunur?

Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere endüstriyel tasarımcı olmak istiyorsanız öncelikle elde çizim yeteneğinizin çok iyi olması gerekir. Bu alan bir nevi sanat okulud alı olarak da dikkatleri çeker demek yanlış olmaz sanırım. Üniversitelerde de bu alana özel olarak eğitim veren bölümler söz konusudur. Hemen bu alanda birkaç bilgi sunacak olursak;

  • Öncelikle bu alanda kendini geliştirecek olan kişilerin elde çizin ve tasarım yeteneğinin çok iyi olması gerekir.
  • Üniversitelerin Endüstriyel Tasarım, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümlerinden mezun olmanız gerekir.
  • Büyük şirketlerde görev alabilmek için yabancı dilinizin mutlaka olması gerekir.
  • 3D Max, 3D Studio Max, Adobe After Effects, Adobe Illustrator ve diğer 3D tasarım modelleme programlarına hakim olmak ve vektörel çizim yeteneğine sahip olmak zorundasınız.

TEMSA şirketini ele alalım. Otobüs üretimi konusunda ülkemizin yerli bakımdan en iyilerinden birisidir. Adana merkezli fabrikada çalışan endüstri mühendisleri, üretilebilir materyaller ile %100 yerli olarak bu otobüsleri tasarlar. Dolayısı ile meydana gelen en büyük projeleri endüstri tasarımcıları çıkarır.

Endüstriyel Tasarımcı Maaşı Ne Kadar?

Tabi ki bu noktada maaşınızı belirleyen en önemli unsurlardan birisi çalıştığınız şirketin büyüklüğü ve bu şirkette ki rolünüz. Günümüzde ortalama 5000 TL maaş ile çalıştıklarını söyleyebiliriz. TEMSA gibi bir şirketin otobüslerini tasarladığınızı düşünürsek bu maaş 10,000 TL standartlarına kadar yükselebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.