SGK Bilgi

Emlakçı Nasıl Olunur? Ne Kadar ve Nasıl Kazanır?

06.06.2020
22
Emlakçı Nasıl Olunur? Ne Kadar ve Nasıl Kazanır?

Bugün ki makalemizde sizlere emlakçı nasıl olunur, ne kadar ve nasıl kazanır sorularına yanıt verme yoluna giderek fikir edineceğiz. Günümüzde özellikle ticari girişimler ile alakalı olarak en çok ilgi gören mesleki alanlardan birisi de emlakçılık olarak dikkat çekiyor. Günümüzde ki modern ismi ile gayrimenkul danışmanı olarak da dikkatleri çekiyor. Türkiye genelinde özellikle son dönemde ev kiralamak ve ev almak konularında sahibinden ilanlardan daha çok emlakçılar ön planda. Peki bu mesleğe nasıl giriş yapılır? Ne gibi seçenekler kendisini gösterir.

Emlakçı Nedir?

Emlakçı, ev ve dükkan sahiplerinin saklamak ve kiralamak istedikleri konutlarını diğer insanlara tanıtan, anlatan ve pazarlayan, komisyon karşılığı çalışan şirketlerdir.

Günümüzde özellikle özel sektör girişimlerine baktığımız zaman emlakçılık ciddi manada ön plana çıkıyor. Girişimci ruhu olanların önemli bir kısmının emlakçılık yaptığını biliyoruz. Hal böyle olunca günümüzün en trend ve en kazançlı mesleklerinden birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz.

Emlakçı Nasıl Olunur?

Bunun için herhangi bir şekilde eğitim almanız gerekmek. Okul bitirmiş olmanız gerekmez ve sadece girişimci bir ruha sahip olmanız gerekir. Emlakçılık özellikle günümüzde çok ciddi anlamda yüksek gelirler elde etmenize yardımcı olacak seçeneklerden birisi demek yanlış olmaz sanırım. Emlakçı olmak için kendinize vergi levhası almak ve bununla birlikte bir ofis tutmanız gerekiyor. Genel şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikli olarak gerekli prosedürleri tamamlayarak vergi levhanızı çıkartın.
  • Akabinde kendinize seçtiğiniz ideal mahallelerde ofis tutun.
  • Ofisinizin dekorasyonunu ve gayrimenkul tabelasını ayarların.
  • İnsanların görebilmesi için dışarıdan görülebilecek şekilde ilan panosu da hazırlayın.
  • Sahibinden ilanı asan işyeri ve evleri gidip bağlayarak komisyon için bağlayabilirsiniz.
  • Sahibinden.com, Hürriyet Emlak gibi sistemlere de kayıt olmanız bu anlamda avantaj olacaktır.

Emlakçı Nasıl Kazanır? Ne Kadar Kazanır?

Emlakçılık bu anlamda bir komisyon işi olarak dikkat çekiyor. Yani sattığınız ya da kiraladığınız gayrimenkuller için toplam tutar üzerinden belli bir komisyon alarak çalışırsınız. Bu komisyonların günümüzdeki ortalama seçenekleri aşağıdaki gibidir;

  • Ev ve Ofis Satışları Komisyon Oranı: %3
  • Ev ve Ofis Kiralama Komisyon Oranı: 1 Kira

Yani bu noktada detaylı bir şekilde bilgi verelim. Aylık 1000 TL kiraya bir daire vereceksiniz. Evi bir müşteriye kiraladınız. 1 aylık kira bedelini emlakçı komisyon olarak alma şansına da sahip olabilir. Ya da ev sattınız. 350,000 TL’ye sattığınız ev için %3 ya da pazarlığa göre %2 dolaylarında komisyon tutarı alarak şirketiniz için gelir elde edebilirsiniz. Zaman içerisinde büyümeniz durumunda yeni danışmanları da yanınıza alıp çalıştırabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.