SGK Bilgi

Emeklilik Gözetim Merkezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

20.10.2020
34
Emeklilik Gözetim Merkezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bugün ki makalemizde sizlere Emeklilik Gözetim Merkezi nedir, nasıl kullanılır soruları ile alakalı olarak kapsamlı şekilde bilgiler sunmak istiyoruz. Devlet, zaman içerisinde emeklilik yasaları ile alakalı çok ciddi manada farklı adımlar attı. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) zorunluluğu da bunlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım.

Tabi ki zaman içerisinde bu noktada özel şirketlerin de kurulduğunu net olarak söyleyebiliriz sizlere. Devlet destekli olarak kurulan bu şirketlerin insanlara danışmanlık ve özel hizmetler noktasında çok ideal seçenekler sunduğunu da söylemek yanlış olmaz. Şimdi ne olduğuna ve avantajlarına yönelik olarak da kapsamlı bir şekilde bilgi edinme yoluna gideceğiz.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Nedir?

Emeklilik gözetim merkezi (EGM), 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca Hazine Müsteşarlığının görev ve yetkilendirmesi çerçevesinde, merkezi İstanbul’da olmak üzere 10 Temmuz 2003 tarihinde kurulmuştur.

Özel bir girişim olarak kurulan ancak devletin her türlü desteği ve katkısını da arkasına alan bu işletme, birçok farklı manada avantajlar sunuyor ve özellikle insanların emeklilik planlarının yönetilmesi noktasında da çok ideal seçenekleri sunuyor. Şimdilerde birçok farklı seçeneği analiz etmek mümkün. Bu gibi özel şirketlerin sunduğu ekstra hizmetler tam anlamı ile güven veriyor demek yanlış olmaz.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) Ne İşe Yarar?

Günümüzde emeklilik, insanlar için ciddi manada önem arz eden ve adeta bir çeşit araştırma konusu dahi olan unsurlardan birisi olarak adından söz ettiriyor. Bizde elimizden geldiğince sitemiz içerisinde sizleri bu anlamda bilgilendirmek istiyoruz. 2003 yılında kurulan bu şirket, bizlere birçok farklı manada seçenekler sunar. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Bireysel emeklilik sisteminin güvenli ve etkin biçimde işletilmesini sağlamak,
  • Katılımcıların hak ve menfaatlerini korumak amacıyla emeklilik şirketlerinin ve bireysel emeklilik aracılarının faaliyetlerinin gözetimini gerçekleştirmek,
  • Portföy yönetim şirketlerinin emeklilik yatırım fonlarına ilişkin faaliyetlerinin gözetimine yönelik altyapı oluşturmak ve bu faaliyetleri raporlamak,
  • Fon performans izleme ve değerlendirme sistemini yönetmek,
  • Gözetime ve denetime yönelik altyapı oluşturmak ve sonuçları yetkili kamu otoritelerine raporlamak,
  • Bireysel emeklilik hesapları, emeklilik planları, katılımcılara ve sözleşmelere ait bilgileri elektronik ortamda saklamak, bu bilgileri konsolide etmek,
  • Kamuoyunu ve katılımcıları bilgilendirmek,
  • İstatistik üretmek,
  • Bireysel emeklilik aracıları siciline ve sınavına ilişkin işlemleri yapmak,
  • Hayat sigortaları ve diğer sigorta branşlarına ilişkin verilen diğer görevleri yerine getirmek,

Kısacası emeklilik süreçlerinin tamamını takip eden ve sizlere alternatif bilgiler sunan bir sistem olarak adından ciddi manada söz ettiriyor. Dolayısı ile günümüzün en çok fark yaratan seçeneklerinden de diyebiliriz sanırım.

Emeklilik Gözetim Merkezi fonları ile de aslında geleceğiniz için birçok farklı somut adım atma şansına sahip olabileceğinizi de kesinlikle unutmayın.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.