SGK Bilgi

Emeklilere Erken Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

31.03.2020
78
Emeklilere Erken Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Devletin aldığı önlemler sonrasında emeklilere erken bayram ikramiyesi ne zaman yatacak sorusuna elimizden geldiğine yanıt vermek istiyoruz. Koronavirüs, kısa süre içerisinde ülkemiz genelinde de çok ciddi bir yayılım eğilimi içerisinde kendisini gösteriyor. Devlet, aldığı önlemler ile birlikte hastalığın diğer ülkelere nazaran bizim ülkemize daha geç girmesini sağladı. Nitekim şuan da sosyal sorumluluk bilinci ile alakalı olarak doğru şekilde hareket etmek gerekiyor. Devlet, bu noktada aldığı ekonomik önlemler ile de insanların yaşantılarını en iyi düzeyde tutmayı amaç ediniyor.

Nitekim ekonomik istikrar kalkanı paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen açıklandı. Bu paket kapsamında emekli maaşları ile alakalı olarak da çok çeşitli seçenekler dikkat çekti. Bu seçeneklerden bazılarını daha yakından analiz ederek fikir edinecek olursak;

En Düşük Emekli Maaşı 1500 TL Oldu

Koronavirüs kapsamında ekonomik önlemler ile alakalı olarak özellikle yaşı ilerlemiş vatandaşlarımız için öncelikli tedbirler alındı. Devlet, aldığı bu önlemler kapsamında en düşük emekli maaş bedelini 1500 TL olarak belirledi ve resmen açıkladı. Bundan önceki dönemde en yeni emekli olan kişiler duruma göre 1100 TL gibi bir başlangıç maaşı ile emeklilik hayatlarına başlıyorlardı.

Devlet, öncelikli olarak bu bedeli yükselterek insanların bu süreçte ekonomik olarak sıkıntı yaşamaması için tedbir aldı. En düşük emekli maaşı 1500 TL yapıldı ki bu da aslında emeklilerin yaşamlarını sorunsuz bir şekilde idame edebilmeleri için son derece büyük önem arz ediyor.

Ramazan Bayramı İkramiyesi Erkene Alındı

Günümüz hükümetinin en güzel alışkanlıklarından birisi de emeklilere her dini bayram öncesinde 1000 TL ikramiye yatırması oldu. Nitekim emekliler, bu ödenekler ile alışveriş yapabiliyor ve hatta kurban dahi kesebiliyor. Coronavirüs, ülkemize girdikten sonra devlet, bu ödenek ile alakalı olarak da resmi bir açıklama yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile birlikte Ramazan Bayramı için planlanan 1000 TL ikramiye de öne çekildi. Mart ayının ortasında açıklanan bu paket kapsamında verilen detaylı bilgilere göre bu paket kapsamında Nisan başında emeklilere maaşlarının haricinde 1000 TL kişi başı bayram ikramiyesi dağıtılma yoluna gitti. Tabi ki insanlar bu ödeneklerin ne zaman banka hesaplarına yatırılacağı ile alakalı olarak da bilgi edinmek istiyor.

Emekliye Ramazan Bayramı İkramiyesi Ne Zaman Yatacak?

Ramazan bayramının başlama tarihi 24 Mayıs 2020 Pazar olarak karşımıza çıkıyor. Normal şartlarda devlet, bayramdan bir ya da iki hafta kadar öncesinde bu ikramiye ödeneklerini emeklilerin hesabına sorunsuz bir şekilde aktarıyordu. Nitekim koronavirüs kapsamında açıklanan ekonomik istikrar kalkanı paketi ile birlikte bayram ikramiyesi ödeneği erkene alındı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu anlamda geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında tarihleri açıkladı. TC kimlik numarası hanesine göre her zaman olduğu gibi bayram ikramiyelerinin tamamı Nisan ayının ilk yarısında yatırmış olacağız dedi.

Yani bu ne demek oluyor? Nisan ayının 1’i ile 15’i arasında tüm emekli vatandaşlar için 1000 TL ekstra bayram ikramiyesi ödemeleri maaş aldıkları banka üzerinden yatırılacak.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.