SGK Bilgi

Eksper Nedir? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

18.06.2020
24
Eksper Nedir? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte eksper nedir, nasıl olunur, şartları nelerdir ve maaşı ne kadar gibi sorulara yanıt vererek fikir sahibi olacağız. Bildiğimiz gibi ekspertiz kavramı artık hayatımızın birçok farklı noktasında bizlerle birlikte. İnsanların gelecekleri ile alakalı olarak verilecek maddi kararların önemli bir kısmı eksperler tarafından veriliyor. Ancak bu anlamda insanların bazı merakları da söz konusudur. Şimdi elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinme yoluna gideceğiz.

Eksper Nedir?

Eksper, genel tanımı olarak değerleme uzmanı anlamına gelir. Bir taşınır ya da taşınmaz malın durumunu inceleme ve akabinde maddi olarak değerleme yapan kişilerdir.

Bildiğimiz gibi özellikle günümüzde sigorta eksperi olmak çok ciddi anlamda önemli bir meslek grubuna sahip olmak olacaktır. Eksper girişimlerine ilişkin olarak özellikle günümüzde konut değerleme konusu dahi çok ciddi anlamda önem arz ediyor. Dolayısı ile mesleki alan olarak birçok kişinin ciddi manada ilgisini çeken bir sektörden bahsediyoruz demek yanlış olmaz sanıyorum.

Eksper Nasıl Olunur?

Eksper olma gibi bir amaç içerisinde iseniz öncelikli olarak bu alanda eğitim almış olmanız gerekir. Genele yönelik olarak düşündüğümüz zaman da devlet kadrolarına dahi eksper olarak atanma gibi bir imkanınız olduğunu unutmamalısınız. Devlet kadrolarında da bu alana yönelik olarak alımlar yapılmaktadır. Tabi ki birçok kişinin merak ettiği konulardan birisi de eksper olmanın şartları nelerdir sorusu. Buna yönelik olarak da bilgileri etraflıca sunacak olursak;

  • Ön lisans ve lisans programlarını değerleme uzmanlığı, kalite kontrol gibi bölümlerinden mezun olmak,
  • Tercihen yabancı dil bilmek,
  • Bankaların ekonomik işleyişi ve kredilendirme süreçleri ile alakalı bilgi sahibi olmak,
  • Değerleme ve kalite kontrol konusunda deneyimli olmak,
  • Raporlama ve belgeleme süreçlerine hakim olmak,

genel itibari ile aranan en önemli kriterlerden birisi olarak dikkatleri çeker. Eksperler, genel olarak sigorta şirketleri bünyesinde görev alırlar. Değerleme konusu da yine bu şirketlerin insiyatifi dahilinde olduğundan dolayı bu mesleğe giriş yapmak istiyorsanız sigorta şirketlerine başvurmak ciddi manada önemlidir. Devlet kadrolarına da bu anlamda KPSS puanınız ile başvurma gibi bir imkanınız var.

Eksper olmak için gerekli şartlar üzerine genel detaylar bu şekildedir. Birçok şirket, diksiyonu düzgün ve giyim kuşamına özen gösteren kişileri de ön planda tutarak işe alım yaparlar.

Eksper Maaşı Ne Kadar?

Eksper maaşları genel itibari ile ilgilendikleri olaylar ile alakalı olarak olay başına para alırlar. Örneğin konut değerleme uzmanlarını ele alalım. Konut başına 100 TL ücret aldıklarını düşünelim. Ay içerisinde ne kadar fazla ev değerleme imkanınız olursa o kadar ciddi anlamda para kazanma imkanınız da olur. Eksper maaşı genel itibari ile olay başı olacak şekilde kendisini gösterir. Yakın bir zaman dilimi içerisinde daha alternatif meslek grupları ile alakalı olarak bilgiler edineceğiz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.