SGK Bilgi

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Nedir? İçeriği ve Özellikleri

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Nedir? İçeriği ve Özellikleri

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Ekonomik istikrar kalkanı paketi nedir, içeriği ve özellikleri üzerinde durma yoluna gideceğiz. Türkiye, özellikle corona virüs sorununun ülkemize girmesi ile birlikte mücadele kapsamında birçok farklı önlem alma yoluna gitti. Genel itibari ile inceleme yapıldığında dünya genelinde büyük ekonomili ülkeler içerisinde alınan önlemler ile hastalığın en son geldiği ülkeyiz. Ancak istatistikler incelendiğinde yayılma oranı da ciddi manada yükseliyor demek yanlış olmaz sanırım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel kapsamları ile birlikte bir ekonomik önlem paketi açıklayarak bu anlamda dünya gündemine oturdu. Öncelikle bu paketin tanımı ile alakalı olarak sizleri bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Nedir?

Ekonomik istikrar kalkanı paketi, Corona virüs önlemleri kapsamında sosyal yaşantı ve şirketlerin etkilenmemesi açısından alınan ekonomik önlemler paketidir.

Türkiye, özellikle bu hastalık ile mücadele konusunda kısa süre içerisinde tüm dünyanın takdirini toplamayı başardı. Nitekim bu hastalığın sosyal yaşantı üzerine olan etkileri son derece ciddi. Özellikle İtalya’da an itibari ile günlük ölüm rakamları 800’e ulaştı ki bu anlamda kırmızı alarm veren ülkeler sayısı da artış gösteriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar kabinesini Beştepe’de topladı ve bu anlamda ulusal bir ekonomi önlemi paketi üzerinde durdu. Bu paket ile birlikte yine dünya gündemine oturan Cumhurbaşkanı, ülkenin ekonomisinin durumunu da aslında bir nevi gözler önüne sermiş oldu.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi İçeriği ve Özellikleri

Devlet, her ne olursa olsun özellikle bu gibi kriz durumlarında halkını, girişimcilerini ve özellikle kendi çıkarlarını dışarıya karşı gözetmek durumunda. Türkiye Cumhuriyeti, özellikle Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve ekibi sayesinde corona virüs sorununu en sonra gören ülke oldu. Corona virüs tedavisinin henüz bulunamamış olması da bu anlamda kafalarda soru işaretlerine neden oluyor demek yanlıuş olmaz sanıyorum. Devlet, aldığı önlemler ile birlikte ekonomik olarak da vatandaşlarını ciddi anlamda rahatlatma yoluna gidiyor. Bu anlamda hemen ekonomik istikrar kalkanı önlem paketi içeriğini inceleyelim;

 • 20,000 atama bekleyen öğretmenin ataması yapıldı.
 • Muhtaç ailelere yapılan maddi yardım için 2 Milyar TL ek ödenek hazırlandı. Tam 2000 muhtaç aileye 1000’er TL ek ödenek ile yardım sağlanacak.
 • En düşük emekli maaşı an itibari ile 1500 TL’ye çıkarıldı ve Mart ayı maaşlarına resmi olarak yansıtılacak.
 • Ramazan bayramından 1 hafta öncesinde yatırılan emekliye 1000 TL bayram ikramiyesi, Nisan ayının başı itibari ile resmen yatırılacak.
 • Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran olmak üzere 6’şar ay ertelendi.
 • Ulaşım sektöründen alınmakta olan konaklama vergisi, 2020 yılının Kasım ayına kadar alınmayacak.
 • Havayolu taşımacılığında ülke için şehirlerarası ulaşımda %18 oranında alınan KDV oranı %1’e düşürüldü.
 • Corona virüs (Kovid 19) nedeni ile iş düzeni bozulan tüm şirketlerin kredi anapara ve faiz ödemeleri 3 ay ötelendi. Bununla birlikte bu firmalara ekstra finansman desteği de sağlanma yoluna gitti.
 • Kredi garanti fonu limiti 25 Milyar TL’den 50 Milyar TL seviyesine yükseltildi.
 • Tüm vatandaşlar için bireysel anlamda kullanılabilecek kredi paketleri özel ve devlet bankaları tarafından geliştirilmeye başlandı.
 • 500,000 TL altındaki konutlar için konut kredisi aşamasında %20 olan peşinat tutarı %10’a indirildi. Konutun %90’ı için kredi çekebilme imkanı getirildi.
 • Şirketler için muhtasar beyanname temerrütü için 3 ay erteleme sağlandı.
 • Asgari ücret desteği an itibari ile devlet tarafından sağlanmaya devam edecek.
 • Kısa çalışma ödeneği ile şirket kapalı olsa da maaş alamayan çalışanlar için devlet tarafından maddi destek sağlanacak.
 • Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya yükseltildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.