SGK Bilgi

Editör Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alır?

11.05.2020
50
Editör Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde sizlere elimizden geldiğince editör nasıl olunur, şartları nelerdir ve ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt vereceğiz. Modern dünyanın değişen meslek grupları içerisinde editörlük, içerisine birçok önemli kapsamı alan mesleki alanlar arasında yer alır. Günümüzde bazı popüler diziler de bu mesleği ön plana çıkaran seçeneklerden olmuştur.

Editörlük, özellikle yüksek maaşlar ile yüksek zümre bir mesleki alan olarak kendisini gösteriyor. Bu anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz hep birlikte.

Editör Nedir?

Editör, gazete ve dergi gibi basılı yayın mecralarında ki tüm yayınları organize etmek, düzenlemek, kontrol etmek ve planlamak ile görevli yönetici pozisyonudur.

Dergi ve gazete kültürü, internet teknolojileri nedeni ile zaman içerisinde ciddi şekilde geri plana atıldı demek yanlış olmaz. Hal böyle olunca editörlük kavramı, dijital platformlarda da kendisini net bir şekilde gösteriyor diyebiliriz. Editörlük, geçmişten günümüze olan ancak zaman içerisinde statüsü değişime uğrayan mesleki alanlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz.

Editör Nasıl Olunur?

Editörlük, mesleki deneyim gerektiren alanlardan birisidir ve her ne olursa olsun bir yayıncılık sürecinin her noktasını bilmek ile alakalıdır. Öncelikli olarak 2000’li yılların başından itibaren basılı yayın sistemlerinde çok ciddi değişimler yaşandı. 2015 yılından sonra ise artık basılı mecra tamamen dijital dünyaya doğru geçiş yaptı. Ancak bu mesleki alan kesinlikle öneminden herhangi bir şey kaybetmeden yoluna devam ediyor demek yanlış olmaz sanırım.

Editör olma şartları ile alakalı olarak merak edilen birkaç önemli sorunun olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Hemen detaylar üzerinde durarak fikir edinecek olursak;

  • Üniversitelerin basın yayın, gazetecilik gibi alanlarından mezun olmak,
  • Gazete ve dergilerde uzun süre çeşitli pozisyonlarda görev almış olmak,
  • Dergi, gazete gibi basılı mecraların baskı ve düzenleme süreçlerinin tamamını bilmek,
  • Tasarım ve yazarlık konusunda deneyim sahibi olmak,
  • Gündemi takip edebilmek ve insanların beklentilerine karşılık verecek içerikler planlamak,
  • Dijital mecraları kullanabilmek ve deneyimlerini burada da gösterebilmek,

bu anlamda ciddi şekilde kendisini gösteren unsurlardan birisidir. Editörlük, özellikle basılı ve dijital mecralarda önemli bir unsur. Online haber sitelerinin dahi başında bir editör olması gerekmektedir. Dolayısı ile bu anlamda mesleki bir deneyim çok önemlidir. Bu tarz büyük girişimlere yönetici olmanın da maaş gibi alanlarda geri dönüşü son derece olumlu olmaktadır.

Editör Maaşları Ne Kadar?

Editör maaşı, kısa bir zaman dilimi içerisinde insanların en çok araştırdığı konulardan birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Editörlük, bir gazete ya da dergi şirketinin tamamen yönetimi ve planlaması konusunda ki uzmanlık anlamına gelir ve yönetici pozisyonudur.

Günümüzde gazete ya da dergilerde görev alan deneyimli bir editör maaşı başlangıç fiyatı ortalama 6000 TL ile 10,000 TL aralığında değişebilmektedir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.