SGK Bilgi

Eczacı Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

15.04.2020
45
Eczacı Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde mesleki bilgilendirmeler kapsamında eczacı nasıl olunur, şartları nelerdir ve maaşı ne kadar sorusuna yanıt vereceğiz. Türkiye genelinde büyüyen bir sağlık sektörü var ve bu sektör içerisinde ki en önemli parçalardan birisi de eczanelerdir. İnsan sağlığı var olduğu sürece ilaçlar ve üreticiler de var olacak. Hal böyle olunca bu ilaçların insanlara ulaştırılması için de eczaneler ve eczacılar olmazsa olmazlardan birisidir. Bu anlamda sizlere elimizden geldiğince bilgiler sunacağız.

Eczacı Nedir, Kimdir?

Eczacı, 5 senelik lisans bölümlerinden mezun olarak ilaçlar ile alakalı üretim, geliştirme, ve analiz etme yeteneklerine de sahip aynı zamanda ilaçların insanlara ulaştırılmasını sağlayan kişilerdir.

Türkiye genelinde özellikle kadınlar için en ideal meslek gruplarından birisi olarak dikkatleri çekiyor. Eczacılar, alanlarında ciddi manada eğitim almış ve doktorluk kadar olmasa da ciddi manada zor olan mesleki alanlardan birisi şeklinde kendisini gösterir. Eczaneler, günümüz sağlık sektörünün olmazsa olmazlarından birisi olarak da dikkatleri çeker. Eczacılarda bu sektörün en önemli parçalarından birisi olarak da ön planda olur.

Eczacılık

Eczacı Olma Şartları Nelerdir?

Eczacı olmanın şartları ile alakalı olarak günümüzde birçok farklı seçenek yok. Yani bu anlamda özellikle yükseköğretim aşamasında başarı göstermeniz ve kariyere odaklanmanız gerekir. Eczacı olma amacı içerisinde iseniz bunun için kısmi  olarak tıbbi bilgiler alacağınızı ve tüm ilaçları tanımanız gerektiğini unutmayın. Ciddi manada önemli bir mesleki alandır ve hemen sizlere bilgiler sunalım istiyoruz. Eczacı olma şartları aşağıdaki gibidir;

  • Örgün eğitim veren üniversitelerin 5 yıllık Eczacılık Fakültesi bölümlerinden mezun olmak,
  • Tıbbi terimlere ve yazım şekillerine hakim olmak,
  • Tıbbi tedavi sektöründeki tüm alternatif ve yerleşik sağlık bilimleri ile alakalı bilgi sahibi olmak,
  • İlaç üreticileri ve ilaç markalarını tanımak, işlevleri hakkında bilgi sahibi olmak,
  • İğne yapma, ateş ölçme ya da bu gibi alternatif tanılama ve tedavi yöntemleri konusunda deneyim sahibi omak,
  • Devlet ve özel hastanelerin alternatif sağlık kayıt sistemlerine hakim olmak,
  • Devletin tüm sağlık yönetmeliğini bilmek ve buna uygun olarak hareket etmek,

eczacılık için en önemli unsurlardan birisi olarak dikkatleri çeker. Eczacı olduğunuzda dilerseniz bir eczanede, dilerseniz bir laboratuvarda ya da dilerseniz kendi işyerinizin sahibi olma gibi şanslara sahipsiniz. Bu anlamda sizlere hemen bilgiler sunacağız.

Eczacı Ne Kadar Kazanır? Maaşı Ne Kadar?

Eczacı maaşları ya da kazancı ile alakalı olarak kesin bilgiler kestirmek çok ciddi manada zordur. Öncelikle bu anlamda iyi bir gelir elde etmek isterseniz kendi işinizin sahibi olmanız çok önemlidir. Bu nedenle de eczane açmak sizler için en iyi alternatiflerden birisi olacaktır. Eczaneniz hem görsel hem de hizmet anlayışı açısından insanların ilgisini çeker ise çok yüksek ücretler kazanabilirsiniz.

Eczacı olarak bir eczanede maaşlı çalışmak isterseniz günümüzde bunun için başlangıç ücretleri asgari ücret, maksimum maaş ise 3500 TL dolaylarında değişiyor. Bu neden dolayısı ile eczane açmanız çok daha sağlıklı olacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.