SGK Bilgi

e-Devlet Tapu ve Kadastro (Web Tapu) İşlemleri Nasıl Yapılır?

21.06.2020
84
e-Devlet Tapu ve Kadastro (Web Tapu) İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde e-Devlet tapu ve kadastro (Web Tapu) işlemleri nasıl yapılır sorusuna yanıt verecek ve tüm detaylar ile alakalı bilgi edinmeye çalışacağız. Devlet, artık dijitalleşme konusunda tüm birimlerini internet ortamına taşıma yoluna gidiyor demek yanlış olmaz. Tüm hizmetlerin e-Devlet sistemine aktarılması için ayrıca Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi adı altında bir ekip dahi kuruldu. Artık tapu ve kadastro işlemleri için dahi e-Devlet üzerinden işlemleri yürütme şansına sahip olacaksınız.

Web Tapu Nedir?

Web Tapu, e-Devlet sistemi üzerinden giriş yapmak üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile alakalı birçok işlemin yapılabildiği güncel bir hizmet sistemidir.

Artık tüm devlet hizmetleri internet ortamına taşındığı için süreçler çok daha hızlı, çok daha pratik ve çok daha ilgi çekici hale geldi. Ev alım ve satım işlemlerinde özellikle süreçler oldukça karmaşık ve sıkıntılı olabiliyor. Artık randevu işlemlerinize varana kadar birçok işlemi internet ortamının sunduğu imkanlar ile değerlendirme şansına da sahip oluyorsunuz. Web Tapu, bu anlamda birçok işi kolaylaştıran unsurlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Hemen işlerim nasıl yapılacağı ile alakalı olarak bilgileri sunalım sizlere.

Web Tapu

e-Devlet Tapu ve Kadastro (Web Tapu) İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak bu işlemler için e-Devlet sistemi üzerinden sizi doğrudan yönlendiren bir bağlantı ile birlikte işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tabi ki birebir gerçekleştirilmesi gereken birçok önemli iş var. Ancak bu sistem sizler için belli aşamalarda pratik seçenekler sunuyor. Ne gibi seçenekler? Hemen bunları maddeler halinde inceleyecek olursak;

  • TKGM başvuru işlemleri
  • TKGM başvuru takip işlemleri
  • Bireysel taşınmaz mal işlemleri
  • Tapu ve Kadastro harcı ödeme işlemleri
  • Randevu takip işlemleri

gibi birçok önemli işlemi yapabilme şansına sahip oluyorsunuz. Tabi ki bu sisteme nasıl giriş yapılacağı ile alakalı olarak da pratikten seçenekleri sizlere sunacağız. Bunun için e-Devleti bilgisayar üzerinde açmanız sizler için çok daha sağlıklı olur. Mobilite anlamında web tapu sisteminin henüz sorunları var. Ancak mobil uygulamalası da yayına alınmış durumda. Detayları aşağıdan inceleyebilirsiniz;

  • e-Devlet mobil uygulaması ya da internet sitesiniz açın.
  • TC kimlik bilginiz ve kişisel e-Devlet şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sonrasında açılan sistemde arama kısmına “web tapu” yazın.
  • Aşağıda çıkan seçenekler içerisinde “TKGM Web Tapu İşlemleri” sekmesini seçin ve ilerleyin.
  • Gelen ekranda sizleri UYGULAMAYA GİT butonu karşılayacaktır. Buna tıklayın ve mobilde iseniz mobil uygulamasına, bilgisayarda iseniz doğrudan internet sitesine yönlenirsiniz. Tabi ki doğrudan TC kimlik bilgileriniz ile gitmiş olursunuz ve tüm TKGM verilerini incelersiniz.

Dolayısı ile yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde internet üzerinden yapabilme imkanına sahip olabileceğinizi de unutmayın. Bu anlamda e-Devlet sistemini kullanarak işlem yaptığınızda sisteme ekstradan herhangi bir üyelik açmanız gerekmez. Dolayısı ile daha güvenilirdir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.