SGK Bilgi

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Nasıl Yenilenir? 2020

09.02.2020
64
e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Nasıl Yenilenir? 2020

Bugün ki makalemizde e-Devlet şifresi nasıl alınır ve nasıl yenilenir sorularına yanıt verme amacı içerisinde olacağız. Türkiye genelinde her geçen gün büyüyen ve gelişen bir hareketlilik söz konusudur. Kısa vadede bilhassa devletin bütün hizmetlerini bu sisteme taşıması, ister istemez bu anlamda bir bilgi edinme zorunluluğunu da beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz sanırım. Şimdi ise e-Devlet şifreleri ile alakalı önemli bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

e-Devlet Nedir?

e-Devlet, tamamen dijital olarak devlet kurumları ile alakalı tüm hizmetlerden yararlanabildiğiniz gelişmiş bir internet sistemidir.

Devlet, zaman içerisinde bütün kurumlarını bu sisteme taşıyarak beraberinde insanların da kolaylıkla rahatlaması için ideal seçenekleri sunar. Sistem, tamamen ücretsiz olarak çalışır ve devletin sizlere sunduğu kişisel şifre ile girme imkanına sahip olursunuz. Ancak her ne olursa olsun e-Devlet şifresi asla kaybedilmemelidir.

e-Devlet

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Türkiye genelinde artık en önemli konulardan birisi de e-Devlet sistemine giriş bilgileri oldu. Öyle ki bankalar dahi bu anlamda net bir şekilde ideal seçenekleri sizlere sunuyor. Bu sisteme giriş yapmak, aslında devlet kurumlarında ki işlerinizi de ciddi anlamda kolay hale getirmeniz demek. Dolayısı ile her ne olursa olsun şifre alımını bilmeniz gerekiyor.

e-Devlet şifresi nasıl alınır? Nereden alınır? Birçok kişi bunu bilmiyor. e-Devlet şifresini size en yakın PTT şubelerinden alma şansına sahip olursunuz. Peki ne yapmanız gerekiyor? Hemen aşağıdaki bilgileri inceleme altına alın.

İlk defa e-Devlet şifresi almak için;

 1. Kimlik kartınızı yanınıza alarak size en yakın PTT şubesine gidin.
 2. PTT şubesinde gişeden numara alarak e-Devlet şifresi talep edin.
 3. Gişe görevlisi sizden kimlik kartınız ile birlikte imza dilekçesi isteyecektir. İmza atın.
 4. İlk defa e-Devlet şifresi alma bedeli 2 TL olarak dikkat çekiyor. Bu ücreti ödeyin.
 5. Sonrasında yine size özel imzalı bir e-Devlet zarfı sunulacaktır. Bu zarfın içerisinde e-Devlet şifreniz yer alıyor olacak.
 6. Sisteme girdiğinizde ise ücret ile aldığınız bu şifreyi değiştirmeniz istenecektir. Unutmayacağınız bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

e-Devlet şifresini unutanlara e-devlet şifresi almak için;

 1. Yine yukarıdaki gibi PTT şubesine gidiyorsunuz.
 2. Kimlik kartınız ile birlikte şifrenizi unuttuğunuza dair bilgi beyan ediyorsunuz.
 3. Gişe görevlisi kimliğiniz ile işlemleri yaparken sizden 4 TL talep ediyor. Bundan sonraki her şifre işleminiz için 4 TL ödersiniz.
 4. Sonrasında size özel bir zarf içerisinde e-Devlet şifreniz yer alacak şekilde sizlere sunuluyor.
 5. Sisteme girdiğinizde ise ücret ile aldığınız bu şifreyi değiştirmeniz istenecektir. Unutmayacağınız bir şifre ile değiştirebilirsiniz.

e-Devlet Şifre Talebi

e-Devlet Şifresi Nasıl Yenilenir?

e-Devlet şifresi yenilemek için PTT’den daha aldığınız şifre bilgisi ile hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir. Burada e-Devlet şifrenizi değiştirmeniz için zorunlu bir ekran gelir. Bu ekranda istediğiniz şifreyi 2 kere girerek belirleyebilirsiniz. Dolayısı ile en iyi avantajları sonuna kadar değerlendirme şansına sahipsiniz.

Ancak uzun süredir aynı olan şifrenizi değiştirmek isterseniz bunun için sistem üzerinden yapmanız gereken bazı işlemler söz konusudur. Bu işlemlere daha yakından bakarak fikir edinecek olursak;

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr internet adresi ya da e-devlet mobil uygulamasına giriş yapın.
 • Sağ üst köşede yer alan İSİM kısmına tıklayın.
 • Altında açılan seçenekler içerisinde ŞİFREMİ DEĞİŞTİR sekmesine de tıklayın.
 • Sonrasında gelen ekranda ise önce eski şifrenizi, sonrasında ise 2 kere yeni belirleyeceğiniz şifreyi girin.

Sonrasında ise şifreniz kısa bir zaman dilimi içerisinde değişir. Dolayısı ile şifre değiştirme işlemini çok kolay bir şekilde sistem üzerinden yapabilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorum alanlarından bizlere sorarak da danışabilirsiniz.

e-Devlet Şifre Alma Ücretleri 2020

Aslında yukarıda da bu konu ile alakalı olarak elimizden geldiğince sizlere bilgiler sunma yoluna gitmiştik. Yine de ayrı bir başlık altında e-Devlet şifre alma ücretleri 2020 seçenekleri üzerinde de yine bilgi verme gereği duyuyoruz. Bu anlamda net bilgiler aşağıdaki gibidir;

 • İlk defa e-Devlet şifresi almanın 2020 yılındaki ücreti 2 TL’dir.
 • e-Devlet şifresini unutma ya da diğer herhangi bir sebep ile şifre yenileme ücreti 2020 yılında 4 TL’dir.

Bundan önceki senelerde e-Devlet şifresini unutmanın cezası 10 TL ile verilirdi. Ancak insanların bu anlamda ki şikayetleri de devleti bu anlamda geri adım atmaya zorladı. Dolayısı ile şifre işlemleri ile alakalı ceza ya da ikincil sebepler ile değiştirme ücretleri 4 TL ile sınırlandırıldı. Zaman içerisinde de bu miktarların değişmeyeceği de resmi makamlardan netleştirildi.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.