SGK Bilgi

e-Devlet Şifresi Almak için Bilinmesi Gerekenler

07.06.2020
42
e-Devlet Şifresi Almak için Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet şifresi almak için bilinmesi gerekenler ile alakalı olarak kısa ve öz bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde artık işlemler ile alakalı olarak devletin sistemi olan e-Devlet mükemmel imkanları sizlere sunma yolunda somut adımlar atıyor. İnsanların zamandan ve iş gücünden tasarruf etmesi açısından artık teknolojik imkanlar kendisini gösteriyor. Tabi ki sistemin altyapı seçenekleri anlamında da güvenilirlik sunması beraberinde mükemmel imkanları sunuyor.

e-Devlet sistemini kullanabilmek için günümüzde kendinize özel şifrenizi almanız gerekiyor. Bu hem güvenlik hem de işlemlerin sağlıklı ilerleyebilmesi açısından çok ideal seçenekleri sizlere sunuyor. Tabi ki birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı konular var ve elimizden geldiğince sizleri bilgilendirme yoluna da gideceğiz.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Devlet, zamanla tüm kamu birimlerinin hizmet altyapısını tamamen internet ortamına taşıdı ve bu anlamda işlemleri internet üzerinde yapma imkanını sizlere sunuyor. Artık kamu kurumlarında uzayan kuyruklara hiç gerek yok. Peki bu sisteme giriş için ilk şifreyi nasıl alırsınız? Detaylar aşağıdaki gibidir;

  • Öncelikle en yakın PTT şubesine gidin.
  • Akabinde gişe yetkilisine e-Devlet şifresi almak istediğinizi belirtin. Cep telefonunuzun bu aşamada yanınızda olması gerekmektedir.
  • Akabinde işlemleriniz gişe yetkilisi tarafından eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilir.
  • İşlemin son aşamasına yaklaştıktan sonra telefonunuza bir SMS gelir.
  • SMS onayı yapıldıktan sonra da imzanız alınır ve size özel şifreniz kırmızı zarflı olarak sizlere sunulur.
  • Telefonunuzdan ya da internet üzerinden şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaparak şifrenizi aktif etme yoluna gidebilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Alırken Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde bu sistem mobil onaylı olarak sizlere verilmek zorundadır. Hal böyle olunca şifrenizi unutsanız dahi mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden şifre sıfırlama yapabilme şansına sahip olabiliyorsunuz. Sistemin güvenlik açısından en ufak bir sorun yaşamaması ve sizleri mağdur etmemesi gerekiyor. Bazı bilinmesi gerekenler ile alakalı olarak bilmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir;

  • e-Devlet şifresi almak için gerekli ücret yanınızda olmalıdır. Kredi kartı ile ödeme gibi bir şansınız olmaz.
  • e-Devlet şifresini mobil uyumlu olarak alabilmek için cep telefonunuzun yanında olması gerekmektedir.
  • e-Devlet şifresi doğrudan kişinin kendisine verilir ve herhangi bir kimse, başkası için şifre talebinde bulunamaz.
  • Şifre talebinde bulunabilmek için nüfus cüzdanınız ya da kimlik kartınızın da yanınızda bulunması gerekir.

Bu anlamda PTT şubelerine hazırlıklı olarak gitmeniz çok önemlidir. Özellikle maddi yardım süreçleri içerisinde olduğumuzdan dolayı e-Devlet şifresine yönelik olarak talep çok fazla. Bu neden dolayısı ile sıra kaybetme durumunuz olabilir ve tam tedarikli gitmeniz çok daha sağlıklı sonuçları beraberinde getirecektir.

e-Devlet şifresi ücreti ile alakalı olarak değişen seçenekler söz konusudur. Günümüzde an itibari ile şifre işlemlerini 3 TL ile gerçekleştirmeniz mümkün hale gelir. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan sorabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.