SGK Bilgi

e-Devlet Şifremi Unuttum, Nasıl Değiştiririm?

19.05.2020
19
e-Devlet Şifremi Unuttum, Nasıl Değiştiririm?

Bugün ki makalemizde sizlere e-Devlet şifremi unuttum, nasıl değiştiririm sorusuna yönelik olarak kapsamlı bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle geçmişten günümüze çok ciddi anlamda gelişmeler yaşanıyor demek yanlış olmaz sanırım. e-Devlet sistemi, devletin ve insanların ihtiyaçlarına göre değişen özellikler ile çok daha kaliteli bir hale getiriyor demek yanlış olmaz sanırım. e-Devlet şifresi ile alakalı olarak merak ettiğiniz tüm soruları bu makale altından bizlere sorabilirsiniz. Şimdi sizlere bu noktada şifre ile alakalı olarak soruları yanıtlama yoluna da giderek fikir edineceğiz.

e-Devlet Şifresi Nedir?

e-Devlet şifresi, PTT şubelerinden eDevlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numaranıza özel ücreti ile aldığınız kişiye özel şifreniz anlamına gelir.

e-Devlet, zaman içerisinde mobil uygulama ve internet sitesi ortamlarında sizlere devlet ile alakalı olarak tüm işlemlerinizde en ideal seçenekleri sunuyor. Kısa vadede yaşanan gelişmelerin niteliği ve kalitesi de aslında sistemi gelişmeye zorluyor demek yanlış olmaz sanırım. Ancak e-Devlet şifresi unutma sorunu birçok kişide yaşanan bir sorun. Devlet bu denli fazla yapılan bir hata için zaman içerisinde alternatif çözümler üretme yoluna gitti. Bu yöntemler ile alakalı olarak sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinmenize yardım edeceğiz.

e-Devlet Şifremi Unuttum, Nasıl Değiştiririm? Nasıl Alırım?

e-Devlet şifresi, kısa bir zaman dilimi içerisinde ciddi anlamda önem arz eden seçeneklerden birisi olarak dikkat çekti. Tabi ki şifrenizi unuttuktan sonra ciddi anlamda zorlu bir süreç sizleri karşılar. Bundan 2 sene öncesinde şifre unuttuğunuzda giderek yeniden ceza ücreti ile şifre almanız gerekirdi. Ancak devlet, bu gibi durumlar ile de uğraşmamak için e-Devlet şifremi unuttum özelliği ile şifre sıfırlama imkanını da sizlere sundu. Bu anlamda yöntemler aşağıdaki gibidir.

PTT Şubelerinden Yeniden Şifre Talep Etmek

PTT şubelerinden ilk defa e-Devlet şifrenizi aldığınızı hatırlayın. Tabi ki PTT şubelerinin tamamı sizlere bu anlamda hizmet sunabilir hale geldi demek yanlış olmaz. PTT şubelerine giderek şifrenizi unuttuğunuzu ve yeniden şifre almak istediğinizi belirtin. Tabi ki bunun için ceza ücreti de ödeyerek imzanız karşılığında kafanızda herhangi bir soru işareti olmaksızın değerlendirme yapma şansına da sahip olabileceğinizi kesinlikle unutmayın.

e-Devlet Şifremi Unuttum Özelliği ile Şifre Sıfırlamak

  • Öncelikli olarak şifre sıfırlama ekranına gitmek için TIKLAYIN.
  • Sonrasında gelen ekranda ŞİFREMİ HATIRLAMIYORUM sekmesine tıklayın ve devam edin.
  • Akabinde gelen ekranda siz olduğunuzu anlamak için sistem birçok soru sorar. Bu soruların tamamına doğru bilgi girin ve devam edin.
  • Devam ettikten sonra sizden cep telefonu numaranıza SMS göndermek için bilgi ister. Bu telefonunuz e-Devlet profilinize tanımlı olmalıdır aksi takdirde sıfırlama yapamazsınız.
  • Tüm bilgilerinizi doğruladıktan sonra herhangi bir sorun olmadan kendi istediğiniz şifrenizi belirleyerek şifrenizi sıfırlamış ve sorunu çözmüş olacaksınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.