SGK Bilgi

e-Devlet Maaş Bordrosu Sorgulama Nasıl Yapılır?

15.12.2020
28
e-Devlet Maaş Bordrosu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bugün ki makalemizde çok merak edilen e-Devlet maaş bordrosu sorgulama nasıl yapılır sorusuna yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz. Öncelikli olarak bilinmesi gerekiyor ki bu işlemi sadece devlet memurları, kendi maaşlarına yönelik olarak yapabilir. Özel sektörde çalışanlar için maaş bordrosu sorgulama işlemleri doğrudan şirketi mali müşavirleri üzerinden yürütülmektedir ve bu şekilde hareket edilmelidir.

e-Devlet maaş bordrosu çıktısı alma özelliği ile de son dönemde ciddi manada bizleri külfetten kurtarıyor. Dilerseniz doğrudan çıktı alabildiğiniz gibi dilerseniz PDF ya da Excel belgesi olarak da kayıt edebilme işlemine sahip oluyorsunuz. e-Devlet sisteminin sunduğu bu imkanlar ile alakalı olarak sizlere hemen bilgiler sunacak ve merak edilenleri yanıtlama yoluna gideceğiz.

e-Devlet Maaş Bordrosu Nasıl Sorgulanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı hizmeti olarak artık sözleşmeli devlet memurları için de sunulan bordro sorgulama işlemi, son derece pratik ve son derece ideal seçenekleri bizlere sunuyor. Birçok kişi hala bunun farkında değil ve mutemetlikler ile ciddi manada zaman kaybedebiliyor. Ancak durum bunun tamamen dışında demek yanlış olmaz. Hemen birkaç seçenek sunacak olursak;

  • Öncelikle Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti (turkiye.gov.tr) linkine tıklayarak sorgulama sayfasına gidin.
  • Gelen ekranda KİMLİĞİMİ DOĞRULA butonuna tıklayın. Sonrasında TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi girerek oturum açın.
  • Sırada gelecek ekranda kısa süre beklersiniz. Sonrasında Ay ve yıl seçebileceğiniz iki ayrı seçenek gelir. Hangi dönemlere ait bordro sorgulaması yapmak istediğinizi seçin. Geçmişe dönük olarak da sorgulama yapabilirsiniz. Sonrasında SORGULA butonuna tıklayın ve devam edin.
  • Kısa süre içerisinde sistem sorgulama yapacak ve sizlere o döneme ait bordronuzu sunacaktır. Üzerine tıklayın ve gelen ekranda kısa bir tablo halinde kesinti tutarları dahil bazı bilgileri göreceksiniz.
  • Altında yer alan Excel ya da PDF butonuna tıklayarak bu bordroları dilediğiniz formatta kaydetme şansına sahip oluyorsunuz.

İşlem tamamen bu kadar. e-Devlet e-Bordro hizmeti sayesinde artık sözleşmeli ve kadrolu farketmeksizin tüm devlet memurları maaşları ile alakalı belgeleri edinebiliyor. Maaş bordrosu sorgulama işlemi ile alakalı yakın zaman içerisinde özel sektör çalışanları için de bazı adımlar atılacak gibi görünüyor. e-Devlet maaş bordrosu ne zaman çıkar? Bu soru da ciddi anlamda soruluyor.

Devlet memurları, her ayın 15. gününde maaş alır. Dolayısı ile maaş bordroları da 13’ünü 14’üne bağlayan gece çıkar. Yani kısaca 13’ü gecesi saat 00:00’dan sonra maaş bordroları e-Devlet sistemine düşer ve sorgulamaya açıktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.