SGK Bilgi

e-Devlet HES Kodu Nasıl Alınır?

08.10.2020
49
e-Devlet HES Kodu Nasıl Alınır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte e-Devlet HES kodu nasıl alınır sorusuna yanıt verecek ve detaylar hakkında bilgi sahibi olacağız. Bildiğimiz gibi pandemi sürecinde özellikle Sağlık Bakanlığı, insanların durumlarını kontrol etmek için birçok farklı proje geliştirdi demek yanlış olmaz. Zamanla yapılan mobil uygulamalar ve dijital hizmetler ile birlikte her şey kontrol altına alınmaya başladı diyebiliriz.

HES (Hayat Eve Sığar) kodu sayesinde günümüzde birçok farklı seçenek alternatif olarak kendisini gösterdi. Tabi ki bu kodları alırken herhangi bir sorun olmaksızın devletin birçok biriminde kullanma şansına sahip oluyorsunuz. Şimdi öncelikle bu kodun ne olduğunu sizlere izah edelim.

HES Kodu Nedir?

HES kodu, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm insanların pandemi durumunu takip edebilmek hem de hareketlerini gözlemleyebilmek için geliştirdiği uygulamadır.

Koronavirüs istatistiklerini tamamen bu veriler üzerinden takip eden devlet, aynı zamanda her vatandaşa özel bir kod verdi ve bu kodlar sayesinde de devlet birimlerini kullanabiliyorsunuz. Örneğin bu kod olmadan herhangi bir şekilde gidip nüfus memurluğundan randevu alamıyorsunuz. Sistem sizden ne olursa olsun HES kodu istiyor ve bu kodu girdikten sonra işlemlerinizi yapabilme şansına sahip oluyorsunuz.

e-Devlet HES Kodu Nasıl Alınır?

Normal şartlarda herkes bu kodu almak için Hayat Eve Sığar mobil uygulaması indirmek zorunda olduğuna inanır ancak durum bu şekilde değil. Sağlık Bakanlığı, zaman içerisinde bu hizmeti e-Devlet sistemine de entegre etti ve mobil uygulamayı indirmeden kod oluşturma şansına da sahip olabiliyorsunuz. Peki nasıl alacaksınız bu kodu?

  • Öncelikli olarak BURAYA TIKLAYARAK e-Devlet HES kodu üretme ve listeleme ekranına gidin.
  • Akabinde sisteme giriş yapmanız için e-Devlet kullanıcı girişi ekranı gelecek. Bu ekranda TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek giriş yapın.
  • Akabinde karşınıza gelen ekranda kendiniz için mi yoksa 18 yaşın altındaki çocuğunuz için mi kod almak istediğinizi seçin ve Devam Et sekmesine tıklayın.
  • Akabinde sizden HES kodunu ne kadar sürelik aktif etmek istediğinizin bilgisini isteyecektir sistem. Bizim tavsiyemiz, süresiz olarak bu kodu oluşturmanız yönünde olacaktır. Ortalama 18 aylık bir süre dilimi için bu imkan sizlere resmen sağlanır.
  • Akabinde kodunuz oluşturulur ve bu kodu telefonunuzda kaybetmeyeceğiniz bir alana kaydedin. Herhangi bir sorun olmaksızın işlemleri güven içerisinde gerçekleştirme şansına da erişeceksiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.