SGK Bilgi

e-Devlet Araçlarım Özelliği Nasıl Kullanılır?

11.06.2020
38
e-Devlet Araçlarım Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bugün ki makalemizde e-Devlet araçlarım özelliği nasıl kullanılır sorusuna yanıt verecek ve bu anlamda etraflıca bilgi sahibi olacağız. Türkiye Cumhuriyeti, teknolojiye kapılarını tamamen açan bir devlet olarak günümüzde birçok imkanı bizlere sundu. e-Devlet sistemi de bunlardan birisidir ki her geçen gün çok daha yeni özellikler ile geliştirilen bir sistem olarak da ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Dijital Dönüşüm Ofisi adı altında bir teknolojik birim kuruldu. e-Devlet sisteminin geliştirilmesinde de tamamen bu girişim ciddi anlamda ön planda yer alıyor demek yanlış olmaz. Şimdi bu anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz.

e-Devlet Araçlarım Özelliği Nedir?

e-Devlet ARAÇLARIM özelliği, şahsınıza ait olan aracın tüm bilgileri ve belgelerini tek bir ekrandan sorgulama imkanını sizlere sunan özellik olarak bilinir.

Bildiğimiz gibi artık bireylerin tamamı ile alakalı olarak devletin tüm birimlerine bağlı olan hizmetler ile alakalı olarak çeşitli imkanlar sizlere sunuluyor. ARAÇLARIM özelliği, dijital dönüşüm ofisi kapsamında geliştirilen mükemmel bir imkan olarak da dikkat çekiyor. Şimdilerde ise araçlarınız ile alakalı olarak tüm bilgileri tek bir ekran üzerinden sorgulama ve fikir edinme imkanı sizlere sunuluyor. Hemen bu anlamda görsel olarak da bilgi sunarak sistemin nasıl çalıştığı ile alakalı olarak da bilgileri verelim sizlere.

e-Devlet Araçlarım Özelliği Nasıl Kullanılır?

Yukarıda öncelikli olarak araçlarım özelliği ile alakalı olarak bilgileri sizlere elimizden geldiğince sunma yoluna gidiyoruz. Artık tek bir ekranda yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere SİGORTA, CEZA, MUAYENE ve HGS – OGS bilgilerine dair tüm verileri plaka üzerinden sorgulama şansına sahip olabileceksiniz. Öncelikle bu özelliği kullanabilmek için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir;

  • e-Devlet mobil uygulaması ya da internet sitesine giriş yapın.
  • Giriş yapmanızın ardından TC kimlik bilginiz ve şifreniz ile hesabınızı açın.
  • Arama kısmına “ARAÇLARIM” yazın ve alt kısımda çıkan ilk seçeneğe tıklayın.
  • Akabinde üzerinize bulunan tüm araçlar, plakalı bir şekilde karşınıza çıkacaktır. İşlem yapmak istediğiniz aracın en sağ kısmında yer alan SEÇ butonuna tıklayın.
  • Akabinde yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere bir kısım gelecek ve altta o kısma dair tüm sonuçlar listelenecektir.
  • SİGORTA, CEZA, MUAYENE ve GEÇİŞ ile alakalı aracınıza ait tüm seçenekleri sorunsuz bir şekilde değerlendirme şansına sahip olabileceksiniz.

Sigorta poliçe numarası, HGS ve OGS geçiş bilgileri de dahil olmak üzere aracınıza dair tüm bilgileri sorunsuz bir şekilde internet üzerinde görebilme şansına sahip olabileceğinizi söylememiz gerekiyor. Bu neden dolayısı ile an itibari ile son derece pratik, kullanışlı ve bir o kadar da ilgi çekici bir sistem olduğunu da söylemek gerekiyor. Dijital Dönüşüm Ofisi, bu sistemi sürekli daha da ileriye götürebilmek için ciddi manada somut adımlar atıyor diyebiliriz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.