SGK Bilgi

Devlet Memurları Maaşlarına Ne Zaman ve Ne Kadar Zam Alır?

24.07.2020
24
Devlet Memurları Maaşlarına Ne Zaman ve Ne Kadar Zam Alır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte devlet memurları maaşlarına ne zaman ve ne kadar zam alır sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Devlet çalışanı olduğunuzda maaş, çalışma saatleri ve birçok farklı anlamda düzenli bir çalışma hayatına sahip olursunuz. Devlet kadrosunda çalışan memurların tüm hakları 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında belirlenmiştir ve devletin de bu kanuna uyma zorunluluğu söz konusudur.

Devlet memurluğunun en güzel yanlarından birisi de her şeyin düzenli ve bir intizam içerisinde olması demek de yanlış olmaz. İnsanların özellikle devlet memuru maaşları ile alakalı olarak merak ettikleri birçok önemli soru olduğunu biliyoruz. Bu anlamda sizleri etraflıca bilgilendirme amacı içerisinde olacağız.

Devlet Memurları Ne Zaman Maaş Alır?

Devletin herhangi bir biriminde görevli çalışan iseniz ya da ilerleyen süreçte memur olacaksanız bu anlamda araştırma yapan insanlar için cevap vermek gerekiyor. Devlet, ödenekler ile alakalı olarak her alanda kendisine belli başlı çıkış tarihleri belirlemiştir. Devlet memurlarının maaşı da tahmin edebileceğiniz üzere devletin kasasına giren hazine gelirlerinden sağlanır.

Her ayın 15’inde devlet memuru maaşları yatar. Aslında 14’ü 15’e bağlayan gece saat 01:00 sularına kadar tüm maaşlar devlet çalışanlarının hesaplarına yatar. Bu sürece kadar tabi ki sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere para banka tarafından işletilir. Bankaların devlet memuru birimleri ile maaş anlaşması yapmasında ki en önemli çıkar maddesi de bu yüklü miktardaki paraları belli bir dönem işletebilme ve kar etme durumudur.

Devlet Memurları Ne Kadar Zam Alır?

Devlet memurları, maaş zamlarını o dönemde devletin de belirlemiş olduğu enflasyon rakamları dikkate alınarak da zam alınır. Örneğin önümüzdeki 4 sene boyunca devlet memurları ilk iki sene %4, sonraki iki sene %3 olarak sabit zam alacaklar. Yani bu, maaşa gelecek kesin zam oranı olarak dikkatleri çekiyor.

Tabi ki bir de o dönemde ki enflasyon oranlarının dikkate alınması durumu var. Enflasyon oranı da dikkate alınarak devlet memurlarının zam oranlarının üzerine enflasyon farkı da eklenir. Örneğin bu sene ara dönemde devlet memurları, sabit %4 zam oranı üzerine %1,3 civarında da enflasyon farkı zammı aldılar ve toplam zam oranı %5,3 civarında oldu. Bu oranlar kesinlik göstermez.

Devlet Memurları Maaşlarına Ne Zaman Zam Alır?

Devlet memurları, her 6 ayda bir olmak üzere devletin belirlemiş ve açıklamış olduğu oranlar üzerinden zam alırlar. Bu zam zamanları da 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında belirlenmiştir. Her TEMMUZ ayında ve her OCAK ayında zamlı olarak maaş alır devlet memurları. Bu tarihlerin değişmesi ihtimali de söz konusu değildir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.