SGK Bilgi

Devlet Memurları Ek Gelir Elde Edebilir Mi?

24.05.2020
44
Devlet Memurları Ek Gelir Elde Edebilir Mi?

Bugün ki makalemizde devlet memurları ek gelir elde edebilir mi sorusuna yanıt verecek ve yasal prosedürler ile alakalı bilgiler sunacağız. Devlet memurluğu, bildiğimiz üzere tüm sınırları 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında belirlenmiş olan bir mesleki alan olarak dikkat çekiyor. Devlet kadrosuna bağlı bir personel iseniz özel yaşantınıza da iş hayatınıza da ciddi manada dikkat etmeniz gerekiyor demek yanlış olmaz sanırım.

Devlet memurları, ek gelir ve saadet zinciri gibi konularda merak edilen birçok önemli unsur var ve bizde elimizden geldiğince bu makalemizde sizleri bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

Devlet Memurları Ek İş Yapabilir Mi?

Devlet memurları, kendi devlete karşı olan mesleki sorumlulukları dışında herhangi bir ek gelir elde edecekleri faaliyette bulunamazlar. Devlet memurları iş yeri açamaz. Herhangi bir ticari faaliyette bulunamaz. Taksicilik, perakende ticaret ya da bu gibi aklınıza gelebilecek tüm alanlarda hizmette kati surette bulunamazlar.

Devlet memurları ek iş olarak yine devlet kadrosunda bilirkişi olabilir. Bununla birlikte yazarlıktan elde edilecek gelirler de yine memurlar kanununa aykırı gelirler değildir. Ancak bunun dışında ki her türlü ek gelir getiren faaliyet devlet memurlarına yasaklanmıştır. Bütün maddeleri de kanun ile belirlendiğinden dolayı herhangi bir ihlal durumunda meslekten ihraç ile yargılanmaları da söz konusu olabilir.

Devlet Memurları Saadet Zinciri Sistemine Katılabilir Mi?

Qnet, Herbalife gibi saadet zinciri sistemleri 1989 yılından günümüze kadar Türkiye pazarında her şekilde kendisini gösterdi. Saadet zinciri sistemlerinin esas amacı üye getirmeye yönelik kazanç sistemidir. Şirket büyür ve nispeten alt üyeler de büyür. Ancak burada çok ciddi bir gelir gider sirkülasyonu söz konusudur. Devlet memurlarının da bu anlamda bilgi sahibi olması gereken unsurlar vardır.

Saadet zinciri modelinde yer alan üyeler TÜCCAR YARDIMCISI olarak bir statü içerisinde değerlendirileceğinizi ve herhangi bir sorun olmadığını söyleyebilirler. Saadet zinciri ile alakalı olan her türlü faaliyet devlet memurlarına yasaktır. Yani konu her ne olursa olsun, sizlere sunulan savcı da sistemde, polis de emniyet müdürü de sistemde gibi konulara aldırış etmemeniz gerekiyor.

Sizlere hatta bununla alakalı olarak belli başlı yazılar dahi sunulabilir. Altında kaymakam, vali ya da bakanlık imzası olmayan hiçbir belgeye itibar etmemeniz gerekiyor. Genellikle bir avukata yazılmış gibi gösterilen belgeler bu noktada sizlere sunulabilir. Ne olursa olsun bu belgelere itibar etmeyerek gerekirse üstlerinize danışarak hareket edin. Aksi takdirde mesleki geleceğiniz ile alakalı olarak ciddi manada tehlikeli durumlar içerisine düşmeniz de muhtemel hale gelecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.