SGK Bilgi

Devlet Hastanelerinde Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

SGK
29.07.2020
29
Devlet Hastanelerinde Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Bugün ki makalemizde çokça araştırılan devlet hastanelerinde koronavirüs tedavisi nasıl yapılıyor sorusuna kısa ve öz şekilde yanıt vereceğiz. Bildiğimiz gibi devlet hastanelerimiz, Sağlık Bakanlığı’nın da talimatları ile birlikte bu hastalık ile çok uzun süredir başarı ile mücadele ediyor. Tabi ki bazı insanların bu anlamda dikkatli olmaması nedeni ile çok ciddi anlamda sıkıntılı süreçler yaşamak mümkün hale geliyor. Peki Covid testi pozitif çıkanlar devlet hastanelerinde nasıl tedavi ediliyor? Hemen bu anlamda sizleri kısa ve öz bir şekilde bilgilendirelim istiyoruz.

Koronavirüs Tedavisi Bulundu Mu?

Koronavirüs (Covid 19) hastalığının henüz dünya genelinde bulunmuş kesin bir tedavisi söz konusu değil. Hastalığın grip gibi yavaş yavaş insan vücudunda yaşamayı öğrendiğini biliyoruz. Ancak her ne olursa olsun hala öldürme riski ciddi anlamda yüksek olan bir hastalık grubu. Nitekim birçok farklı ülke, sağlık sektöründe ki AR-GE çalışmalarını bu hastalığın çözümlerini bulmaya doğru yöneltti.

Türkiye, uzun bir süredir bu hastalık ile başarı ile mücadele ederken devlet hastanelerinin tüm imkanları da ister istemez seferber ediliyor diyebiliriz sanırım. Peki bir hastanın pozitif çıkan testinin ardından tedavi ve müşahade süreçlerinin nasıl işlediği ile alakalı olarak da bilgiler sunalım istiyoruz.

Devlet Hastanelerinde Koronavirüs Tedavi Süreci

Türkiye genelindeki tüm il ve ilçe devlet hastanelerinin tamamında Covid servisi adı altında servisler kuruldu ve bu servisler, maksimum güvenlik ile tedavi süreçlerini yürütüyor. Ancak bu hastalığın tanı süreci ve akabinde temas edilen insanların tespit edilmesi süreleri de ciddi anlamda esnek diyebiliriz. Şimdi sizlere bu anlamda birkaç önemli bilgi sunacak ve fikir edinmenize yardım edeceğiz.

  • Öncelikli olarak hasta, kendisinden şüphelenmesi ile birlikte hastanelerin ACİL birimlerine gider.
  • ACİL birimleri içerisinde ayrılmış olan bir Covid tanılama servisi hazırlanmıştır. Bu servis içerisinde ki doktor sizleri hızlıca analiz eder. Ateş kontrolü ve belirti tespiti bu hızlı aşamalar arasındadır.
  • Belirtilerden risk görmesi durumunda doktor sizi hemen Covid testi olan SÜRÜNTÜ tahliline yönlendirir.
  • SÜRÜNTÜ tahlilinde uzun bir çubuk yardımı ile boğaz kısmından ve burun içerisinden tahliller alınarak bu iş için seçilmiş özel laboratuvarlarda tetkik edilir.
  • Tetkik sonuçları 24 – 48 saat içerisinde çıkar ve e-Nabız uygulamasından da sonuçları takip edersiniz.
  • Testin pozitif çıkması ile birlikte derhal hastaneye davet edilirsiniz ve yatışınız yapılır.
  • Yatışın ardından hemen yüksek MG seviyelerine sahip ilaçlar ile hastalığın ilerlemesini durdurmak amaçlanır.
  • Hastanın hikayesinde kronik hastalık var ise ÇİN’den gelen özel tedavi ilaçları uygulanır.

Bu süreçte tabi ki sürekli olarak testler tekrar edilir ve hastalığın mevcut durumu enine boyuna analiz edilir. En az 14 gün boyunca hastanede kontrol altında tutulursunuz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.