SGK Bilgi

Coronavirüs için Alınan Tedbirler ve Yasaklar Nelerdir?

29.03.2020
30
Coronavirüs için Alınan Tedbirler ve Yasaklar Nelerdir?

Bu makalemizde sizlerle birlikte devlet tarafından coronavirüs için alınan tedbirler ve yasaklar nelerdir sorusuna yanıt verecek ve bu anlamda bilgi sahibi olma yoluna gideceğiz. Türkiye, özellikle bu virüse en geç maruz kalan ülkelerden birisi olarak dikkatleri çekti. Her geçen gün büyüyen ve gelişen bu hastalık, insan hayatını da ciddi manada tehdit ediyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Devlet, özellikle hastalığa dair bilançonun yükselmesi ile birlikte bir dizi önlemler alma yoluna gitti. Bu önlemlerin geneli ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek ve fikir edinmenizi sağlamak amacındayız bu makalemizde.

Coronavirüs Önlemleri Neden Alınıyor?

Coronavirüs, ülkemize girdiği an itibari ile çok büyük bir hız ile yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, insanları sıcağı sıcağına bilgilendiriyor ve her gece bilançoları açıklıyor. Türkiye genelinde de bu hastalığın çok ciddi manada yayılmaması ve ölümlerin de kontrol altına alınabilmesi için adımlar atılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu başta olmak üzere tüm bakanlar kabinesi ile sürekli toplantılar yapıyor. Bu toplantılar akabinde ise insan hayatı için alınması en muhtemel önlemleri ekstra yayınlanan genelgeler ile birlikte devreye sokuyor. Kısa bir zaman dilimi içerisinde bu genelgeler ile alakalı olarak ciddi manada farklı sonuçlar ortaya çıktı. Coronavirüs ile alakalı olarak şimdi alınan önlemler ve getirilen yasaklar ile alakalı tüm seçenekleri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Koronavirüs 11 Mart Önlemleri

Koronavirüs 11 Mart Önlemleri

 • 60 yaş üzerindeki tüm hakim ve savcılar izinlidir.
 • Adli olan işlemlerin tamamı ve cezaevi görüşleri iptal edilmiştir.
 • İlk, orta ve yükseköğretim olmak üzere tüm eğitim alanlarında tatil ilan edildi.
 • Yurtdışından gelen tüm vatandaşlar için 14 günlük karantina nedeni ile öğrenci yurtları tahsis edildi ve zorunlu karantina ilan edildi.
 • Eğlence mekanları, tiyatro, sinema, kahvehane, nişan ve düğün organizasyonları gibi umuma açık alanların tamamı geçici olarak kapatıldı.
 • 20 farklı ülkeye havayolu ulaşımı iptal edildi.
 • Tüm kütüphaneler kapatıldı.
 • Cuma namazları da dahil olmak üzere cemaatle kılınan camii faaliyetlerinin tamamı askıya alındı.

Koronavirüs 27 Mart Önlemleri

Bilim kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca liderliğinde 27 Mart 2020 günü saat 17:30 itibari ile toplanmıştı. Bu toplantının ardından alınan kararlar ile alakalı olarak Bakan Koca, saat 19:45 sıralarında basın mensupları karşısına geçti. Hastalığın gidişatı ile alakalı olarak Cumhurbaşkanı’na önerilerini sunduklarını ileten Koca, kararın Cumhurbaşkanımıza ait olduğunu iletti.

Bunun üzerine herkes sokağa çıkma yasağı beklerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Mart 2020 akşamı saat 22:00 sıralarında bası mensupları karşısına geçti. Sokağa çıkma yasağı ilan etmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 maddelik yeni bir önlem planı açıkladı. Bu önlem planının maddeleri aşağıdaki gibidir;

 • Şehirlerarası toplu taşımaya yönelik olarak tüm organizasyonlar yasaklanmış ve valilik oluruna bırakılmıştır. Kişisel araç ile seyahat anlamında herhangi bir açıklama ya da yasak söz konusu değildir.
 • Kamuda geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başlanan en az personelle esnek çalışma zorunluluğu, özel sektör için de resmi olarak getirilmiştir.
 • Toplu taşıma araçlarında insanların seyrek oturma düzenine uymaları zorunluluğu getirilmiştir.
 • Piknik alanları, mesire ve ören yerler toplu kullanıma kapanmıştır. Aynı zamanda haftasonu piknik, kebap ve benzeri organizasyonların tamamı yasaklanmıştır.
 • Celp dönemi gelmiş olan asker adayları için 14 günlük karantina kuralı dikkate alınmak sureti ile celp yapılacaktır.
 • Türkiye’den yurtdışına gidiş ve yurtdışından geliş ile alakalı olarak havayolu ulaşımı faaliyetlerinin tamamı an itibari ile durdurulmuştur.
 • Tüm illerde vali önderliğinde pandemi kurulları kurulacaktır. Her il valisi, o il için ekstra önlemler alma konusunda en yetkili merciler olarak ön plana çıkacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.