SGK Bilgi

Corona Virüs Hastalığı ve Alınabilecek Önlemler

15.03.2020
66
Corona Virüs Hastalığı ve Alınabilecek Önlemler

Bu makalemizde sizlerle birlikte Corona virüs hastalığı ve alınabilecek önlemler ile alakalı birkaç farklı bilgi inceleme yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi dünyayı etkisi altına almış olan Çin’in Wuhan merkezinden dünyaya yayılmış tehlikeli bir hastalık olarak dikkatleri çekiyor. Türkiye’de de özellikle son dönemde 10 kişiye yakın vakanın görülmesi ile birlikte insanları ciddi anlamda bir korku ve panik psikolojisi esir aldı. Marketlere hücum edildi ve artık korkudan insanlar hastaneye dahi gidemez oldular. Bu anlamda sizleri öncelikle hastalık konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

Corona Virüs Nedir?

Corona virüs, bulaşıcı semptomlara sahip olan ve gribal enfeksiyon belirtileri ile başlayarak akciğerleri etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır.

Özellikle astım, solunum yetmezliği, akciğer yetmezliği gibi hastalıkları olan insanlar için öldürücü özellik taşıyan bir hastalıktır. Ancak dünya genelinde çok ciddi bir bilgi kirliliği söz konusu olduğundan dolayı insanlar bu hastalığa VEBA muamelesi yapmaya başladılar. Nitekim bu neden dolayısı ile de spor müsabakaları durdu, toplu alanlarda bir araya gelinmemesi için devlet nezdinde de sosyal projeler ile de önlemler alındı. Dünya genelinde birçok ülke kendisini çok ciddi anlamda karantina altına aldı ve bu anlamda somut adımlara imza attı.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona Virüs Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Yukarıda da bir BİLGİ KİRLİLİĞİ söz konusu olduğunu söylemiştik. Corona virüs, hava yolu ile bulaşıyor şeklinde çok ciddi anlamda yanlış kanılar söz konusudur. Corona virüsü, havada tutunamayan bir enfeksiyon türüdür ve hava yolu ile bulaşmaz. Corona virüs, özellikle salgılar yolu ile bulaşır. Nasıl yani?

Corona virüs taşıyan bir şahıs ile tokalaşmak ya da bu şahsın üzerine doğru tükürmesi ya da hapşurması gibi durumlarda hastalık bulaşır. Ancak bulaştıktan sonra deriye tutunca süresi ortalama 4 – 5 saat olarak kendisini gösterir. Bu 4 – 5 saat içerisinde kendinizi temizlemek yolu ile dezenfekte etmeniz durumunda hastalık vücudunuzda tutunmaz.

Kısacası doğrudan temas ya da salgılar yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Nefes ya da hava yolu ile bulaşan bir hastalık değildir. Bununla birlikte maskeler de sizleri hal böyle olunca hastalıktan korumaz.

Corona Virüs Hastalığından Nasıl Korunulur? Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Corona virüs türü, birçok farklı şekilde karşımıza çıkar. Ancak özellikle şuan dünyaya yayılmış olan COVID 19 türü, insanları öldürmesi ile karşımıza çıkıyor. Öncelikle bu anlamda YouTube üzerinde Doç. Dr. Oytun Erbaş, insanları bilgilendirmek amacı ile bir video hazırladı ve bu anlamda bizleri en ince ayrıntısına kadar bilgilendiriyor. Bu anlamda aşağıdaki videoyu inceleyerek detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilme şansına erişirsiniz.

Corona virüs, özellikle akciğer solunum yetmezliği olan ya da astım ile mücadele eden insanları öldürür. Bununla birlikte yaşı ilerlemiş ve artık metabolizması ciddi anlamda yavaşlamış insanları öldürüyor. Doktor Erbaş’ın da söylediği gibi bu hastalığın ana kaynağı yılanlar ve yarasalar olarak biliniyor. Çin’de yarasa çorbası çok tüketildiğinden dolayı bu şekilde kısa sürede dünyaya yayıldı.

Ancak hastalığın en büyük etkileri İran ve İtalya’da görüldü. An itibari ile hastalığın çıkış kaynağı olan Çin’e göre İtalya ve İran’da daha fazla insan öldü. Corona virüsten korunma yolları ile alakalı olarak birkaç öneri söz konusu ki yine video içerisinde buna enine boyuna değinilmiş durumda. Hemen bilgiler sunacak olursak;

  • Elleri sürekli yıkamak gerekiyor. Doğal sabuna erişiminiz yok ise alkollü kolonya ile eller sürekli dezenfekte edilmelidir.
  • Gün içerisinde birkaç kere tuzlu su ile ağızlar ve burunlar temizlenmelidir. Bu sayede oksijen kaynağı olan ağız ve burundan enfekte olunmaz.
  • Yüz maskeleri N95 dışında sizi korumaz. N95, ağzı ve burnu tamamen kapar ve yanlardan hava almaz. Ancak bunun dışında ki maskelerin sizlere bir faydası olmaz.
  • Gün içerisinde 2 – 3 kere duş almak ve saat aralıklarını 3 – 4 saat aralıklar ile tutmak çok önemlidir. Enfekte olma riskiniz azalır.
  • Doğal ve temiz sular tüketin.
  • Corona Virüs vücuda yapıştıktan sonra tutunması için 4 saat gerekir. Bu sürede dezenfekte olursanız tehlike kalmaz.
  • Hastane gibi ortamlarda özellikle bulundu iseniz en kısa sürede dezenfekte olmalısınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.