SGK Bilgi

CİMER Şikayeti Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

03.08.2020
59
CİMER Şikayeti Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Bugün ki makalemizde CİMER şikayeti nasıl yapılır, ne işe yarar sorularına yanıt verecek ve detayları birlikte takip edere fikir edineceğiz. Türkiye genelinde özellikle birkaç senelik dilim içerisinde dijital devlet projeleri ile birlikte hayat çok daha pratik ve takip edilebilir hale geldi. İnsanlar, tüm işlemlerini internet üzerinden yapma yolunda e-Devlet ve CİMER gibi sistemleri kullanma yolunda adımlar atıyor demek yanlış olmaz sanırım.

CİMER, devlet ile doğrudan iletişim kurmak ve şikayetlerinizi doğrudan ilgilenebilecek mercilere iletmek açısından ciddi manada önemli bir sistem olarak dikkat çekti. Hemen bu anlamda sizlere bazı bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

CİMER Nedir?

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından yönetilen ve dilek, istek, şikayet ve öneri iletebildiğiniz dijital bir etkileşim platformudur.

CİMER sistemine gönderdiğiniz her türlü belge, resmi nitelik taşır ve bu şekilde değerlendirilerek ilgili birimlere en kısa süre içerisinde iletilir. İlgili birimler, CİMER’den gelen tüm şikayetler ile ilgilenmek ve buna kısa bir süre dilimi içerisinde yanıt döndürmek zorundadır. Bu neden dolayısı ile insanların güvendiği ve gerçek manada ideal bir sistem olarak dikkatleri çeker.

CİMER Şikayeti Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

CİMER şikayeti tamamen internet ortamından yapılır ve en ideal seçenekleri sizlere sunar demek yanlış olmaz. Dijital bir sistem olması nedeni ile alternatifleri en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Genel olarak aşamalar konusunda da hemen maddeler halinde sizleri bilgilendirmek ve tanımanızı sağlamak istiyoruz.

  1. İnternet tarayıcınızda www.cimer.gov.tr adresine giriş yapın.
  2. Sisteme giriş yaptığınız zaman e-Devlet bilgileri ile giriş yapın sekmesini göreceksiniz, tıklayın.
  3. Gelen ekranda e-Devlet giriş ekranından şifre ve TC kimlik bilginizi girin ve sisteme dahil olun.
  4. Akabinde sistem üzerinde şikayet sekmesini seçin ve ilerleyin.
  5. Gelen ekranda kişisel bilgilerinizin ve ikamet bilgilerinizin doğru olup olmadığını inceleyin. Doğru ise DEVAM sekmesine tıklayın.
  6. Gelen ekranda uzun uzadıya kendinizi anlatabileceğiniz bir metin kutusu gelecek. Bu kutu içerisine konu ile alakalı olarak tüm detayları en ince ayrıntısına kadar yazın.
  7. Sonrasında son olarak yazdığınız metni en ince ayrıntısına kadar inceleyin. Eğer herhangi bir sorun yok ise metni CİMER’e gönderin.

Birim, en kısa süre içerisinde talebinizi inceleyecek ve ilgili birime çözmesi için en kısa süre içerisinde yönlendirme yoluna gidecektir. Sonuç yine CİMER üzerinden kısa bir zaman dilimi içerisinde sizlere döndürülecek ve fikir edinmeniz için seçenekler sunulacaktır. Çözüm doğrudan muhattap olan birim tarafından sizlere gönderilecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.