SGK Bilgi

CEO Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

20.06.2020
15
CEO Nedir? Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte CEO nedir, nasıl olunur ve ne kadar maaş alır sorusuna yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi dünya genelinde teknolojiler ciddi manada gelişiyor. Gelişen teknolojiler ile birlikte kurumsallaşma ciddi manada kendisini gösterdi. CEO terimi günümüz şirketlerinin olmazsa olmazlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Şimdi bilmeyenler için bu anlamda detaylar sunacağız ve sorularınıza da yanıt vereceğiz. Öncelikle mesleğin tanımına değinecek ve sonrasında diğer alternatif seçenekler üzerine gideceğiz.

CEO Nedir?

CEO (Chief Executive Officer), günümüzde büyük kurumsal yapılarda şirket hedeflerini gerçekleştirmek, kar elde ettirmek ve operasyonu sorunsuz şekilde uygulamak ile yükümlü yöneticidir.

Dünya genelinde tüm büyük kurumsal şirketlerde CEO, en yetkili rütbe olarak adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz sanırım. Modern şirketlerin yönetim birimleri her anlamda dikkat çeken ve önemsenen unsurlardan birisidir. CEO, bir sınıf olarak dikkat çeker ve bununla birlikte COO, CFO gibi pozisyonlarda günümüzde ön plana çıkar. Ancak burada ön plana çıkan en üst yönetim kademesi olarak şüphesiz ki üst rütbe CEO’dur. Türkiye’de çok yaygın olarak kullanılan bir terim değil. Büyük şirketlerimizde dahi çok fazla tercih edilmiyor. Genellikle müdür tabirini kullanmayı seviyoruz.

CEO Nasıl Olunur?

CEO Nasıl Olunur?

Bir şirketin CEO’su olmak gibi bir amaç içerisinde iseniz öncelikle eğitim hayatınızda da iş hayatınızda da başarılar yakalamış olmanız gerekir. TOGG yerli otomobil şirketinin CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ı bu anlamda örnek gösterelim. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra kişisel gelişimini hızlıca ilerletmiş ve TOGG’dan önce Bosch otomobil departmanında yıllarca üst düzey yöneticilik yapmıştır. Otomobil piyasalarını iyi bilmesi de bunun için avantaj olmuştur. CEO olmanın şartları genel itibari ile aşağıdaki gibidir;

  • 4 senelik örgün eğitim veren üniversitelerin herhangi bir lisans bölümünden başarı ile mezun olmak,
  • En az bir tane yabancı dili ileri seviyede konuşabilmek,
  • Şirketin sektöründe yıllardır başarılı bir şekilde görev almak,
  • Yöneticilik yeteneklerinin üst seviyede olması,
  • Daha önce birçok projede yer alması ve bunları başarı ile tamamlaması,
  • Kurumsal şirket yönetimi üzerine kişisel gelişim eğitimleri almak,

gibi aslına bakarsanız tamamen kişisel gelişim üzerine kendisini gösteren maddeler ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz. CEO, bir şirketin en üst kademesidir ve buna göre deneyim ve gereklilikler aranır demek yanlış olmaz.

CEO Ne Kadar Maaş Alır?

CEO, bir şirketin yönetim kurulunun hemen altındaki ilk rütbesi olarak kendisini gösterir. Bir şirketin geleceğini inşa etmek için her türlü adım CEO’lar tarafından atılır. Dolayısı ile maaşları da şirketin kapasitesi ve maaş anlayışına göre değişir. Günümüzde bir şirketin CEO’su en az 10,000 TL olmak üzere kendisini gösteriyor.

Bununla birlikte Google, Microsoft, Apple gibi şirketlerin CEO’larına verdiği aylık maaş 20,000 Dolar dolaylarındadır. Bu da türk parası ile 138,000 TL civarında yapmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.