SGK Bilgi

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin İcraat Rakamları Nelerdir?

07.02.2020
34
Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin İcraat Rakamları Nelerdir?

Bu makalemizde elimizden geldiğince sizlere Çarşı ve Mahalle bekçilerinin icraat rakamları nelerdir sorusuna bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde her geçen gün daha farklı seçenekler kendisini gösteriyor. Son günlerin gündem maddesi ise sizlerin de gördüğü üzere bekçiler ve yetkileri. 2020 yılında bekçilerin tüm görev ve yetkileri üzerinde düzenleme yoluna gidildi. Ancak geceleri evlerimizin ve bizlerin koruyucusu bekçiler ile alakalı olarak ciddi anlamda farklı bir gündem yaratılmaya çalışıyor. Çarşı ve Mahalle Bekçileri bu zamana kadar neler yaptı?  Birçok kişi bu rakamlar hakkında bilgi sahibi olmadığı için bu anlamda bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri 2018 Yılından Bu Yana Ne Yaptı?

Bekçilerin özellikle asayiş anlamında ciddi şekilde olaylar çözdüğünü birçok kişi bilmiyor. Bu neden dolayısı ile bekçiler ne kadar olaya müdahale etti sorusuna da elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Açıklanan rakamlar ciddi anlamda göğüs kabartan cinsten. Devletin özellikle bekçi projesinin yerel güvenlik açısından ne kadar isabetli bir karar olduğunu bizlere gösteriyor demek de yanlış olmaz sanırım. Şimdi sırası ile hareket ederek bilgi edinelim.

SUÇ ORANLARINA ETKİLERİ

Türkiye genelinde suç oranları anlamında hırsızlık, gasp ya da uyuşturucu gibi konular olmak üzere ciddi bir yükselme söz konusuydu. Özellikle 2018 yılı itibari ile gelinen nokta ciddi anlamda elem vericiydi. Zaman içerisinde devletin bekçi projesi ile hedefledikleri de kendisini net şekilde gösterdi. Birçok farklı asayiş olayı ile alakalı yaşanan gelişmeler ister istemez merak konusu oldu. Öncelikli olarak suç oranlarına etkilerini yüzdeler ile açıklamak istiyoruz. Bu yüzdeler ise aşağıdaki gibidir;

 • Hırsızlık olaylarında %15,4 azalma,
 • Oto hırsızlığı olaylarında %36 azalma,
 • Otodan hırsızlık olaylarında %30,2 azalma,
 • Kapkaç olaylarında %20,1 azalma,
 • İş yerinden hırsızlık oranlarında %11 azalma,

gibi yüz kızartıcı suç oranlarında ciddi anlamda kendisini gösteriyor. Türkiye genelinde bu tarz olayların ne kadar yoğun yaşandığını biliyoruz. Devletin bekçi projesi bu anlamda ne kadar başarılı olduğunu da net şekilde gösteriyor.

BEKÇİLERİN SUÇLU YAKALAMA SAYISI ORANLARINA ETKİLERİ

Bekçiler, kısa bir zaman dilimi içerisinde suçlular üzerinde de net şekilde kendisini gösteriyor diyebiliriz. Türkiye genelinde her geçen gün büyüyen ve gelişen suç oranlarında artık bekçiler ciddi anlamda önleyici bir güç oldu diyebiliriz sanırım. İnsanlar bunun bilincinde olmadan ciddi şekilde eleştirel yaklaşıyorlar ancak işin iç yüzü hiç de bilindiği gibi değil. Şimdi sizlere bekçilerin genel suç oranlarına etkisi ile alakalı birkaç detayı paylaşmak istiyoruz. Detaylar aynen şu şekilde;

 • 31.207 şahıs GBT açısından kontrol edildi.
 • 127.911 şahıs ile alakalı olarak adli açıdan resmi işlem gerçekleştirildi.
 • 3.643 hırsızlık olayına, olay esnasında resmi olarak müdahale edildi ve suçlular yakalandı.
 • 1032 kayıp çocuk, bekçiler tarafından bulunarak ailelerine teslim edildi.
 • 18 yaş üzerinde ki 3,154 şahıs kayıp olarak bulundu ve yine ailelerine teslim edildi.
 • 58,168 şahıs aranması bulunan şahıs yakalandı ve haklarında gerekli adli işlemler yapıldı.

BEKÇİLERİN UYUŞTURUCU VE DİĞER ADLİ OLAYLARA ETKİLERİ

Çarşı ve Mahalle Bekçileri, görev bölgeleri içerisinde ki her türlü olay ile alakalı olarak müdahale yetkisine sahip hale geldi. Ancak bu yasal düzenlemeden önce de devletin verdiği yönetmelik maddesi ile birlikte de müdahale sağlıyorlardı. Nitekim uyuşturucu ya da bu gibi diğer büyük suçlar ile alakalı olarak da suç oranlarını azaltmada oldukça etkili bir şekilde görev aldılar diyebiliriz. Bu anlamda resmi istatistikleri de sizler ile paylaşma yoluna gidecek olursak;

 • Bekçiler tarafından 2018 yılından bu yana 237,05 gram kokain, eroin ve esrar ele geçirildi. Bunların kimisi kullanıcılar, kimisi ise ticaretini yapanlar ile birlikte ele geçirildi.
 • 28,679 adet uyuşturucu etkili ya da yasal olmayan kırmızı reçeteli hap ele geçirildi.
 • 20 adet uzun namlulu ruhsatsız ve yasal olmayan silah yakalandı.
 • 1,999 adet ruhsatsız ve yasal olmayan tabanca ele geçirildi.
 • 761 av tüfeği, 5 el yapımı patlayıcı, 6 el bombası yine bekçiler tarafından suça karışmadan ele geçirildi.

Yani çarşı ve mahalle bekçilerinin icraatları 2018 yılından yani bot bağladıktan bu zamana ciddi anlamda mükemmel seçenekleri beraberinde getirdi. Devletin bu anlamda bekçi projesinin ne kadar önemli olduğunu da bizlere etkin bir şekilde gösteriyor. Dolayısı ile kısa bir zaman dilimi içerisinde bekçiler ile alakalı projelerin önemi de kendisini gösteriyor. Merak ettiğiniz tüm detayları yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.