SGK Bilgi

2020 Bordo Bereli Maaşı Ne Kadar?

21.01.2020
424
2020 Bordo Bereli Maaşı Ne Kadar?

Bu makalemizde 2020 bordo bereli maaşı ne kadar ve bununla alakalı soruları en net şekilde cevaplamak için çabalama yoluna gideceğiz. Türkiye’de ve hatta dünyada asker dediğiniz zaman akla ilk önce bordo bereliler gelir. En nitelikli ve konusunda uzman askerler olduklarından dolayı muharebe sahasının en tehlikeli kişileridir. Tabi ki birçok kişi bu meslek grubu hakkında merak sahibi de diyebiliriz. Bu yazımızda bordo bereli nasıl olunur? Bordo bereli olma şartları nelerdir? Bordo bereli alımı nasıl yapılır? Bordo bereli maaşı ne kadar? Gibi birçok soruya yanıt verme yoluna da gideceğiz.

Bordo Bereli Nedir?

Bordo bereli, askeri sınıflar içerisinde doğrudan savaş eğitimi almış, uzman derece silah kullanan nitelikli Kara Kuvvetleri sınıfı askerlerdir.

Bordo bereli olabilmek için 5 senelik çok ciddi bir eğitim sürecinden geçirilirsiniz. Bu eğitim süreci sonunda ise başarılı olabilirseniz faal görevlere katılırsınız. Bordo bereliler, özellikle Türk bordo berelileri dünya genelinde adından söz ettiren nitelikli uzmanlardır. Hal böyle olunca bu alanda bir asker olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Seçmeleri de klasik TSK personeli alımı gibi değildir, bununla alakalı da bilgi sunacağız sizlere.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

Bordo bereli olmak için şartlar aslında TSK Genel Sağlık Şartları ile tamamen aynıdır. Ancak bordo bereli alımları, internet üzerinden yayınlanan ilanlar ve başvuru usulü yapılmaz. Bordo bereli sınıfında asker olacak kişiler doğrudan meslek içerisinden seçilir. Meslek içerisinden seçim olduğu için Milli Savunma Bakanlığı personel alım şartlarına bağlıdır. Buna göre bazı şartlar aşağıdaki gibidir;

 1. Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak;
 2. En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
 3. 25 yaşını geçmemiş olmak,
 4. Milli Savunma Bakanlığı Sağlık Standartları’na aykırı herhangi bir durum olmaması,
 5. Psikolojik ve fizyolojik olarak farklı düzeyde silah kullanımına engel olmaması,
 6. Çeşitli nedenlere bağlı kamu haklardan mahrumiyet cezasının bulunmaması,
 7. Gasp, hırsızlık, taciz ya da tecavüz gibi yüz kızartıcı suçlardan herhangi birinden yargılanmamış olmak,
 8. Meslek içerisinde herhangi bir şekilde disiplin cezası bulunmamış olmak,

bu noktada aranan başlıca şartlardır. Tekrar söylemek gerekirse bordo bereli sınıfına ait askerler doğrudan meslek içerisinden seçilir. Dışarıdan ayrıca alım söz konusu değildir.

Bordo Bereli

Bordo Bereli Alımı Nasıl Yapılır?

Bordo bereli alımları doğrudan meslek içerisinden yapılır. Meslek içerisinden yapılırken de bunda öncelik her zaman için mavi bereliler olarak tanıdığımız DAĞ KOMANDO askerlerden yapılır. Bordo bereli sınıfının tamamına alım yapılırken meslek içerisinde ki nitelikler enine boyuna gözetilir.

Bordo bereli alımı yapmak için özellikle Isparta Eğirdir, İzmir Foça, Manisa Kırkağaç gibi bölgelerde ki komando eğitim birlikleri tercih edilir. Bu birliklerde eğitim gören rütbeli askerlerden alım yapılır. Bordo bereli sınıfına er ya da erbaş rütbesi kabul edilmez. Dolayısı ile meslek içerisinde ki en düşük rütbe Uzman Onbaşı olarak kendisini gösterir. Alım yaparken dikkat edilen başlıca şartlar;

 1. Komando eğitimi esnasında askerin sportif performansı,
 2. Atış sahasında farklı silahlar ile olan atış kabiliyetleri,
 3. Alınacak olan kişinin fiziki ve psikolojik yeterliliği,
 4. Her şeyden önce BORDO BERELİ OLMAYA GÖNÜLLÜ OLMASI,

gibi şartlar aranır. Bordo bereli olmak isteyenlerde seçme sonrası gönüllülük esastır. Size yapılan bordo bereli teklifi sonrası istemeniz durumunda bordo bereli eğitimlerine katılırsınız. 5 senelik eğitimin ardından ise faal görevlere katılma hakkı kazanırsınız. Eğer ki teklifi reddederseniz yine kendi branşınızda eğitim almaya devam edersiniz.

Eğer ki bordo berelilik için bir kere teklif alıp bu teklifi reddederseniz Olağanüstü Hal (OHAL) olmadığı sürece tekrardan bu teklifi almazsınız.

Bordo Bereli Maaşları Ne Kadar 2020?

Bordo bereliler, genel olarak askeri standartlar içerisinde diğer sınıflar ile denk maaş durumlarına sahip olabilir. Bordo berelilerin maaşlarının geneli operasyon ücretlerinden oluşur. Çıktıkları operasyon başına ek ücret aldıkları gibi maaşlarına ayrıca operasyon tazminatı da biner. Hal böyle olunca görünen maaşa göre çok farklı bir rakam ortaya çıkar.

2020 yılı itibari ile bordo bereli sınıfına eğitim amaçlı alınmış askerler Uzman Onbaşı rütbesi ile 4,000 TL taban maaş ile başlarlar. Meslek içerisinde ki rütbeye göre bu maaş artış gösterir. Astsubay’ların taban başlangıç maaşları 4900 TL, subaylarda ise bu rakam 6,000 TL‘yi bulmaktadır.

Güneydoğu OHAL bölgesinde görev yapan bir uzman onbaşı, aldığı operasyon ücretleri ile birlikte 8,000 TL‘yi bulacak şekilde bir maaş alır. Aynı şekilde bu operasyon tazminatları, astsubay ve subay rütbeli olan tüm askeri rütbeler içinde yükseliş gösterir. Bordo bereliler, görev süreleri boyunca 3 ayda bir hava değişimi amaçlı 15 gün izne gönderilirler.

bu 15 günlük izin süresi için de ayrıca 1500 TL’ye yakın yol parası alırlar. Dolayısı ile en düşük bordo bereli maaşı 10,000 TL sınırlarına kadar ulaşabilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.