SGK Bilgi

Banka Müdürü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

22.06.2020
47
Banka Müdürü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde çok araştırılan konulardan olan banka müdürü nasıl olunur, ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt verecek ve fikir edineceğiz. Türkiye genelinde tahmin edebileceğiniz üzere bankacılık sektöründe çok ciddi bir büyüme söz konusu. Özel ve devlet bankaları zaman içerisinde maddi kapasitesini ciddi manada yükselttiğinden dolayı şubeleşme de bir o kadar arttı. Bir bankanın en yüksek rütbesi olan banka müdürlüğü ile alakalı olarak merak edilen soruları sizlere sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Merak ettiklerinizi yorum alanlarımızdan bizlere sorabilirsiniz.

Banka Müdürü Nedir, Kimdir?

Banka müdürü, bir banka şubesinde çalışan tüm çalışanlardan ve operasyonun yürütülmesinden sorumlu olan üst düzey yönetici olarak tanımlanabilir.

Banka müdürlüğü aslında mesleki statü açısından da ciddi anlamda önem arz eden bir konu demek yanlış olmaz sanırım. Banka müdürlüğü ile alakalı olarak günümüzde ki süreç çok daha ciddi anlamda kapsamlı şekilde sizlere sunuluyor. Bizde elimizden geldiğince bilgileri sizlere sunacak ve kolaylıkları sunacağız.

Banka Müdürü Nasıl Olunur?

Öncelikle bildiğiniz üzere bankacı olabilmek için üniversite mezunu olma şartı bu anlamda ciddi şekilde önem arz eder. Günümüzde özel ve devlet bankalarının tamamında müdürler, şube içerisinde ki performansı en yüksek ve yönetme kabiliyeti olan kişiler tarafından seçilir. Dolayısı ile banka müdürü olabilmek için öncelikli olarak bankacı olmak ve bu sektörde deneyime sahip olmanız gerekir. Banka müdürü olmanın şartları aşağıdaki gibidir;

  • 4 senelik örgün eğitim veren üniversitelerin Bankacılık ve Finans, İktisat, Çalışma Ekonomisi, İşletme ve ilgili bölümlerinden mezun olmak,
  • Bankacılık sektöründe en az 5 senelik aktif çalışma deneyimine sahip olmak,
  • Rutin müfettiş denetlemelerinde yüksek puanlar almış olmak,
  • Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak,
  • Maddi ve bankacılık işlem sicilinizin temiz olması,
  • Yöneticilik ve konuşma becerisi kabiliyetlerinizin yüksek olması,

bu anlamda banka şube müdürü olabilmeniz için en önemli unsurlardır. Devlet bankalarında genellikle banka müdürlüğü sınavı kapsamında sınavlar ile atama da yapılabilir. Genellikle acil yönetici ihtiyacı olması durumunda bu yönteme başvurulur. Aksi halde yine performans değerlendirmesi sonrasında uygun görülen kişiler bu anlamda mesleki olarak rütbe atlama şansına da sahip olur.

Banka Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Banka şube müdürü maaşları genel itibari ile bankanın politikasına da değişmek ile birlikte farklılık göstermesi mümkündür. Bu anlamda merak ettiğiniz sorular var ise yine sorabilirsiniz. Günümüzde en düşük banka müdürü maaşı 7000 TL olarak seyretmektedir. Şubenin başarısı ve müdürün bu anlamda iyi işler yapması gibi durumlarda maaş 10,000 TL bandına kadar yükselme gösterebilir. Dolayısı ile ciddi manada yüksek oranlar ile maaş almaları gibi bir durum söz konusudur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.