SGK Bilgi

16 – 19 Mayıs Sokağa Çıkma Yasağı Nerelerde Uygulanacak?

12.05.2020
57
16 – 19 Mayıs Sokağa Çıkma Yasağı Nerelerde Uygulanacak?

Bugün ki makalemizde sizlere 16 – 19 Mayıs sokağa çıkma yasağı nerelerde uygulanacak sorusuna yanıt vereceğiz ve açıklamalara da yön verme yoluna gideceğiz. Koronavirüs ile mücadele kapsamında Türkiye, hastalığı son derece ideal bir sürede kontrol altına aldı ve bu anlamda dünya gündemine oturdu. Bunun olmasında ki en önemli uygulamalardan birisi de tahmin edebileceğiniz üzere sokağa çıkma yasağı olarak kendisini gösteriyor.

Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı ve İç İşleri Bakanı ile birlikte oluşan kabine, her Pazartesi günü toplanıyor ve hastalığa dair bir sonraki hafta başına kadar bir yol haritası çizme yoluna gidiyor. Şimdi sizlere edindiğimiz bilgileri elimizden geldiğince sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Sokağa çıkma yasağı, devletin aldığı kararlar ile birlikte insanların belirli süreler kapsamında evlerinden çıkmaması için getirilen resmi ve yasal kararlardır.

Hükümet, özellikle bu hastalığın kontrol altına alınması noktasında ciddi manada kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Hal böyle olunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her Pazartesi günü kabine toplantısı sonrası açıklayacağı kararlar merak ediliyor. İnsanlar ister istemez 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusunu soruyorlardı. Devletin başı, bununla alakalı olarak resmi televizyon kanallarına da açıklama yaparak konuyu netleştirdi. Açıklamalarından bazı kesitleri sizlere sunacağız.

16 – 19 Mayıs Tarihleri Arasında Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına çıktı ve her hafta olduğu gibi bu anlamda yine herkesi bilgilendirdi. Hastalığın kontrol altına alınmaya başlandığını ancak bununla alakalı olarak taviz verilmeyeceğini de net olarak bizlere sundu demek yanlış olmaz.

Açıklanan haberlerde en çok sokağa çıkma yasağı ile alakalı olarak açıklamalar ciddi manada merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı, 16 – 17 – 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde 24 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağına dair resmi açıklamayı yaptı. Bu tarihlerde internet üzerinden ve paket servis hizmeti verenler işletmelerin de yine hizmet sunmaya devam edeceğine dair resmi bilgiler kendisini gösteriyor.

Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerine olan giriş ve çıkış yasakları da bugün resmen kaldırıldı. Bu da bu illerde ki sağlık durumunun genel olarak iyiye gittiğine işaret.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, giriş çıkış engeli kaldırılan illerde sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını açıkladı. Yani bu da demek oluyor ki giriş ve çıkış yasağı olan 24 il kapsamında uygulanacak bir sokağa çıkma yasağı sürecinin içerisine gireceğiz. 4 günlük süreç, bu illeri de kontrol altına alabilmek için anahtar seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekecek demek yanlış olmaz sanırım.

Bununla birlikte Erdoğan, devlet desteklerinin ihtiyaç sahiplerine gönderilmeye devam edeceğine dair de açıklamalarını yineledi. Devlet, yakın bir zaman dilimi içerisinde ESKİ NORMALE GERİ DÖNÜŞ OLMAYACAK, YENİ BİR NORMAL OLUŞTURULACAK açıklamasına uyacak. Buna yönelik olarak düzenlemeler beraberinde gelecek.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.