Süt Parası Emzirme Ödeneği Yardımı (Güncel İçerik)

sut-parasi

Süt parası; Yeni doğan çocuklar için anne ya da babaya bir defaya mahsus olarak ödenen yardım parasıdır. Süt parası 2019 yılı itibari ile 149 TL‘dir. Süt parası almak için gerekli olan en büyük şart bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmiş olmasıdır.

Sür Parası

Süt parası başvurusu, belediye binalarında bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır. Süt parası başvurusu yapmak için ihtiyacınız olan tek evrak, doğum belgesi olacaktır. Bu belgeyi de doğumun gerçekleştiği hastaneden alabilirsiniz.

Süt Parası Ne Kadar?

Süt parası 2018 yılı itibari ile bir çocuk için 149 TL‘dir. Sağlıklı olarak dünyaya gelen her bebek için bu ödeme yapılmaktadır. Süt parası ve çocuk parası yardımları sıkça karıştırılmakta, iki yardım tek yardım olarak bilinmektedir. Ancak durum tamamen farklıdır. Süt parası yardımı farklı bir yardım, çocuk parası yardımı farklı bir yardımdır.

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

Süt parası alma şartları denildiğinde aklınıza uzun bir liste gelebilir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Süt parası yardımı alma şartları belli başlı iki üç kuraldan oluşmaktadır.

  • Doğumdan önceki 11 ay içerisinde 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışıyor olmak (anne ya da baba)
  • Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi.
  • Bağkurlu olarak çalışanların prim ödeme borcunun olmaması, doğumdan önceki son 4 ay priminin eksiksiz olarak yatırılmış olması gerekmektedir.

Süt Parası Sorgulama PTT

Süt parası sorgulama PTT üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak bu oldukça zahmetli bir işlemdir. PTT üzerinden süt parası yardım ödemenizin kontrolünü sağlamak için öncelikle PTT şubesine gitmeniz, sonrasında ise yardım ödemenizin yapılıp yapılmadığını sormanız gerekmektedir. PTT üzerinden bir sorgulama yapmak yerine E Devlet üzerinden TC ile Süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

sut-parasi-emzirme-odenegi

sut-parasi-emzirme-odenegi

TC ile Süt Parası Sorgulama

TC ile süt parası sorgulama işlemi E Devlet internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. E Devlet şifreniz ile birlikte turkiye.gov.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra sitenin üst kısmında yer alan arama kutusuna sosyal yardımlar yazmanız yeterli olacaktır. Bu sayede tarafınıza yapılacak olan tüm yardımlara tek bir alandan ulaşmanız mümkün olacaktır.

Süt Parası Sorgulama

Süt Parası Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Çoçuk Parası Sorgulaması

Süt Parası Ne Zamana Kadar Alınabilir?

Süt parası yardımı, bebeğin doğumundan itibaren 5 yıl içerisinde alınabilmektedir. 5 yıllık süre içerisinde alınmayan süt parası yardımları iptal olacaktır. Bu süre içerisinde alınmayan ödemelerin tekrar ödenmesi mümkün değildir.

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Süt parası yardımı ile ilgili internette yer alan çeşitli bilgiler insanların kafasının karışmasına neden olmaktadır. Çoğu sitede süt parası ödemesinin 6 ay boyunca yapılacağına yer verilmiştir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Süt parası yardımı yeni doğan her çocuk için bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası yardımı ödemesi her ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılmaktadır. Ödemeler sadece ilgili kişi adına PTT hesabına yatırılmaktadır. Yasal süre içerisinde PTT’den çekilmeyen ödemeler ilgili kuruma geri gönderilmektedir. Bu nedenle tarafınıza yapılacak olan ödemeleri takip etmeli, paranızı zamanında almaya özen göstermelisiniz.

Süt parası 2018’de ne kadar oldu? 

Süt parası 2008 yılından beri yeni doğum yapmış vatandaşlara verilmeye devam ediyor. Yapılan yardım miktarı her yıl arttırılarak ödeniyor. 2018 yılında süt parası miktarı 149₺ olarak hesaba yatıyor. 

Bu haktan habersiz olanlar, süt parasını almayı unutanlar geriye dönük 5 yıl için SGK’ya başvurarak paralarını alabilirler. 

Süt parası başvurusu nereye yapılır? 

Emzirme ödeneği almak isteyen sigortalı eskiden Sosyal Güvenlik Kurumu’na doğum belgesi ile beraber süt parası talep dilekçesi doldurarak başvuru yapması gerekiyordu. Günümüzde artık bu şekilde başvuru yapmaya, dilekçe vermeye gerek yoktur. 

Merkezi Sistem üzerinden doğuma ilişkin bilgi kuruma otomatik olarak bildiriliyor. 

Doğum Parası Alma Koşulları

Çalışan Anneye Doğum Parası

Doğum Parası Sorgulama

Doğum Parası

Süt parası nereden alınır? 

Emzirme parası ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Ancak bulunduğunuz yerde ziraat bankası şubesi yoksa bu durumda süt parası PTT şubelerine adınıza yatırılmaktadır. Herhangi bir PTT şubesine gidip T.C kimlik kartınızla emzirme paranızı çekebilirsiniz. 

Süt parası hesaba yatırıldığında kısa mesajla bilgilendiriliyor ancak siz yine de şubeye giderek süt parası sorgulaması yaptırabilirsiniz. 

Doğum bilgisi SGK’ya iletildikten sonraki 1 aylık süre içerisinde Ziraat Bankası veya PTT şubeleri üzerinden süt parası alınabilmektedir. 

Süt Parası 2019

Süt parası 2019 yılı itibari ile sadece Ziraat Bankası üzerinden ödenecektir. Süt parası başvurusu yapmadan önce Ziraat Bankası’nda bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Bu sayede ödemeniz Ziraat Bankasında yer alan hesabınıza yatırılacaktır. Süt parası yardımı için yapılacak olan ödemenizi Ziraat Bankası üzerinden almak istemezseniz, bu durumu yetkililere iletebilirsiniz. Geçiş açamasında bu tür istekler belki karşılık bulur ancak ilerleyen süreçlerde ödemelerin tamamı Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacaktır.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir