SGK’nın Sigorta İptali Gibi Bir Yetkisi Yok!

SGK’nın sigorta iptali gibi bir hakkının olup olmadığı, bundan 8 sene evvel gündeme gelmişti. Siyasi partilerin hüküm sürdüğü o dönemlerde, insanların sigorta haklarında bazı uygunsuz eylemler yapılmıştı. Kanunların ve hükümlerin bir hayli gelişkenlik gösterdiği günümüzde ise bu gibi sorunların tamamı bir kenarda bırakılmıştır diyebiliriz.

SGK tarafından yapılan tüm işlemlerin devlet tarafından belirlenir durumda olması sayesinde, kişişlerşn hak ve özgürlükleri tamamen koruma altına alınmıştır. SGK tarafından yapılan işlemlerin kısıtlanması ve sınırlandırılması noktasında büyük işlemler yapılmıştır. SGK sigorta iptal hakkı olmayan bir kurumdur.

Kişilerin devlet kurumları tarafından desteklenen haklarını oluşturmak ve sürdürmek üzere görevlendirilen bu kurum, kısacası kendi kafasına göre işe yapamaz. Dilerseniz bu konudaki diğer ayrıntılara daha yakından bakalım.

SGK Sigorta Hakkınızı İptal Edemez!

SGK tarafından yapılan tüm işlemlerin devlet kanunlarınca belirlendiği noktasında ki bilgiyi sizlerle paylaştık.Eğer devlet tarafından sağlanan olanakları en yüksek seviyede kullanmak istiyorsanız, devlet tarafından konulan kurallara tam olarak uyumluluk göstermeniz gerekmektedir.

SGK sigorta iptal etme hakkı kapsamında yapılan düzenleme ile geri adım atmak zorunda kalmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılacak olan tüm işlerin denetimi ve yaptırımı sağlanmaktadır.  Bu sayede hukuksal olarak üstünlük elde eden tarafların mağduriyeti ortadan kalkmaktadır.

E Devlet SSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK Prim Borcu

4D Nedir? Kimler 4D Kapsamındadır?

Hukuki süreçler neticesinde kişilerin sosyal haklarına da engel konulabilir. Bu gibi durumlarda önceden SGK tarafına bilgi verilmeden işlem yapılması talep ediliyordu. Bu durumun vatandaşlar için getirisi bir hayli ağır olunca, kararlar değiştirilerek SGK’ya daha kısıtlı yetki verilmeye başladı. Özellikle geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde SGK kontrolünü sağlayan bir önceki siyasi iktidarın yaptığı darbeler,i insanların büyük sorunlar yaşamasına sebep olmuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından adınıza yapılan işlemleri E*Devlet platformu üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. E-Devlet tarafından yapılan tüm işlemler kayıt edilmektedir. Bu sayede adınıza açılan dava veya sosyal hak beyanını buradan kolayca bulabilirsiniz. SGK itiraz hakkı ve SGK’ya dava açmak noktasında da yine haklarınızın tamamını kullanabilirsiniz. Eğer devlet kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından adınıza yapılan işlemlerde adaletsizlik veya usulsüzlük görüyorsanız bu durumda geri adım atmanız gerekir. SGK şikayet hatları üzerinden işlem yaparak mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

SGK’ya Dava Açmak Mümkün Müdür?

SGK’ya dava açmak noktasında verilerinizi iyi değerlendirmeniz gerekir. Ayrıca bu süreçte hukuki bilginiz nispeten olsa bile muhakkak bir iş oluş avukatından destek almanız gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sorunlar yaşayabilir ve gereksiz harcamalar yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu süreçte güçlü bir avukat ile beraber olursanız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan usulsüzlüğü ortadan kaldırma fırsatı bulabilirsiniz.

SGK’ya davan açan var mı diye soruyorsanız binlerce insanı örnek gösterebiliriz.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir