SGK da 4B çalışanlarının şartları değiştirildi!

SGK’da 4b çalışanlarının şartları üzerinde yeni bir çalışma yapıldı ve güzel kararlar alındı. Büyük bir istihdam kaynağı olarak görülen bu kadroda sağlanan olanaklar artık daha da arttırıldı. Eskiden sağlanmayan sosyal ve ekonomik haklar, son yapılan düzenleme ile sağlanmaya başlandı. Bu sayede 4B statüsü altında çalışanların daha rahat şartlara sahip olması amaçlanırken, yine diğer kadrolar ile yaşanan sınıf ayrılıklarının da ortadan kaldırılması amaçlandı.

Bu hakların tamamı sosyal hizmetler bünyesinden ortaya çıktı diyebiliriz. Ülke gündeminde yeniden yerini alan bu haklar, şimdiki ve sonraki nesil için bir hayli faydalı olacak. Özellikle ülkemizde kadına haklarının ilgi odağında olduğu şu günlerde, kadın ve anne profiline yapılan destekler bir hayli fazla. Yeni 4B’li hakları arasında neler var derseniz bir hayli geniş bir liste bizleri karşılıyor.

SGK’da 4B’liler İçin Neler Değiştirildi?

Yeni yapılan düzenleme ile birçok noktaya değinen değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler arasında özellikle 4b’liye verilen ücretsiz izin noktasında birçok farklı yeniliğe imza atıldı. Ayrıca 4B kadrosunda olan kişilerin sözleşmeli olması durumunda bu kuralların bazıları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle kurumunuzla durumunuza haddince görüşmenizi önemle rica ediyoruz.

4b sigortalı hakları arasında yeni eklenen birçok madde bulunuyor. Bu hakların temin edilebilmesi için herhangi bir deneme süresine gerek yok. Sizlerin 4B kapsamında çalışıyor olması bu durumun gerçekleşmesi için sunulan tek şart. Bu nedenle herhangi bir deneme sürecini de beklemek zorunda kalmıyorsunuz 🙂

4b Sigortalı Çalışana Verilen Yeni Haklar/Şartlar

4b’li Anneye Emzirme Hakkı

Son yapılan düzenleme ile eskiden de uygulanan ancak kısıtlanan bir hakkın gündeme gelmesi sağlandı. Bu yeni yapılan düzenleme ile birlikte her 4B sigortalı anne emzirme hakkı adı altında çocuğun doğumundan sonraki ilk altı aydan her gün 3 saat, sonraki 6 ayda ise günde 1.5 saat günlük emzirme izni alabilecek. Bu sayede anne ve çocuk beslenmesi arasındaki bağın koparılmaması amaçlanıyor.

Doğum Yapan Anneye 4b’den Dolayı İzin!

Eğer anne çalışıyorsa ve çalıştığı kurum bünyesinde elde ettiği sigorta hakkı ilgili yönetmelikler hükmünce 4B kapsamında yer alıyorsa; bu durumda anneye doğum yapmasından dolayı izin verilmektedir. Verilen bu izinler 10 gün süreyle ücretli izin kapsamında yer almaktadır. Doğum için alınan ücretli izin süresi hakkında daha detaylı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Çalışan Anneye Doğum Parası

4b’liye cenaze ve ölüm izni veriliyor!

Eğer ki çalışan kişinin (erkek veya bayan olması fark etmez.) yakınlarından biri vefat ederse ki bu yakınlarda yasada sınırlanmıştır. Kişinin anne, baba, eş, çocuk veya kardeş derecesindeki yakınlarının vefaat etmesi durumunda yedi gün ölüm izni verilmektedir. Bu sayede kişinin cenaze işlemlerini yürütmesi amaçlanmaktadır.

Yuva Kuran Evlenen 4b’liye İzin Hakkı!

Evlenen 4b’liye evlilik izni uygulaması da önceden bulunuyordu. Ancak kişilerin bu gibi durumlarda rahatlıkla işlem yapabilmesi için devlet yetkilileri bu izni arttırma kararını aldı. Bu son yapılan güncelleme ile birlikte, 4B kadrosunda çalışan birisinin kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi durumunda bir hafta devlet evlilik izni veriyor.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir