SGK Tüp Bebek Masraflarını Karşılıyor! İşte Detaylar!

SGK tüp bebek masrafları hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Günümüzde yapılan evlilikler bünyesinde %85 oranında normal yoldan çocuk sahibi olunurken, geriye kalan %15’lik kesim ise tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olma yolunu tercih etmek zorunda kalmaktadır.

SGK tüp bebek masraflarını karşılar mı sorusunu soran çiftlerin sayısı arttıkça, bizlerde kayıtsız kalmamak adına SGK üyesi olan vatandaşlara verilen tüp bebek devlet desteği hakkını gündeme getirmek istedik. Tüp bebek için bir yıl içerisinde ülkemiz içerisinde gerek özel, gerekse de devlet hastaneleri bünyesinde binlerce insana tedavi uygulanıyor. Aile olmanın ilk aşaması olan evlat, bazen dolaylı yollarla ailenin bir üyesi olabilir. SGK tüp bebeği öder mi soranlar hiç çekinmesinler. Devlet çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babalara, Devlet tüp bebek masrafı adı altında SGK kurumuna bağlı olarak yardımlar sağlamaktadır. SGK tüp bebek masraflarını öder mi sorusunu soranlar için detaylara geçelim.

SGK tarafından karşılanan hastalıklar tamamen bir kanun bünyesinde bulunmaktadır. Bu kanun içerisinde devlet masraf odakları tarafından karşılanan temel hastalıklar bulunmaktadır. SGK tüp bebek kanun maddesi ise 5510. sayılı kanun içerisinde yer almaktadır.

SGK Tüp Bebek Masrafları

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu olarak bilinen bu kanun içerisinde, tüp bebek tedavisine ilişkin temel bilgiler de fazlasıyla yer almaktadır. Bu tedavinin SGK tarafından karşılanması için ilk olarak bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde SGK tüp bebek masraflarını karşılamayabilir. Bu şartlar oldukça açık ve istisnayi değildir. Yani kesin ve net şartlar olduğu için devletin, keyfen sizin masraflarınızı göz ardı etmesi olası değildir.

Tüp bebek devlet desteği sayesinde çocuk sahibi olmak isteyen anne ve babalar, devlet tarafından karşılanan masraflar ile çocuk sahibi olabilirler. Tüp bebek SGK kanunu içerisinde bu eylem Yardımcı üreme tedavileri olarak bulunmaktadır. Yardımcı üreme tedavileri ile ilgili devamlı gelişmeler yaşanırken, bu gelişmeleri takip eden bakanlıklar şunlardır:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu
  • Sağlık Bakanlığı

SGK tüp bebek masraflarının ne kadarını karşılar sorusunu soranlar için ve SGK tüp bebek masrafının tamamını karşılar mı sorusunu soranlar için genel olarak bilgi verelim. SGK bu denemeler için belli bir ücret belirler. Ayrıca SGK tarafından sadece 3 tüp bebek denemesi karşılanır.

SGK ka tüp bebek karşılar sorusuna da cevap vermiş olduk. Bu belirlenen bedellerin her bir deneme için belli bir oranı alınır ve bu oranda ücret alınarak tüp bebek katkı payı SGK hesaplarına aktarılır. Yani bu harcamaların tamamı SGK tarafından ne yazık ki, karşılanmamaktadır.

Kadın sigortalı değilse, bu durumda SGK tüp bebek ilaç ücreti adı altında da ücret alınabilir.

SGK Tüp Bebek Karşılama Şartları Nelerdir?

SGK tüp bebek masrafları, SGK tüp bebek katkı payı, SGK tüp bebek katkı payı

SGK tüp bebek şartları hemen her bayan tarafından merak edilmektedir. Yapılan düzenlemelere göre, kadına süt bebek devlet desteği adı altında birçok farklı olanak sunulmaktadır. Bu olanaklar arasından mantıklı olanların başında yenilenen hak gelmektedir. Devlet, sizlerin rahatlıkla tüp bebek sahibi olabilmesi için destek noktasında hiçbir harcamayı geride bırakmamıştır. Tek yapmanız gereken SGK tüp parası ücreti olarak katkı ve katılım payı ödemeniz. Bu da devede kulak kalıyor desek yeridir. SGK tüp bebek indirim şartları ve SGK tüp bebek karşılama şartları şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Kişinin en az 5 yıl süreyle Genel Sağlık Sigortası pirimini ödemiş olması gerekmektedir.
  • Kişinin sigortası yoksa, eşinin (bakmakla yükümlü kişi) en az 900 günlük Genel Sağlık Sigortası sahibi olmalıdır.
  • SGK tüp bebek indirimi için kişilerin normal yollarla üreyemedikleri bilgisinin sağlık raporu alınarak kanıtlanması.
  • Ayrıca bu indirimi almak isteyen bayanın, çocuk doğuncaya kadar sağlıklı kalabileceği kanıtının sağlık raporuyla kanıtlanması.
  • Ayrıca SGK tüp bebek masrafları konusunda ancak ve ancak anlaşmalı oldu sağlık kurumlarına ödeme yapmaktadır.

SGK Tüp Bebek İndirimi Kadına Verilen Haklar Nelerdir?

SGK tüp bebek indirimi ve SGK tüp bebek karşılanan oran ödemesi konusunda kadının belli başlı hakları bulunmaktadır. Bu hakları sizler için derledik. Bunları bazı soruların eşliğinde sizlere sunacağız. Tüp bebek sahibi olmak istiyorsanız ve yukarıda yazan şartları taşıyorsanız, SGK tüp bebek desteği hakkında bilinmesi gerekenler burada!

SGK kaçıncı tüp bebek denemesine kadar karşılıyor? 

SGK tüp bebek desteği 3. kez yapılan denemeye kadar karşılanmaktadır. Her deneme için ödenen katkı ve katılım payı azalmaktadır.

SGK tüp bebek desteği her evlilik için midir? Ömür boyu 3 müdür? 

SGK tüp bebek desteği boşanıp evlenen kişiler için tekrar sıfırlanır ve 3 kez deneme hakkı sağlanır. Öncesinde bu denemeleri kullansanız bile, yeniden verilir.

SGK tüp bebek desteği evlatlık aldığım çocuk yüzünden verilmez mi? 

SGK tüp bebek desteği evlatlık sahibi olmanız durumunda da aynı şartlar altında tarafınıza verilecek. Herhangi bir mani olması beklenen durum bulunmaz.

SGK devlet desteği önceden çocuğum vardı verilmez mi? 

SGK devlet desteği eğer önceden çocuğunu ister bu eşinizden, ister önceki eşinizden olsun hiçbir şekilde etkilenmeden sadece şartlara göre verilecektir.

Devlet doğum yapan kadına, süt parası ve doğum parası veriyor! Tıkla, hemen al!

Doğum parası —> burada 

Süt parası —> burada 

SGK Tüp Bebek Katkı ve Katılım Payı Ücreti Ne Kadardır?

SGK tüp bebek ücreti devlet hastanesi içerisinde yapılırsa farklı, SGK tüp bebek ücreti özel hastane bünyesinde yapılırsa farklı olacaktır. Özel hastanelerde ilgili hastanenin SGK ile anlaşmalı olarak hizmet vermesi koşulu aranmaktadır. Aksi takdirde, bayanın talebi üzerinde tüp bebek devlet desteği verilmez. SGK tüp bebek katkı ücreti tablosu aşağıda yer almaktadır. Siz de buradan tüp bebek ücreti hesaplama SGK verilerine göre yapabilirsiniz. Hemen tablomuza geçelim.

Yukarıda SGK tüp bebek katkı payı ücretleri yer almaktadır. Bu ücretlere göre ödemeler ilgili hastaneye yapıldığı takdirde, kişilerin tüp bebek tedavileri yapılmaya başlayacaktır. SGK tüp bebek katkı payı nereye ödenir sorusuna da böylece cevap vermiş olduk. SGK tüp bebek katkı ve katılım payı ödemeleri ilgili hastaneye yapılmaktadır.

SGK tüp bebek devlet hastanesi yorumları ve devlet hastanesinde tüp bebek yaptıranlar konusunda da birkaç şey söylemek istiyoruz. Görüldüğü üzere yukarıdaki fiyatlar arasında uçurum olmasa bile genel hatlarıyla az da sayılamayacak kadar fazla bir yükseliş var. Bu nedenle devlet hastanesinde tüp bebek yaptırmak konusuna sıcak bakabilirsiniz. Bizlerin tavsiyeleri ise Ankara, İzmir, İstanbul tüp bebek SGK devlet hastanelerine gitmeniz. Diğer daha küçük illerde doktoru tam olarak araştırmadan böylesi zorlu bir süreci başlatmayın. Eğer devlet hastanesinde iyi tüp bebek doktoru bulamazsanız, özel hastanede yaptırmayı tercih edin. Unutmayınız ki, eşinizin sağlığı da önem arz etmektedir.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir