SGK Bilgi

Polis ve Bekçi Hangi Durumlarda Silah ve Zor Kullanabilir?

26.05.2020
44
Polis ve Bekçi Hangi Durumlarda Silah ve Zor Kullanabilir?

Bugün ki makalemizde gündemi meşgul eden Polis ve Bekçi hangi durumlarda silah ve zor kullanabilir sorusuna elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Son dönemde özellikle devletimizin polis ve bekçilerine karşı çok ciddi bir karalama kampanyası ve planlı saldırılar söz konusu. Hal böyle olunca da insanların bilgi edinmesi gereken birçok önemli konu var. Bilhassa internet üzerinde ciddi bir karalama kampanyası da olduğundan bu anlamda bilgi sunmak istedik.

Bekçi Zor ve Silah Kullanabilir Mi?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi zor ve silah kullanma yetkisi anlamında PVSK (Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu) kapsamında hizmet sunar. Yani polise verilmiş olan kademeli olarak zor ve silah kullanma yetkisi aynı şekilde bekçilerede verilmiştir.

Birçok kişi bekçilerin görev tanımları ile alakalı olarak net şekilde bilgi sahibi değildir. Bekçiler, mahalle aralarında ve caddelerde halk ile iç içe olarak en hızlı müdahaleyi yapma imkanı ve yetkisi bulunan kolluk birimidir. Yasalarda kolluk yardımcısı olarak geçer ancak 2008 yılı itibari ile EMNİYET HİZMETLERİ sınıfına alınarak yetkileri genişletilmiştir.

Polislerde bulunan zor ve silah kullanma yetkisi an itibari ile gerekli şartlar oluştuğunda çarşı ve mahalle bekçileri tarafından da kullanılabilir. Nitekim emsal kararlar bunun esasını de çevrelemştir.

Polis ve Bekçi Hani Durumlarda Zor ve Silah Kullanabilir?

Ramazan bayramının birinci gününde Afyon ilimizde akli dengesi yerinde olmayan bir şahıs, kürek ile görevli polis memurlarına saldırarak yaralamıştır. Polis memurlarının bu noktada müdahale etmemesi de sosyal medyada gündem olmuştur.

Bununla birlikte İstanbul’da çarşı ve mahalle bekçilerine direnen ve kimlik vermeyen bir şahıs, aynı şekilde fiilen bekçilere müdahale etmiştir. Şahsın elindeki sopa ile de bekçiye vurması sonrasında bekçi, şahsın ayağına silah ile ateş ederek etkisiz hale getirmiştir.

Peki bu durumlarda yetki neye göre kendisini gösteriyor?

1. OLAY: Öncelikle akli dengesi bozuk olan bir şahsın her şeyi yapabileceği göz önünde bulundurulur yasalarda. Dolayısı ile polislerin bu noktada öncelikli olarak şahsı kademeli olarak kontrol altına alması esastır.

Şahıs, akli dengesi bozuk olsa da polislere kürek ile vurduğu andan itibaren polis için ZOR KULLANMA yetkisi doğar. Ancak silah kullanma yetkisi, karşıdaki kişi ancak yasalarda SİLAH olarak geçen bir materyal kullanırsa doğar. Örneğin BIÇAK, yasal olarak silah sınıfında analiz edilir.

2. OLAY: Bekçiler, kimlik istediğinde yasalar gereği kimlik ibraz etme zorunluluğu vardır. Kimlik ibraz edilmemesi durumunda bekçilerin idari para cezası uygulama şansları vardır. Nitekim sizi alıp kimlik tespiti için karakola götürme hakları da vardır.

Olayda bekçilere sözlü saldırı olması ve hafifte olsa fiilen müdahaleye kalkışılması kademeli zor kullanma gerektirir. Nitekim bekçi, videoda öncelikli olarak biber gazı ile müdahale eder. Buna rağmen küfürlü ve fiili müdahalelerine devam eden şahıs, bekçiye sopa ile vurmuştur. Sopa, bu noktada SİLAH yerine geçer ve bekçi, kendini ve çevresini savunmak amacı ile silahı ile ayağa olmak sureti ile ateş etmiştir.

Kademeli silah kullanımında öncelikli olarak ayağa ateş edilmesi gerekir. Mukavemet devam ederse silahı yine etkisiz hale getirilebilecek ölümcül olmayan bölgelere doğru sıkmak gerekir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.