Mevzuat ve Genelgeler Ekim 2016

Mevzuat ve genelgeler konusunda genel hatlarıyla bilgi vermek istiyoruz. Her yıl binlerce ürün ve hizmet hakkında resmi yazılar yayınlanmaktadır. Devletin yaptığı bu uygulamalar sayesinde, kişilerin bilinçli olması sağlanmaktadır. Özellikle kanun ve duyuru niteliği taşıyan unsurların bu gibi genelgeler ile duyurulması vatandaşlara büyük oranda katkı sağlayacaktır. Vatandaşların katkı sağladığı bir devlet politikasında alınan kararların, kamu tarafına bu denli seri bir şekilde paylaşılması refah seviyesinin ne denli yüksek olduğunu göstermektedir.

Mevzuat devlet tarafından belirlenen ve akabinde duyurulan kurallar ve yaptırımlar bütününe denilebilir. Genelge ise durumun daha geniş kapsamlı olarak anlatılması anlamına gelmektedir. Genelge yayınlandıktan sonra yaptırımların boyutunda ve özelliklerinde değişim gözlenebilir. Geçmiş yılların sağladığı verilere göre yazdığımız bu yazıda, hukuki terimlerde uyuşmazlık olması mümkündür.

Resmi Gazetede Yayınlanan Genelge ve Mevzuatlar

Resmi gazetede yayınlanan genelgeler açısından merak ettiğiniz bir veri varsa, bu durumda ilgili dönemin gazetesine bakabilirsiniz. Her yayınlanan resmi gazete, ilgili devlet kurumları tarafından internet ortamında paylaşılmaktadır. Devlet yayınlarına ulaşmak için resmi gazete tarihe göre bulma şeklinde aramalar yaparak aradığınız verilere ulaşabilirsiniz.

Mevzuat ve genelgeler başta olmak üzere, bu gazetelerde birçok farklı yaptırım ve duyuru yayınlanmaktadır. Yani sadece resmi gazeteyi aldığınızda veya internet ortamında edindiğinizde, ilgili bildirimleri elde etmezsiniz. Devlet gündeminde yer alan hemen her şeyi resmi gazetelerde tarih bazlı olarak görebilirsiniz. Kısacası güncel ekonomi ve ülke gündeminden haberdar olmak, yapılan düzenleme ve yaptırımları takip etmek için resmi gazeteyi kullanabilirsiniz.

2016’dan Bu Yana Yayınlanan Resmi Gazeteleri Bulmak Mümkün Mü?

Geçmiş resmi gazeteleri elbette görebilirsiniz. Bu gazeteler ülke gündemine darbe vuran resmi karar ve yaptırımlar içerdiği için hemen her gazetenin özenle saklanması ve gerektiğinde bulunabilmesi gerekmektedir. Bu saklama ve bilgilerin muhafaza edilmesi noktasında ise günümüzün bilişim çağı olması nedeniyle internet etken durumdadır. Eski resmi gazeteler pdf formatında ilgili bakanlık tarafından oluşturulan site arşivinden indirilebilir. Tarayıcı satırına eski resmi gazeteleri fade eden bir arama kelimesi yazdığınızda karşınıza ilgili korunaklı adres çıkacaktır. Bu sayede oradan kendinizce merak ettiğiniz gazeteleri bulabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir