Memur Dropshipping Yapabilir Mi?

Memur Dropshipping yapabilir mi sorusu günümğz gelişen dünyasının getirdiği garip sorular arasında yer alıyor. Öyle ki internet ve E-Ticaret bizlerin alışkanlıkları üzerinde bir hayli etkili. Bu sektörler üzerinden belli danışmanlık hizmetleri sayesinde hemen her internet bağlantısı olan kimse para kazanabilir.

Ülkemizde birkaç temel girişimci tarafından ortaya atılan Dropshipping kavramı, eğitim ve yazılım paketleriyle size internet üzerinden ürün satışı yapma olanağı tanıyor. Büyük E-Ticaret devleri arasında koordineli olarak çalışarak kâr elde etmenizi amaçlayan bu sistem, birçok danışman tarafından Amkerika’da şirket açma şartıyla sağlanıyor. Peki, memur olan birisinin bu işi yapması ve şirket açması ne kadar doğru? Tespiti sonrasında ne kadar ceza uygulanır? Bu sorulara güncel yasalarla kesinlik arz etmeyen bir yorum katacağız.

Dropshipping Memur Tarafından Yapılabilir Mi? 

Dropshipping memur tarafından yapılabilir ancak kişi üzerine şirket açılması sorunları da beraberinde getirecektir. Memur temsil ve çalışan konumunda olmadığı sürece bazı özellikleri taşıyan şirketlere ortak olabiliyor. Ancak memur olup Amerika’da şirket açmak doğru değildir. Memurun kanunda da yer aldığı üzere tacir ve esnaf olması uygun değildir. Bu nedenle memurların Dropshipping ve benzeri uygulamalardan uzak durması önerilir.

Memurların meslek garantilerini ve ilerleme avantajlarını tehlikeye atan memura ek gelir getiren işler arasında yer alan Dropshipping ne yazık ki insanları fazla kazanç vaadiyle etkiliyor. Ancak bu işi yapanlar ailelerinin veya dostlarının üzerine tüm işlemleri yönlendirerek sürdürüyor. Devlet, kanun ve yasalar ile her şeyi netleştirmektedir. Bu sınırların dışına çıkıp, aynı zamanda devletten maaş almak vatandaşın devlete karşı olan sorumluluklarını boşlaması ve kandırması anlamına gelecektir. Etik olarak devlet çalışanlarının kaçak göçek iş yapması uygun değildir ve devleti dolandırmak anlamına gelmektedir.

Memur Dropshipping Yaparsa Ne Ceza Alır? 

Memurun Dropshipping yapması ek gelir elde etmesi anlamına gelecektir. Bunu eğer kendi üzerine kurulan bir şirket aracılığıyla yaparsa bu durumda, hakkında soruşturma açılacaktır. Bu süreçte kişi karşısına disiplin cezası ve kıdem durdurma hükmü çıkabilir. Elbette tek yol şirket açmak değildir. Memur da kurallara uyduğu sürece bazı şartlarla ek iş yapabilir. Ancak Amerika’da şirket açıp onu da başkasına ait göstermek; üzerine de memurken ek gelir kazanmak devlete karşı yanlış yapmanıza yol açar.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir