Kayıt Parası Vermeden Önce Bunu Okuyun!

Kayıt parası vermek hemen her velinin başına gelen bir durumdur. Ülkemizde henüz standartlara uygun bir şekilde eğitim kurumları işlemediği için vatandaşı zor durumda bırakan olaylar meydana gelmektedir. Kayıt parası ya da okul aidatı adı altında tüm dönemlere ait eğitim kurumlarından ücret alınmaktadır.

Elbette bu ücretlerin yasal olan kısımları da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, üniversitelerde alınan ve devlet denetiminde olan ücretler tamamen yasaldır. Kayıt parası alan okullar ise bu gibi bir olanağı sözde varmış gibi göstererek sizlerden maddi yardım talebinde bulunmaktadır. Bunlara ek olarak birçok okulda zorunlu kağıt ve kalem gibi malzeme istekleri olmaktadır. Hatta velilerin ellerine liste veren saygısız ve mantıksız eğitimciler de bulunur.

Bu yazımızda okullarda para isteyen veya kırtasiye malzemesi isteyen saygı yoksunu sözde eğitimcileri konu alacağız. Bakalım bu talepler ne kadar yasal ve eğitimcilerin bu gibi paraları istemeye hakkı var mı? Teknoloji sınıfı, o sınıfı, bu sınıfı diyerek velilerden alınan o paralar nereye gidiyor? İşte tüm bu sorulara birebir mağdurların ağzından cevaplar sunarak cevap sunacağız.

Okullarda Alınan Kayıt Parası Yasal Değildir!Son yapılan değişiklikler ile (zorunlu eğitimin 12 sene olması) anayasa bünyesinde devlet okullarında ücretsiz eğitim verilmesi hususunda madde anayasa bünyesine dahil edilmiştir. Burada erkek ve kız öğrencilerin ayırt edilmeksizin eşit şartlar altında zorunlu eğitimi tamamen ücretsiz şekilde alabilecekleri yazmaktadır. Buna bağlı olarak bu sene içerisinde İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere birçok kurum tarafından da kayıt parası MEB genelgesi yayına alınmıştır. MEB kayıt parası genelgesi adı altında zorla bağış istenemeyeceği bilgisi paylaşılmaktadır.

Şartlı Eğitim Para Yardımı

CİMER ve 147 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi bu konulara şikayet yönünden destek vermektedir. Ayrıca yayınlanan genelge çerçevesinde okullarda zorunlu bağış toplayan ve çeşitli malzemeler isteyen sözde eğitimciler hakkında yasal işlem yapılacağı bilgisi yer almaktadır. Kısacası okula kayıt parası ödemek gibi bir şey yapmadan önce bu ödeneğin neden ve ne şartlar altında “hangi resmi tüzüğe” göre alındığını öğrenin. Bu gerekçeyle ilgili birimlere şikayet başvurusunda bulunun. Bunu yapmak bir noktadan sonra vatandaşlık görevi haline geliyor.

Okullarda alınan kayıt parası tamamen eğitimciler tarafından düzenlenen bir kumpas denebilir. Ben yani bu içeriğin yazarı, okulların her ne şartlar altında eğitim verdiğini uzun süreden beridir takip ediyorum. Okulda çalışan alt kademe personel başta olmak üzere birçok konu bahane unsuru olarak kullanılıyor. Ancak vatandaşın bu gibi harcamalarla uzaktan yakından ilgisi yok bunu kimse dile getirmiyor. Asıl sorun okulların masraflarını (!) iletemedikleri devlet kurumlarıdır. Belki de okulların ve idarecilerin bir düzensizliği ile karşı karşıyayız. Bunu kimse ne yazık ki bilemiyor.

Okulların kayıt parası alması her ne kadar yanlışsa da halen bu suç işleniyor. Teknoloji sınıfı adı altında velilere öğrenciler daha iyi şartlar altında eğitim görecek vaatleriyle zorunlu bağış uygulaması yaptırılıyor. Ne bağışı? Ellerine fotokopi makinesinden çıkıp, makasla kesilen minicik bir kağıtta yazılı IBAN numarası veriliyor. Bu hesaba şu kadar para yatırın öğrencinin kayıt parası tamam olsun diyorlar. Buna boyun eğmeyin.

Kayıt parası konusunda yasadan anladıklarımızı en sade ve gerçek yüzüyle siz değerli eğitim aşkıyla yanıp tutuşan velilerimize anlattık. Okullar elbette bununla da sınırlı kalmıyor. Elbette okuldan kağıt istenmesi gibi konulara da göz atacağız. Bunun yanında okullar başlayınca çocukların ellerine tutuşturulan kitap listeleri de yazımızın gündeminde olacak. Son olarak okullara yeni kayıt yaptıran öğrenci velilerine yönelik olarak kimse sizden zorla bağış alamaz diyelim. Almaya çalışan olursa şikayet kanallarını da sizler için belirttik.

Okullarda Kayıtta A4 Fotokopi Kağıdı İsteniyor! Yasal Mı?

Kayıt parası alan okullar konusunda yapılan yasal işlemler aynı şekilde bu ihtiyaçları da kapsamaktadır. Ancak okul makbul bir şekilde talep ederse geri adım atmayınız. Bizim derdimiz okulları mağdur etmek ve malzemesiz bırakmak değil. Ancak ukalalık yapıp herkesi (olanı olmayanı) aynı kefeye koymayan çalışan yoksun idareciler resmen suç istiyorlar.

Okullara Kayıt Parası “Bağış” Diye Toplanıyor! “Okula Bağış Nedir? Nasıl Yapılır? 

Kayıt parası adı altında her yıl binlerce TL para toplanıyor. Bu sene ve önceki senelerde bu konuya ait birçok yasal zorunluluk yayınlandı. Ancak bu paralar ne için harcanır nereye gider o alanların bileceği iş. Ancak okullara para verilmesi yasal koşullara göre sadece gönüllü olunması halinde mümkün. Veli gidip sorduğu sürece okul size IBAN numarası verir. Kayıt parası bağış adı altında toplanamaz. Bağış miktarı idare tarafından zorunlu tutulamaz. Bu tamamen isteğe bağlı olarak süregelen bir olaydır. 

SGK BİLGİ Soru Kartı 13 OKUMAYA DEVAM!

Kayıta gittiğinizde müdür yardımcısı size nezaketen kağıt talebinde bulunursa, çocuğun sınav kağıtlarını göz önünde bulundurarak götürebilirsiniz. Ancak okullarda kayıt edilirken istenen kağıtlar kesinlikle yasal değildir. Bunu zor durumda ve kırsalda olan okullar için absorbe edebiliriz. Kayıtta A4 kağıdı isteyen okullar genellikle bunu art niyetle istemezler. Ancak kağıdın markasını verip kayıtta isteyen okullar bu işin ticaretini bile yapabilecek kadar aşağılık durumdadır. Unutmayınız, bu ülkede herkes doların onun bunun şunun sarsıntılarına göğüs gerebilecek kadar fazla maaş almıyor! Marka vererek kağıt isteyenlere kesinlikle bir topu bırakın, bir A4 kağıdının yarısını bile vermeyin. Bu da yine okullara bağış adı altında zorunlu olarak diretilen bir ahlak dışı uygulamadır.

Okullara Kayıt Yaptıran Öğrenciden Posta Pulu İsteyen Okullar Var! Yasal Mı?

Kayıtta posta pulu istenmesi aslında oldukça normal bir durumdur. Bu noktada çıkarılan tüm yasal evraklarda bu yönde işaret eder. Bu alınan pulların tekrar öğrenciye yönelik olarak kullanılacak olması nedeniyle bu masrafın aileler tarafından karşılanmasında herhangi bir sorun yoktur. Genellikle okullar 5 ya da 6 adet 75 kuruşluk posta pulu isterler. Bu dönemden döneme değişkenlik gösterebilir. Ancak bu masraf hem düşük hem de maddiyen değil de madden gittiği için hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Okula kayıtta istenenler arasında böylesi bir unsurun olmasında hiçbir sorun yoktur. Okulların bu noktada herhangi bir art niyet beslemeleri söz konusu bile değildir. Bu pullar nereye gidiyor diye soracak olursanız, hemen siz değerli yeni velilerimize cevap verelim. Öğrenci devamsızlık yaptığı zaman okullar SMS ile öğrenci velisine ulaşırlar. Gerekirse ararlar da ancak bu noktada MEB yönetmelikleri devreye girmektedir. Kayıtta alınan pul ile öğrenci eğer devamsızlık sınırlarını aşarsa öğrencinin evine devamsızlık mektubu gönderilir.  O alınan pullar da bu alanlarda kullanılmaktadır.

Okuldan istenen kitaplar listesi ise tamamen ülkemizin ayıpları arasında yer alır. Zorunlu eğitimi tamamlayıp, tahsiline üniversite sıralarında devam eden biri olarak bu süreçte kimseyi hedef gösteremem. Yasal mı bilinmez ancak gerekli olduğu şarttır. Çocuklar devlet tarafından finanse edilip ücretsiz olarak dağıtılan kitaplarla inanın büyük şeyler yapamaz. En azından şu için. Bu nedenle gerek okuldan yapılan talep duyuruları ile gerekse de kendi araştırmalarımız ile öğrencileri destekler nitelikte kitaplar satın almamız gerekli görülmektedir. Okuldan istenen kitaplar yasal mı orasının da cevabını sanıyorum herkes biliyordur.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir