SGK Bilgi

Hemşire Yardımcısı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

20.05.2020
30
Hemşire Yardımcısı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte hemşire yardımcısı nasıl olunur, ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt vererek fikir edineceğiz. Günümüzde değişen yönetmelikler noktasında devlet hastanelerinde ve hemşirelerin eğitim sistemine yönelik olarak çok çeşitli alternatifler gözleniyor. Artık hemşire yardımcısı şeklinde bir mesleki alan ortaya çıktı ve bu anlamda sizleri elimizden geldiğince bilgilendirerek fikir edinmenizi sağlayacağız. Mesleğe dair soru ve sorunlarınızı yorum kısımlarından bizlere sorarak bu anlamda fikir edinme yoluna gidebilirsiniz.

Hemşire Yardımcısı Nedir?

Hemşire yardımcısı, sağlık meslek liseleri kapsamında eğitim alarak KPSS sınavına giren ve atanan hemşirelerin hastane statülerindeki yeni rütbesidir.

Bildiğimiz gibi hemşirelik mesleği ile alakalı olarak devlet hastanelerine bilhassa atama yapılırken öncelik her zaman için lisans mezunlarına tanınır. Lise mezunları, bundan önceki yıllarda ne yazık ki atama sorunlarını çok ciddi anlamda yaşardı. Zaman içerisinde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte artık hemşire yardımcısı alımlarına dair yeni bir mesleki sınıf ortaya çıktı. Kısacası artık hemşire alımı yapıldığı gibi hemşire yardımcısı alımı da ayrı bir madde ile yapılıyor.

Hemşire Yardımcısı Olmanın Şartları

Hemşire yardımcısı olmanın şartları aslında genel itibari ile eğitim hayatınızda ki durum ile doğrudan alakalıdır. Günümüzde sağlık liseleri, sağlık meslek yüksekokulları ve sağlık fakülteleri olmak üzere birçok farklı alternatif kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Artık lise mezunu sağlıkçıların da atanması daha pratik. Şartlar ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Sağlık meslek liselerinden mezun olmak,
  • Eğitim hayatında herhangi bir disiplin sorunu olmamak,
  • KPSS lise puan türlerinden en az 70 puan almış olmak,
  • Devlet hastanelerine atanmasına ilişkin herhangi bir sorunu bulunmamak,
  • Güvenlik ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,

olmak üzere belirli şartlar ön plana çıkar. Hastanelere atanmanız durumunda ise normal hemşireler ile aranızda yetki farklılıkları söz konusu olur. Ciddi müdahalelerde bulunamaz, solunum desteği sağlayamaz ve bu gibi birçok işlemi yapamazsınız. Dolayısı ile maaşınız da normal hemşirelerden biraz daha düşük olacağından dolayı kimi hastanede döner sermaye gelirlerinden de muaf olursunuz. Hemşire yardımcılığı ne olursa olsun devlet memurluğu bu anlamda fark yaratıyor.

Hemşire Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

Hemşire yardımcısı maaşları ile alakalı olarak 2020 yılında belirlenmiş olan en düşük memur maaşı uygulanır. Yani ortalama olarak söylemek gerekirse hemşire yardımcısı olarak devlet kadrosuna giren bir kişi 3600 TL dolaylarında maaş alarak bu anlamda ideal bir gelire sahip olur demek mümkün.

Özel hastanelerde ise hemşire yardımcıları asgari ücretin çok az üstünde olan 2500 TL dolaylarında bir maaş ile başlarlar. Dolayısı ile ortaya çıkan seçenekleri incelediğimizde çok yüksek bir maaş özel sektörde söz konusu değildir. Devlet memurluğunun avantajları her mesleki alanda her zaman için daha ideal olacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.